گزارش مجمع سال ۱۴۰۰ «فسرب»
گزارش مجمع سال ۱۴۰۰ «فسرب»
مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت  ملی سرب و روی ایران  (سهامی‌عام) مورخ 1401/04/04 در محل همايش هاي سازمان مديريت صنعتي برگزار گردید.

 

در این مجمع که با حضور اکثریت سهامداران حقیقی و حقوقی ، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع برعهده آقای مهندس تفضیلی بود، که جنابان حسن احمدیان و نوروز لقمانی در مقام نظار اول و دوم و آقای سيد عليرضا حميدي به عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیدند.

 

درادامه با قرائت گزارش هیات مدیره به مجمع مربوط به اهم فعالیتهای صورت پذیرفته در طی سال مالی منتهی به ۱۴۰۰/۱۲/۲۹ و پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، مجمع نشینان با طنین صلوات خود ضمن  تصویب صورتهای مالی و تنفیذ معاملات مشمول ماده ۱۲۹ و با تقسیم سود ۱۰ ریال به ازای هر سهم به کار خود پایان دادند.

 

همچنین براساس تصمیمات مجمع اعضای هیئت مدیره جدید به ‌شرح زیر  برای باقیمانده مدت تصدی قانونی انتخاب گردید

 

توسعه معادن روي ايران، کالسيمين، بازرگاني توسعه صنعت روي، سرمايه گذاري انديشه محوران، فرآوري مواد معدني ايران

 

مهندس کمال الدین سعادتی در ابتدای گزارش خود با تصریح اینکه،در شرکت «فسرب» طرح توسعه داشته ایم ولی تعداد پرسنل ما کم شده است و این نشانه از توجه اساسی به راندمان منابع انسانی و بالا بردن بهره وری نیروی کار می باشد افزود: در سال مالی گذشته یک افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داشتیم که باعث شد جایگاه واقعي و ميزان دارایی شرکت جهت اعتبار سنجی به میزان قابل توجهی ارتقاء پیدا کند.

 

مدير ارشد شرکت در ادامه با اعلام اینکه در سال مالی مورد گزارش ۵۷۸۰ تن شمش سرب فروش داخلی، ۳۹۲۸ تن شمش روی فروش داخلی، ۱۱۹۵ تن شمش سرب «کارمزدی» و  ۱۱۳۹ تن شمش نقره (کارمزدي) فروش داشته‌ایم که به ترتیب مبالغ ۴۶۱/۶۹۵/۲، ۱۷۴/۲۱۴/۳ از محل فروش، شمش  روی و سرب در فروش داخلی و مبالغ ۴۱۶/۱۴۸ و ۵۸۵/۱۵ از محل فروش شمش سرب و نقره کارمزدی و مبلغ ۶۱۴/۱۴۷ از محل فروش سایر محصولات درآمد کسب کرده ایم.

 

به گفته عضو هیئت مدیره «فسرب» کسب درآمد عملیاتی ۲۵۰/۲۲۱/۶ میلیاردی و کسب مبلغ ۷۴۷/۱۹۸/۱ میلیاردی سود عملیاتی و حصول مبلغ ۷۳۸/۰۹۸/۱ میلیارد سود خالص در پایان سال منتهی به ۲۹/۱۲/۱۴۰۰ حاصل عملکرد مجموعه بوده است .

 

به گفته وی در سال ۱۳۹۹  شركت جمعا مبلغ ۴۸۲/۹۰۴/۴میلیارد درآمد عملیاتی داشته است که این رقم با یک رشد خوب به مبلغ ۲۵۰/۲۲۱/۶ میلیارد در سال ۱۴۰۰ رسیده است. افزایش دارائي شركت نيز از مبلغ ۶۱۱/۹۶۷/۳ به مبلغ ۰۱۲/۳۲۷/۱۶  و فروش خوب مس و سرب  در سال ۱۴۰۰ از دیگر دستاوردهای شرکت در بازه زمانی ۱۴۰۰ بوده است.

مهندس کمال الدین سعادتی در فرازی دیگر از گزارش خود خاطرنشان کرد که مجموع تولید شرکت در کل بیش از ۱۰۶۶۸ تن سرب و روی بوده است و در حدود تولید سال ۱۳۹۹ بوده است. همچنین توقفات ۱۴۴ روزه سال ۱۳۹۹ کارخانه به تعداد ۱۱۷ روز در سال ۱۴۰۰ کاهش پیدا کرده است که با توجه به مدیریت و کنترل های صورت پذیرفته این زمان کاهش یافته است.

 

به گفته وی تولید نقره در سال ۱۴۰۰ نیز ۵۰۰۶ کیلوگرم بوده که نسبت به سنوات قبل افزایش چشمگیری داشته است و حاکی از آن است در بازه زمانی سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ یک رشد ۳/۷۳۴ درصدی را کسب کرده است.

 

تشریح برنامه تامین خاک مورد نیاز مجموعه برای سال ۱۴۰۱ آخرین بخش گزارش عضو ارشد هیات مدیره «فسرب» بود که اظهار داشت: از محل سهمیه، واردات و سایر منابع داخلی این خوراک مورد نیاز کارخانه تامین خواهد شد. شایان ذکر است در سال ۱۴۰۰ راندمان کارخانه سرب ۱۲/۳ درصد و راندمان کارخانه روی ۶/۰ درصد افزایش یافته است.

رعایت دقیق پروتكل های بهداشتی،گزارش مبسوط مهندس سعادتی، تاکید مدیریت مبنی بر پیگیری وصول مطالبات سنواتی، تعیین تکلیف تسویه سودهای سنواتی، تایید حسابهای شفاف جناب احمدی مدیرمالی مجرب شرکت توسط حسابرسی و بازرس قانونی، حضور مدیران ارشد هلدینگ توسعه معادن روی در جلسه ساخت و تعمیر بخش عمده ای از تجهیزات و قطعات توسط متخصصان خود شرکت، قرار گرفتن برای چهارمین سال پیاپی به عنوان صنعت سبز و حامي محيط زيست اعلام افزایش راندمان کارخانه سرب و روی نسبت به سال گذشته ، تصریح اینکه مجموعه تولید شرکت در كل ۱۰۶۶۸ تن سرب و روي بوده كه حدود تولید سال ۱۳۹۹ بوده است، که با توجه به مدیریت و کنترل های صورت پذیرفته این زمان کاهش یافته است، کاهش دوره وصول مطالبات برگزاری انتخاب اعضای هیات مدیره، پاسخ‌گویی به سوالات سهام‌داران حاضر در مجمع و ناظر به‌صورت بر خط توسط مدیران ارشد شرکت و همکاری کلیه ارکان مجموعه منجمله جناب فتوحی عزیز با اصحاب رسانه برای پوشش خبری از جمله نکات خواندنی در این مجمع بود.

 

اهم اقدامات انجام شده در سال ۱۴۰۰

 

۱-    اقدامات توسعه ای تعمیراتی و اصلاحی در واحدهای روی ،سرب و امورفنی

 

۲-    ارتقاء و بهبود وضعیت شاخص های کلیدی عملكرد در حوزه محیط زیست و ایمنی و بهداشت

 

۳-    ارتقاء میزان تولید روزانه شمش روی و سرب و نقره

 

۴-    کنترل مضاعف فرآیندها جهت کنترل و کاهش مصارف مواد افزودنی اصلی

 

۵-    برگزاری مستمر و فعال کمیته های تولید وکیفی جهت کنترل فرایندها

 

۶-    استفاده از خاک وارداتی درخط تولید روی (افزایش میزان تولید) و ارتقاء دانش فنی فرآیند تولید

 

۷-    حفظ و صیانت از محیط زیست و نیروی انسانی

 

در پایان امیدواریم که با مدیریت کارآمد منابع شرکت و همچنین با بهبود فضای کسب و کار در کشور بتوانیم سود دهی مطمئن ، مستمر و قابل رقابتی را برای تمامی سهامداران محترم به ارمغان آوریم.

 

اهداف مدیریت و راهبرد های مدیریت برای دستیابی به آن اهداف:

 

در کارخانه روی، با توجه به بازسازی و راه اندازی مجدد خط دوم الكترولیز، ظرفیت تولید ورق روی و متعاقب آن ، تولید شمش روی در سال ۱۴۰۰ به میزان ۵۳۴۲ تن محقق گردید ، در همین راستا این شرکت از محل انعقاد قرارداد خرید ۴۵۰۰۰ تن مواد اولیه روی از کشور ترکیه در سنوات گذ شته ، تاکنون حدود ۳۹۳/۲۹ تن واردات انجام گردیده است. با عنایت به مذاکرات و توافقات انجام شده با فروشنده، اقدامات خرید و حمل ماده معدنی از محل قرارداد فوق الذکر (ترکیه) به طور مستمر در حال اجرا می باشد.

 

همچنین شرکت ملی سرب و روی ایران جهت تكمیل سبد محصولات خود و استفاده از ظرفیت های خالی در دسترس تجهیزات، درصدد انجام مطالعات فنی و اقتصادی متعددی در سطح کارخانجات خود بوده که از مهمترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 

۱-    تولید شمش روی از محل خوراک فلوئوردار که یكی از اقدامات مهم و موفقیت آمیز تولید دانش فنی توسط کارشناسان این شرکت می باشد.

 

۲-    آماده سازی کامل هر دو روت کارخانه روی.

 

۳-    اجرای اقدامات زیست محیطی در گستره وسیع در راستای مسئولیت های اجتماعی سازمان.

 

۴-    استقرار، حفظ و نگهداری سیستم های مدیریت یكپارچه در گستره کل کارخانجات(سرب و روی).

 

۵-    اجرای پروژه ۵S  و نظام مدیریت جامع تعمیرات و نگهداری.

 

۶-    اجرای نظام تعالی سازمانی.