گزارشی از سال طلایی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس
گزارشی از سال طلایی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس

1401، سال رکوردشکنی غول بازار سرمایه ایران/ رکورد تولید در هلدینگ خلیج فارس شکسته شد

اقتصاد و بیمه – 1401، سال رکوردشکنی غول بازار سرمایه ایران/ رکورد تولید در هلدینگ خلیج فارس شکسته شد

 

سال 1401 شمسی در حالی به ایستگاه پایانی رسید که این سال را می‌توان سالی طلایی برای بزرگترین گروه پتروشیمی کشور دانست، سالی که رکوردهای تولید و سودآوری شکسته شد و هلدینگ خلیج فارس شتاب خود در مسیر توسعه را چندین برابر کرد.
به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، تولید به عنوان مهم‌ترین شاخص عملکردی در این گروه بزرگ پتروشیمی که توانست با جهش 14 پله‌ای در رتبه 23 جهان بر اساس رتبه‌بندی ICIS بایستد در پایان سال 1401، رقم بی‌سابقه 23 میلیون تن تولید انواع محصول را ثبت کرد و این یعنی 4.5 درصد تولید بیشتر نسبت به مدت مشابه در سال گذشته.
در بخش بازار سرمایه اما سال 1401 را می‌توان سال رکوردها برای غول بازار سرمایه ایران نامید، سالی که برای نخستین بار در تاریخ بازار سرمایه ایران، ارزش بازار هزار هزار میلیارد تومان برای یک هلدینگ به ثبت رسید و البته این سال را هلدینگ خلیج فارس با ارزش بازار 1200 همت به پایان رساند.
همچنین ارزش بازار نماد فارس به عنوان ارزشمندترین شرکت بازار سرمایه ایران از 325 هزار میلیارد تومان در پایان سال 1400 به بیش از 538 هزار میلیارد تومان رسید و این یعنی بازدهی 66 درصدی این شرکت پیشرو ارزش آفرین که توانست در رده‌بندی IMI100 با کسب رتبه اول در سه شاخص «میزان فروش»، «صادرات» و «بالاترین ارزش بازار»، عنوان شرکت برتر ایران را از آن خود کند.
در بررسی عملکرد این گروه بزرگ در بازار سرمایه که با 15 نماد و ارزش بازاری که به آن اشاره شد سهمی بیش از 13 درصدی از بازار سرمایه را به خود اختصاص داده، بازدهی بوعلی با 168 درصد، شاروم با 109 درصد و بفجر با 103 درصد چشمگیر بوده است.
نکته قابل توجه آنکه، هلدینگ خلیج فارس که بیش از چهل میلیون سهامدار به صورت مستقیم و غیرمستقیم از آحاد مختلف مردم دارد در مجموع بیش از 91 هزار میلیارد تومان سود، در سال 1401 بین سهامداران شرکت مادر و شرکت‌های تابعه تقسیم کرد.
گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس که توسعه صنایع پایین دست در کنار حضور در توسعه بالادست با هدف تأمین و پایداری خوراک را جزو راهبردهای اصلی خود قرار داده است، در سال 1401 برنامه احداث 13 پارک پایین دستی سودآور، ارزش آفرین و اشتغال‌آفرین در نوار ساحلی جنوب کشور را آغاز کرد.
از دیگر سو، گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس که برای رسیدن به اهداف مورد نظر خود در تولید و سودآوری، تمرکز ویژه‌ای بر تکمیل طرح‌های نیمه تمام اعم از ابرپروژه‌ها، طرح‌ها و طرح‌های درون مجتمعی کرده است توانست 5 پروژه مهم را در پایان این سال آماده بهره‌برداری رسمی کند که روبان افتتاح این طرح‌ها درهفته‌های آغازین 1402 توسط مسئولان بریده خواهد شد.
هلدینگ خلیج فارس همچنین در سال 1401 بیش از 4 میلیارد و 737 میلیون دلار ارز حاصل از فروش محصولات را خود را به سامانه نیما و همچنین بازار متشکل ارز ایران عرضه کرد که نسبت به سال قبل از آن افزایشی حدود ده درصد داشته است.
ناگفته نماند که هلدینگ خلیج فارس در واپسین روزهای سال 1401 موفق شد برای اولین بار در تاریخ تاسیس این هلدینگ گزارش حسابرسی مقبول و بدون بند و نکات حسابرسی را در کدال منتشر کند، بر اساس این گزارش عملکرد شش ماهه منتهی به پایان آذر 1401، سود شرکت اصلی 265 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه و سود تلفیقی بیش از 20 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه داشته است که حالی از عملکرد درخشان حوزه مالی و تولید است.
برگزاری موفق چهارمين نمايشگاه و همايش تخصصی حمايت از ساخت داخل و دانش بنيـان در صنعت پتروشيمی، پالايش و پتروپالايشی از سوی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس با بیش از 200 تفاهم نامه، موافقت نامه و قرارداد به ارزش بیش از 20 هزار میلیارد تومان، برگزاری موفق رویداد پتروفن و حضور موفق و تقدیر شده در بیستمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست نیز از دیگر دستاوردهای این هلدینگ بزرگ پتروشیمی در سال 1401 بود.