کلید توسعه در دست «گل گهر»
کلید توسعه در دست «گل گهر»

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با برگزاری رویداد ملی ایده‌های فناورانه تلاش کرده است تا شعار سال یعنی «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» را محقق کرده و با ایجاد توسعه پایدار به یکی از اصلی‌ترین قطب‌های معدنی و فولادی کشور تبدیل شود

اقتصاد و بیمه – شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با برگزاری رویداد ملی ایده‌های فناورانه تلاش کرده است تا شعار سال یعنی «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» را محقق کرده و با ایجاد توسعه پایدار به یکی از اصلی‌ترین قطب‌های معدنی و فولادی کشور تبدیل شود.

 

رویداد ملی ایده‌های فناورانه گل‌گهر یکی از اقدامات شرکت معدنی و صنعتی گل گهر بود که به شناسایی هر چه بیشتر ایده‌ها پرداخت تا بتواند با سرمایه گذاری بر روی آن‌ها علاوه بر حل چالش‌های موجود میزان بهره وری و تولید را افزایش داده و در کنار افزایش سهم خود در زنجیره ارزش فولاد، به توسعه پایدار دست پیدا کند.

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در سال‌های اخیر با سرمایه گذاری‌های مختلف نشان داده است به دنبال ایجاد توسعه پایدار است. از حضور در طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران تا سرمایه گذاری برای استفاده از توان داخلی را باید از دستاورد‌های مهم گل گهر در سال‌های اخیر دانست.

در واقع گل گهر پس از توسعه فعالیت‌های معدنی خود که عمدتا در سال‌های ۷۰ تا ۸۵ صورت گرفته در سال‌های اخیر به سمت کاهش وابستگی خود به واردات قطعات، توسعه صادرات و افزایش توان خود در حوزه دانش فنی کرده است.

رویداد ملی ایده‌های فناورانه گل‌گهر از اتفاقاتی است که می‌تواند به همت گل گهر دستاورد‌های مهمی به همراه داشته باشد. در گام اول شناسایی نیاز‌های موجود در صنعت باعث می‌شود تا سطح تعاملات مجموعه‌ای بزرگ مانند گل گهر با شرکت‌های دانش بنیان افزایش پیدا کند. این موضوع بر صرفه جویی ارزی تاثیر بسزایی داشته و باعث می‌شود ارز صرفه جویی شده در این بخش راهی طرح‌های توسعه‌ای شود. این اتفاق خود می‌تواند نقش گل گهر در توسعه بخش معدن را افزایش دهد.

امروز گل گهر در تولید کنسانتره سنگ آهن جایگاه اولین را از آن خود کرده است، اما با توجه به آنکه هدف گذاری تبدیل شدن به قطب معدنی و فولادی است، برنامه‌های دیگری هم در دستور کار قرار گرفت. در راستای تحقق همین برنامه بود که توسعه واحد تحقیق و توسعه و همکاری با شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار قرار گرفت تا از میان ۱۵۰ ایده ارائه شده ۱۰ ایده به عنوان طرح برتر با حمایت گل گهر اجرایی شود.

در واقع امروز گل گهر به عنوان یک حمایت کننده و یک شتاب دهنده عمل می‌کند تا بتواند جایگاه خود در آینده بخش معدن را ارتقا دهد.

بی تردید حمایت از چنین طرح‌هایی و اجرای آن‌ها با لایسنس گل گهر می‌تواند راه جدید برای همکاری‌های داخلی و حتی بین المللی گل گهر باشد.

اما در نهایت چه اتفاقی خواهد افتاد؟ توسعه پایدار منجر به افزایش تولید و بهره برداری خواهد شد، اتفاقی که ارتباط مستقیم با سوددهی شرکت و افزایش فروش‌های داخلی و خارجی آن خواهد داشت. پس در واقع گل گهر تمامی زوایا برای توسعه را نشانه گرفته با ریل گذاری درست در مسیر گام بر می‌دارد که علاوه بر آن که توسعه منطقه و اقتصاد ملی را به همراه دارد، حمایت سهامداران را هم افزایش خواهد داد.