هلدینگ خلیج فارس در گفتمان و عمل، پیگیر توسعه دانش‌بنیان در کشور است
هلدینگ خلیج فارس در گفتمان و عمل، پیگیر توسعه دانش‌بنیان در کشور است

این گروه بزرگ پتروشیمی در گفتمان و عمل پیگیر توسعه دانش بنیان در کشور است

اقتصاد و بیمه – معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنيان رئیس‌جمهور با بیان اینکه عزمی که هلدینگ خلیج فارس در ایجاد فرصت واقعی بازار برای تولید نوآوری دارد، یک عزم مقدس است ‌كه مي تواند اتفاقات بزرگی را رقم بزند تأكيد کرد: این گروه بزرگ پتروشیمی در گفتمان و عمل پیگیر توسعه دانش بنیان در کشور است.
به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی در همایش پتروفن با اشاره به وجود بیش از هزار شرکت فناور فعال در صنعت نفت و پتروشیمی بر ضرورت شکل گیری غول‌های بزرگ فناوری در این صنعت تاکید کرد.
وی در اين همايش كه به همت شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و با حضور شرکت‌های تابعه این هلدینگ و شرکت‌های دانش بنیان در سالن همایش‌های بین‌المللی کوشک وزارت نفت برگزار شد، تصریح کرد: اگر برای ایجاد چنین مراکزی در صنایع بزرگ و مادری چون نفت و پتروشیمی تلاش نکنیم و با کنسرسیوم سازی چند غول فناوری ایجاد نکنیم، ارزش افزوده این صنایع به نفع دیگر کشورها مصادره خواهد شد و فقط مزیت سرزمینی این منابع عظیم طبیعی برای کشورمان باقی خواهد ماند.
رييس بنياد ملي نخبگان افزود: هر کشوری مزیت‌ها و فرصت ویژه‌ای مختص خود دارد که باید بهترین بهره را از آن‌ها ببرد. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های سرزمینی ایران هم وجود صنعت نفت در کشورمان است که باید تلاش کنیم با نفوذ فناوری و نوآوری به این صنعت، ارزش افزوده آن را ارتقا دهیم.
به گفته دهقانی نفوذ فناوری و نوآوری به صنعت نفت باید از بخش‌های بالادستی این صنعت اتفاق بیافتد. خیلی از کشورها با استفاده از همین فناوری و نوآوری توانسته‌اند استفاده از منابع طبیعی خود را بهبود بخشند و کارایی اقداماتشان را ارتقا دهند.
وی افزود: تا ۵۰ سال پیش تنها داشتن منابع زیرزمینی برای کشورها مزیت و امتیاز ویژه محسوب می‌شد اما امروز اینطور نیست و باید با استفاده از فناوری و نوآوری از این منابع ارزش افزوده و محصولات جدید تولید کرد. ارزش ایجاد شده از تجارت ماده خام با حاشیه سودی که از محصولات فناورانه به دست می‌آید قابل قیاس نیست و بسیار عدد کوچکی است. محصولی که مبتنی بر نوآوری و فناوری تولید می‌شود ۱۰۰۰ برابر محصولات خام حاشیه سود دارند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور با بیان اینکه فعالان حوزه پتروشیمی باید به این نکته توجه کنند، اگر از فناوری و نوآوری برای تولید محصولات خود استفاده و زنجیره ارزش این صنعت را تکمیل نکنند، به همان اندازه که صاحبان فرصت هستند در شرایط تهدید هم قرار دارند.
وی افزود: امروز شرکت‌های دانش بنیان فراوانی در حوزه نفت و پتروشیمی فعالیت می‌کنند و بر اساس آمار ثبت شده در کارگروه تولید بار اول، رتبه نخست درخواست‌ها به صنعت نفت مرتبط می‌شود و عدد ۱۲۰ میلیون دلار در این زمینه ثبت شده است. یعنی به ازای هر دلار سرمایه گذاری، ۸ دلار سود به دست آمده است.

تأمین نیازهای حوزه نفت به کمک فناوران بومی
رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی پر از نیازهای فناورانه در حوزه‌هایی چون تولید تجهیزات دوار، دانش فنی، مواد، کاتالیست ها و غیره است، گفت: همه این نیازها را می‌توانیم با کمک شرکت‌های دانش بنیان و فناوران بومی تأمین کنیم به شرطی که زنحیره ارزش آن به صورت کامل تأمین و تکمیل شود.
دهقانی ادامه داد: این کار به اتصال دانشگاه به صنعت هم نیاز دارد. لازم است این اتصال شکل درست خود را طی کند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری همچنین گفت: هلدینگ خلیج فارس به بزرگ‌ترین بازار در صنعت پتروشیمی دسترسی دارد و با سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری برای طرح‌های توسعه‌ای، بزرگ‌ترین بازیگر عرصه توسعه صنعت پتروشیمی کشور است که اگر این سرمایه‌گذاری با برنامه ریزی مناسب و بهره گیری از فناوری و نوآوری همراه شود هم موجب ارزش افزوده این صنعت خواهد شد و هم می‌تواند موجب ایجاد ۵ ابر شرکت فناور در این حوز می‌شود.
دهقانی فیروزآبادی، گام‌های معاونت علمی برای حمایت از دانش بنیان شدن صنعت پتروشیمی را بیمه خدمات، کمک به تأمین مالی شرکت‌ها و حمایت‌هایی در سطح حاکمیت عنوان و خاطر نشان کرد: باید برای دانش بنیان شدن صنعت پتروشیمی همه بازیگران دولتی و خصوصی فعال در این حوزه با یکدیگر هم افزایی و همکاری داشته باشند.