مدیرعامل سازمان بنادرودریانوردی تاکید کرد: حفظ جان مردم، مهم‌ترین وظیفه در سفرهای دریایی است
مدیرعامل سازمان بنادرودریانوردی تاکید کرد: حفظ جان مردم، مهم‌ترین وظیفه در سفرهای دریایی است

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادرودریانوردی با بیان پیش‌بینی استقبال مردم از امکانات و ظرفیت‌های موجود در مناطق ساحلی و جزایر جنوب کشور برای تعطیلات نوروز ۱۴۰۲، تاکید کرد: هموطنان عزیز صرفاً از بنادر و شناورهای مجاز و تحت نظارت و کنترل سازمان بنادر و دریانوردی برای سفر دریایی خود استفاده کنند و از انجام مسافرت‌ در اسکله‌ها و به وسیله شناورهای غیرمجاز جدا خودداری کنند

اقتصاد و بیمه -معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادرودریانوردی با بیان پیش‌بینی استقبال مردم از امکانات و ظرفیت‌های موجود در مناطق ساحلی و جزایر جنوب کشور برای تعطیلات نوروز ۱۴۰۲، تاکید کرد: هموطنان عزیز صرفاً از بنادر و شناورهای مجاز و تحت نظارت و کنترل سازمان بنادر و دریانوردی برای سفر دریایی خود استفاده کنند و از انجام مسافرت‌ در اسکله‌ها و به وسیله شناورهای غیرمجاز جدا خودداری کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادرودریانوردی، علی‌اکبر صفایی در نشست ستاد تسهیل و تأمین ایمنی سفرهای دریایی نوروز ۱۴۰۲، اظهار داشت: دو وظیفه محوری و مهم سازمان بنادر در مسافرت‌های دریایی، تامین ایمنی در ترددهای دریایی و ارائه خدمات به مسافران در پایانه‌های مسافری است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه حفظ جان افراد در تردد‌های دریایی، به ویژه در ایام نوروز، مهم‌ترین اصل است، تصریح کرد: ایمنی و حفاظت جان مردم در اسکله‌ها و در فرآیند حمل‌ونقل و جابه‌جایی مسافران در سواحل و جزایر تفریحی و مسافری، اصلا شوخی‌بردار نیست و باید با بالاترین دقت انجام شود.

مدیرعامل سازمان بنادرودریانوردی با اشاره به تشکیل کمیته حمل و نقل دریایی نوروزی ذیل وزارت راه و شهرسازی در این سازمان، تاکید کرد: همه‌ دستگاه‌های اجرایی، نظامی و انتظامی ذیربط با تسهیل و ارائه خدمات سفرهای دریایی باید با هماهنگی سازمان در طرح نوروزی مشارکت داشته باشند.

صفایی با بیان اینکه ستاد سفرهای دریایی نوروزی، باید تکالیف سایر دستگاه‌های ذی مدخل در سفرهای دریایی را به آنها اعلام و ابلاغ کند، تاکید کرد: مطابق با پروتکل‌های بهداشتی و ایمنی، شناورهای مسافری باید به لحاظ ایمنی و آراستگی مورد بازرسی و کنترل بندر قرار گیرد.

وی با اشاره به تقارن ماه مبارک رمضان در ایام تعطیلات نوروز ۱۴۰۲، خاطر نشان کرد: با استفاده از ظرفیت پایگاه های بسیج بنادر، موکب‌های مناسبی برای پذیرایی از مردم با هنگام افطاری، در بنادر مبدا و جزایر مقصد تدارک دیده ‌شود.

مدیرعامل سازمان بنادر با تاکید بر اهمیت اطلاع‌رسانی به‌موقع مردم و مسافران از وضعیت جوی در ایام تعطیلات عید، افزود: لازم است با تمهیدات مناسب، مسافران و گردشگران دریایی را از وضعیت هواشناسی دریایی، قبل از عزیمت به سفر با خبر سازیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین بر اجتناب هموطنان از سفر با شناورهای غیر ایمن و از اماکن غیر مجاز تاکید کرد و اظهار داشت: تعطیلی بنادر و اجتناب از ارائه خدمت در شرایط نامساعد جوی، صرفا برای ارتقا سطح ایمنی سفر و سلامت جان مسافران است، لذا هموطنان به هیچ عنوان در زمان وزش شدید باد متلاطم دریا با پذیرش پیشنهاد افراد سودجو و استفاده از شناورهای غیر مجاز سلامت خود و همراهان را دستخوش منفعت طلبی افراد خاطی قرار نداده و حلاوت و شیرینی سفر دریایی را به کام خود و همراهان تلخ نکنند .

شماره تلفن ١۵۵٠ برای هرگونه سانحه دریایی

بنا بر این گزارش، در این نشست همچنین بر اطلاع رسانی شماره تلفن اضطراری ١۵۵٠ مرکز هماهنگی جست‌وجو و نجات دریایی سازمان بنادر و دریانوردی و همکاری مسافران با پرسنل حفاظت و ایمنی شناورها تاکید شد .