لامپ‌های ضدانفجار با یک دهم هزینه، بومی‌سازی شدند
لامپ‌های ضدانفجار با یک دهم هزینه، بومی‌سازی شدند

به لامپ‌های ضدانفجار مشهورند، خارجی و البته گران! ویژگی‌شان این است که در دمای بالا در مناطق صنعتی دچار حریق و انفجار نشوند.

اقتصاد و بیمه – به لامپ‌های ضدانفجار مشهورند، خارجی و البته گران! ویژگی‌شان این است که در دمای بالا در مناطق صنعتی دچار حریق و انفجار نشوند.

علی‌رغم قیمت بالا، کارآیی لازم را ندارند و هر چند ماه یکبار باید تعویض شوند که هزینه‌ای میلیاردی را سالانه برای شرکت‌های صنعتی به همراه دارد. مهم‌تر از آن مصرف بالای برق آن‌هاست که علاوه بر هزینه مصرف، ذخایر انرژی کشور را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ایده‌ای از جوان ماهشهری
پتروشیمی کارون در سایت ۲ منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر از این قاعده مستثنی نیست و باید از این لامپ‌های ضدحریق در نقاط مختلف مجتمع استفاده کند. هزینهٔ بالا، فشار بر تجهیزات و ادوات برقی، پایین بودن راندمان از مهمترین دلایل ضعف این لامپ‌های تولید خارج است.
جوانی بومی از دیار بندر ماهشهر ایدهٔ بهبود عملکرد و حتی افزایش عمر این لامپ‌ها را به مدیریت پتروشیمی کارون ارائه داد.
به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، این جوان متخصص سازنده و تولید کنندهٔ لامپ‌های ضدحریق می‌گوید: با مدیرعامل پتروشیمی کارون دیداری داشتم. قبل از آن به چندین شرکت مختلف رفتم اما با پاسخ منفی رو به رو شدم. دکتر صدیقی زاده با روی باز از من استقبال کرد و گفت اگر ایدهٔ شما حتی یک وات به کاهش مصرف برق در کشور کمک کند من از آن حمایت خواهم کرد و همانطور هم شد.
وی ادامه داد: مدیرعامل پتروشیمی کارون، لیستی از مایحتاج من را جهت شروع کار تهیه و در اسرع وقت فراهم کرد.
این دکتر جوان افزود: ما با مهندسی معکوس لامپ‌های خریداری شده از کشورهای خارجی توانستیم به دانش تولیدشان دست یابیم و حال نمونه‌هایی را تولید کنیم که هم مصرف برق کمتری دارند و هم هزینه خریداری‌شان (یک دهم) نمونه خارجی است و از همه مهمتر طول عمری بالاتر از نمونه مشابه خارجی دارد.