عملیات اجرایی طرح PDH/PP پلیمر کنگان آغاز شد
عملیات اجرایی طرح PDH/PP پلیمر کنگان آغاز شد

همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان بوشهر و منطقه عسلویه، عملیات اجرایی پروژه PDH-PP پتروشیمی جم با سرمایه‌گذاری حدود ۱.۲ میلیارد دلار و با حضور مهندس جواد اوجی، وزیر نفت؛ علیرضا زمان‌پور، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری؛ شیخ موسی احمدی، نماینده جنوب استان بوشهر؛ مرتضی شاهمیرزایی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملّی صنایع پتروشیمی؛ عبدالحیم قنبریان، مدیرعامل و تعدادی از مدیران پتروشیمی جم ظهر روز پنجشنبه ۱۱ اسفندماه آغاز گردید.

اقتصاد و بیمه – همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان بوشهر و منطقه عسلویه، عملیات اجرایی پروژه PDH-PP پتروشیمی جم با سرمایه‌گذاری حدود ۱.۲ میلیارد دلار و با حضور مهندس جواد اوجی، وزیر نفت؛ علیرضا زمان‌پور، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری؛ شیخ موسی احمدی، نماینده جنوب استان بوشهر؛ مرتضی شاهمیرزایی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملّی صنایع پتروشیمی؛ عبدالرحیم قنبریان، مدیرعامل و تعدادی از مدیران پتروشیمی جم ظهر روز پنجشنبه ۱۱ اسفندماه آغاز گردید.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل پتروشیمی جم؛ شرکت توسعه پلیمر کنگان که 100% سهام آن متعلق به شرکت پتروشیمی جم است 25 مهرماه 1397 به منظور اجرا و بهره‌برداری طرح PDH/PP برای تولید پروپیلن و پلی‌پروپیلن ثبت و تاسیس شده است.

محل اجرای این طرح جنوب شرق فازهای 22-24 مجتمع گازی پارس جنوبی است که دارای مزایایی همچون دسترسی به منبع عظیم خوراک پروپان می‌باشد.

این طرح در زمینی به مساحت 5,49 هکتار و با هدف تولید پروپیلن به روش هیدروژن‌زدایی تحت لیسانس شرکت UOP و تولید پلی پروپیلن مطابق با تکنولوژی در دسترس شرکت پتروشیمی جم طراحی و اجرا گردیده است.

واحدهای اصلی مجتمع شامل تولید پروپیلن (PDH) به ظرفیت 600 هزار تن در سال و تولید پلی‌پروپیلن (PP) به ظرفیت600 هزار تن در سال و خوراک مجتمع 712 هزار تن پروپان از فازهای پارس جنوبی تامین می‌شود.

ارزش محصولات تولیدی پروژه PDH/PP بالغ بر 550 میلیون یورو در سال با 100% ظرفیت تولید و میزان سرمایه‌گذاری این پروژه‌ی ارزشمند در حدود 1,2 میلیارد دلار است که دوره‌ی ساخت آن 57 ماه پیش‌بینی شده است.

فازبندی پیاده‌سازی و اجرای پروژه در فاز ۱ و زیرساخت شامل به‌سازی و آماده‌سازی زمین؛ فاز 2 یوتیلیتی، آفسایت و آفپلات واحد PDH به ظرفیت 600 هزار تن در سال و فاز 3 واحد Polypropylene به ظرفیت 600 هزار تن در سال است.

همچنین میزان اشتغال‌زایی پروژه PDH/PP در دوره ساخت بیش از 3,000 نفر در فعالیت‌های اجرایی شامل نیروهای پیمانکاری، سازندگان و کارفرما و در دوره بهره‌برداری بیش از 500 نفر به صورت مستقیم و 1,500 نفر در زنجیره تولید پایین‌دستی خارج از مجتمع است.

گفتنی است شرکت توسعه پلیمر کنگان به‌طور کامل متعلق به پتروشیمی جم از شرکت‌های تابعه شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری است.

همچنین، آیت الله رییسی رئیس جمهور کشورمان در پایان سفر امروز خود عسلویه، در نشست خبری با اصحاب رسانه نتایج و دستاوردهای سفر دوم دولت مردمی به استان بوشهر را تشریح می‌کند.

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو، جواد اوجی وزیر نفت، بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محسن منصوری معاون اجرایی رئیس جمهور و غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس جمهور رئیسی را در این سفر همراهی می‌کنند.