صدور «چکنو» با نسخه وب (PWA) همراه بانک صادرات ایران
صدور «چکنو» با نسخه وب (PWA) همراه بانک صادرات ایران
​صدور «چکنو» چک امن دیجیتال بانک صادرات ایران، از طریق نسخه وب (PWA) همراه‌بانک صادرات ایران و بدون نصب نرم‌افزار امکان‌پذیر شد.

به گزارش اقتصادو بیمه مشتریان این بانک می‌توانند بدون نصب نرم‌افزار همراه‌بانک و تنها از طریق نسخه وب(PWA) به نشانی: eb.bsi.ir ضمن بهره‌مندی از تمام امکانات و خدمات همراه‌بانک، به صورت غیرحضوری و بدون محدودیت زمان و مکان چکنو صادر کنند.

«چکنو» بانک صادرات ایران به عنوان نخستین چک دیجیتال نظام بانکی کشور، مورد استقبال مشتریان قرار گرفته تاکنون تعداد چک‌های صادر شده از این طریق از مرز 175 هزار فقره فراتر رفته که 32 هزار برگ از آن کارسازی شده است. در این مدت بیش از هزار و 175 میلیارد ریال از نقل و انتقال‌های خرد مردمی به واسطه اعتماد به نخستین چک دیجیتال بانک صادرات ایران، بدون نیاز به چک کاغذی با موفقیت انجام شده است.

دارندگان حساب جاری با دسته‌چک در بانک صادرات ایران می‌توانند بدون مراجعه به شعبه، چکنو خود را فعال کنند و به طور همزمان و مجزا، از دسته‌چک‌های کاغذی و چک امن دیجیتال بانک صادرات ایران «چکنو» با رعایت مقررات و مجوزهای بانک مرکزی برای تسهیل در امور بانکی و پولی خود استفاده کرده و علاوه بر به‌کارگیری روش سنتی چک‌های کاغذی، از قابلیت‌های نخستین چک امن دیجیتال نظام بانکی کشور در بانک صادرات ایران بهره‌مند شوند.

بر اساس دستورالعمل‌های بانک مرکزی در خصوص توسعه چک دیجیتال، تمامی بانک‌های کشور ملزم به ایجاد زیرساخت‌های مناسب استفاده از چک دیجیتال هستند و بانک صادرات ایران به عنوان نخستین بانک کشور، از دی‌ماه سال 1401 این خدمت را عملیاتی کرده است.

صدور چک دیجیتال مستلزم انجام عملیات امضای دیجیتال از طریق نرم‌افزار هامون است. نسخه اندرویدی این نرم‌افزار در دسترس بوده و به زودی نسخه iOS آن نیز از سوی بانک مرکزی ارائه می‌شود.

تسهیل خدمات غیرحضوری چک (تقاضای دسته‌چک، صدور، انتقال به غیر، نقد کردن و…)، افزایش امنیت و کاهش ریسک در پرداخت، داشتن الزامات قانونی چک کاغذی، امکان صدور و وصول چک در هر ساعت از شبانه‌روز، سرعت و دقت بیشتر در نقدشوندگی نسبت به چک کاغذی، جلوگیری از تحریف، مخدوش شدن و مغایرت عدد و حروف نسبت به چک کاغذی برخی از مزایای «چکنو» برای مشتریان و استفاده‌کنندگان از این محصول بانکی نوین به شمار می‌رود.​