شرکت های بزرگ دانش بنیان پرچمدار رشد و توسعه اقتصادی هستند
شرکت های بزرگ دانش بنیان پرچمدار رشد و توسعه اقتصادی هستند
به نقل از  روابط عمومی ایمیدرو، عباس علی آبادی امروز پنجشنبه در نخستین رویداد ملی صنعت دانش وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان شرکت های بزرگ دانش بنیان، پرچمدار توسعه علم و فناوری، تحقیق و توسعه و رشد اقتصادی هستند.

اقتصادوبیمه؛

به نقل از  روابط عمومی ایمیدرو، عباس علی آبادی امروز پنجشنبه در نخستین رویداد ملی صنعت دانش بنیان افزود: تاکنون تمرکز سیاستگذار کشور ما در افزایش کمی شرکت‌های دانش بنیان کوچک مقیاس بوده است، در حالی که بنگاه‌های اقتصادی بزرگ مقیاس هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان برای رشد و توسعه صنعتی و معدنی نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

وزیر صنعت یادآور شد: ما باید برای دستیابی به رشد اقتصادی مناسب به احصاء ابر چالش‌های تولید توجه و با جهت‌گیری‌های لازم و تعیین راهبرد های قوی بتوانیم اقدامات پیشران را برای تحقق رشد اقتصادی کشور فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: فعال‌سازی واحدهای صنعتی و معدنی راکد و نیمه تمام، توسعه اکتشافات و ساماندهی اطلاعات پایه زمین شناسی و توسعه اکتشاف و بهره‌برداری از معادن و هوشمندسازی آنها و توسعه پلتفرم‌های شهرک‌های صنعتی از طریق ایجاد خوشه‌های بزرگ مقیاس و تامین آب و برق مورد نیاز آنها از مهم‌ترین راهبردهای وزارت صنعت، معدن و تجارت برای خلق زیست بوم صنعت دانش بنیان است.

علی آبادی، استفاده از سوخت‌های پاک و تجدید پذیر، جایگزینی خودروهای برقی، توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی،ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ساخت پیشران‌های هواپیما و کشتی و ارایه بسته‌های پیشران اقتصادی و صادرات محصولات دانش بنیان را از دیگر  پروژه‌های مهم و پیشران وزارت صنعت و معدن با مشارکت اندیشکده‌ها و شرکت‌های دانش بنیان اعلام کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: توسعه پلتفرم‌های جامع خدمات کسب و کار،  ایجاد سازوکارهای تبادل کالا با کشورهای هدف از طریق ایجاد نظام مالی نوین از دیگر پروژه‌های مهم پیشران وزارت و صنعت و معدن و تجارت در این بخش است.

علی آبادی با اشاره به ضرورت همکاری و نقش شرکت‌های دانش بنیان در تحقق و پیاده‌سازی سیاست‌ها و راهبردهای وزارت صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: برای انجام پروژه‌های پیشران یاد شده اصلاح نظام قیمت گذاری دستوری، ایجاد ثبات مدیریتی و بازبینی سازوکارهای نظارتی، تعهد به محیط زیست ۷ جهت‌گیری سیاستی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این راستا خواهد بود. علی آبادی بیان کرد: در این زمینه تولید صادرات محور و گذار از مونتاژ و خلق محصولات جدید صنعتی، ارتقای بهره‌وری و رقابت از سیاست ها و راهبردهای این وزارتخانه خواهد بود.

وزیر صمت تاکید کرد: در این راستا فرماندهی واحد تولید، ارتقای دانش و فناوری، افزایش سهم صنعت در حقوق دولتی، توجه به سرمایه‌های انسانی از سیاست های وزارت صنعت برای رشد و توسعه اقتصادی است.

 

وی گفت: امروز رهبری با قاطعیت بر رشد اقتصادی کشور تاکید دارند و در این رویکرد مهم باید بتوانیم زمینه‌های رشد  ۸.۵ درصدی سالانه صنعت، ۱۳ درصدی بخش معدن و رشد ۲۳ درصدی سالانه صادرات غیر نفتی را در کشور فراهم کنیم.

 

وزیر صنعت  معدن و تجارت بیان کرد: همه دولت‌ها تلاش می‌کنند با توسعه رفاه بیشتری را برای مردم فراهم کنند  اما توسعه پایدار کشورها ریسک‌های متعددی را دارد، زیرا رشد و توسعه در کشورها نیازمند زیرساخت‌های بزرگ و استوار است.

 

علی آبادی اظهار داشت: بدون شک اقتصاد بزرگ و قوی در گرو افزایش تعداد بنگاه‌های بزرگ اقتصادی است و هرچه تعداد بنگاه‌های بزرگ در کشور بیشتر شود، سایز اقتصاد نیز بزرگتر می‌شود

نخستین رویداد ملی صنعت دانش بنیان روز ششم مهرماه سال جاری با حضور وزیر علوم،اقتصاد، صنعت، معدن و معاونت علمی ریاست جمهور با میزگرد تخصصی معدن و صنایع معدنی با راهبری ایمیدرو برگزار شد