شرکت ریل پرداز سیر؛ ارائه دهنده خدمت یکپارچه لجستیکی و فورواردی
شرکت ریل پرداز سیر؛ ارائه دهنده خدمت یکپارچه لجستیکی و فورواردی

مدیرعامل مدبر مجموعه در فرازی از گزارش خود با تصریح اینکه توسعه ناوگان و بهسازی ناوگان، افزایش بهره وری از طریق شیوه‌های نوین و نفوذ در بازار و افزایش سهم بازار داخل جزو مهمترین رویکردها و استراتژی سال جاری و آتی ما می باشد افزود: با این افزایش سرمایه 725/034/1 میلیاردی از کل سود انباشته، علاوه بر اصلاح ساختار مالی و بهبود چشمگیر نسبت‌های اهرمی و مالکانه، امکان استقراض از بانک‌ها به منظور تأمین سرمایه در گردش و اجرای طرح‌های توسعه در سال‌های آتی نیز فراهم می گردد

اقتصاد و بیمه – مدیرعامل مدبر مجموعه در فرازی از گزارش خود با تصریح اینکه توسعه ناوگان و بهسازی ناوگان،افزایش بهره وری از طریق شیوه‌های نوین و نفوذ در بازار و افزایش سهم بازار داخل جزو مهمترین رویکردها و استراتژی سال جاری و آتی ما می باشد افزود: با این افزایش سرمایه 725/034/1 میلیاردی از کل سود انباشته، علاوه بر اصلاح ساختار مالی و بهبود چشمگیر نسبت‌های اهرمی و مالکانه، امکان استقراض از بانک‌ها به منظور تأمین سرمایه در گردش و اجرای طرح‌های توسعه در سال‌های آتی نیز فراهم می گردد. که در پیشبرد طرح های توسعه ای و ارتقاء سوداوری مجموعه نقشی بسیار مهم و اثرگذار خواهد داشت.

 

به گفته مهندس حسین پور جعفر استفاده از مشوق های مالیاتی، تامین نقدینگی مورد نیاز و جلوگیری از خروج وجه نقد از دیگر برکات این افزایش سرمایه کنونی می باشد که باعث می شود هم در توسعه بهسازی ناوگان های خود، افزایش بهره های و نفوذ بیشتر در بازارهای داخلی نقشی بسیار پررنگ تر داشته باشیم.

مجمع عمومی عادی فوق العاده صاحبان سهام شرکت ريل پرداز سير (سهامی‌عام) مورخ 24/11/1401 در محل هتل سيمرغ – سالن ماهور برگزار گردید.

در این مجمع که با حضور بیش از  73/56 درصد سهامداران حقیقی و حقوقی ، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع برعهده آقای فرهنگ طلوعي بود، که جنابان آرمان اسدي و رضا رمضاني در مقام نظار اول و دوم و آقای اسماعيل اويسي به عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیدند.

 

در ادامه و با قرائت گزارش توجیهی هیات مدیره مبنی بر لزوم افزایش سرمایه توسط مدیرعامل محترم و پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، مجمع نشینان با طنین صلوات خود ضمن تصویب افزایش سرمایه شرکت به تغییر بند اساسنامه مربوطه رای مثبت دادند.

آخرین اعضای هیئت مدیره درسال مالی مورد گزارش به‌شرح ذیل بوده است :

سرمايه گذاري امين اعتماد داريوش روحي ایب رئیس هیئت مدیره غیر موظف- اصلی
ارزش آفرينان فدک فرهنگ طلوعي رئیس هیئت مدیره موظف- اصلی
ريل گردش ايرانيان عباس مهرائي عضو هیئت مدیره غیرموظف- اصلی
ريل پرواز تندر خاورميانه منطقه آزاد انزلي حسن صديقي عضو هیئت مدیره موظف- اصلی
ماندگار ريل خاورميانه حسين پورجعفر عضو هیئت مدیره موظف- اصلی

 

برگزاری مجمع در نهایت و پذیرایی شایسته کلیه ارکان شرکت آز ذینفعان و اصحاب رسانه، گزارش کامل و جامع مدیرعامل برجسته شرکت در مورد پتانسیل مجموعه و برنامه های آتی، پاسخگویی مستند به سوالات سهامداران، تقدیر ریاست مجمع از عملکرد جهادی و درخشان تیم مدیریت آگاه و پرسنل متعهد و متخصص مجموعه در کسب توفیقات متعدد و ارزش آفرینی و سودآوری، تبیین برنامه های راهبردی مهندس حسین پورجعفر برای تعالی هر چه بیشتر شرکت و کسب سهم بیشتر از بازار حمل و نقل ریلی، ارائه توضیحات تکمیلی جناب اویسی معاون مالی با تجربه مجموعه پیرامون دلایل افزایش سرمایه و نهایت تعامل و همکاری جناب زارعی مدیر فرهیخته روابط عمومی شرکت جهت پوشش خبری مجمع از نکات خواندنی این مجمع بود.

 

هدف از انجام افزایش سرمایه

بهبود ساختار مالی

افزایش سرمایه از محل سود انباشته با برقراری تناسب بین قیمت هر سهم و سود شرکت در سال‌های آتی، منافع سهامداران را حفظ نموده و به دنبال حداکثر سازی بازده سهام و افزایش ثروت سهامداران خواهد بود.
اصلاح ساختار مالی سبب می‌شود نسبت‌های اهرمی و مالکانه بهبود چشمگیر یابد و امکان استقراض از بانک‌ها به منظور تأمین سرمایه در گردش و اجرای طرح‌های توسعه در سال‌های آتی نیز فراهم گردد. در صورت عدم اجرای افزایش سرمایه، شرکت نیاز به دریافت تسهیلات مالی برای تأمین نقدینگی جهت پرداخت سود سهامداران خواهد داشت که منجر به افزایش هزینه‌های مالی و کاهش رشد و سودآوری در سال‌های آتی می‌گردد.
استفاده از مشوق مالیاتی بند ف تبصره ٢ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ اثرات استفاده از مشوق مالیاتی مربوط به میزان ٢٠٦،٩٤٥ میلیون ریال در اطلاعات مالی آتی پیش بینی شده است.

مبلغ افزایش سرمایة پیشنهادی و محل تأمین آن

با توجه به برنامۀ ارائه شده، شرکت ريل پرداز سير(سهامی عام) در نظر دارد سرمايۀ خود را از مبلغ 150/732/3میلیون ريال به مبلغ 875/766/4 میلیون ريال ، از محل سود انباشته به مبلغ 725/034/1 میلیون ریال معادل (22 درصد)، طی یک مرحله افزایش دهد. سود انباشته شرکت در پایان سال مالی 1400 براساس صورت های مالی حسابرسی شده، معادل 368/109/1 میلیون ریال می باشد که پس از کسر سود سهام مصوب مانده سود مجمع به سرمایه منتقل می گردد.

گزارش بازرس قانوني درباره گزارش توجیهی هیات مدیره درخصوص افزایش سرمایه

به مجمع عمومي فوق العاده صاحبان سهام شركت ريل پرداز سير (سهامي عام)

در اجرای مفاد تبصره 2 ماده 161 اصلاحیه قانون تجارت مصوب سال 1347

  • گزارش توجیهی مورخ 29 آبان ماه 1401 هیات مدیره شرکت ريل پرداز سير(سهامي عام) درخصوص افزايش سرمايه آن شركت از مبلغ 732/3 میلیارد ریال به مبلغ 767/4 ميليارد ريال (معادل 035/1 میلیارد ریال)، ، مشتمل بر اطلاعات مالی فرضی که پیوست می باشد، طبق استاندارد حسابرسی”رسیدگی به اطلاعات مالی آتی” مورد رسیدگی این موسسه قرار گرفته است. مسئولیت گزارش توجیهی مذبور و مفروضات مبنای تهیه آن با هیات مدیره شرکت است.
  • گزارش مزبور در اجرای تبصره 2 ماده 161 اصلاحیه قانون تجارت و با هدف توجیه افزایش سرمایه شرکت از محل سود انباشته و به منظور بهبود ساختار مالی و استفاده از مشوق مالیاتی موضوع بند ف تبصره 2 قانون بودجه سال 1401، تهیه گردیده است.این گزارش توجیهی براساس مفروضاتی مشتمل بر مفروضات ذهنی درباره رویدادهای آتی و اقدامات مدیریت تهیه شده است که انتظار نمی رود لزوما به وقوع بپیوندد. در نتیجه به استفاده کنندگان توجه داده می شود که این گزارش توجیهی ممکن است برای هدف هایی جز هدف توصیف شده در بالا مناسب نباشد.
  • براساس رسیدگی به شواهد پشتوانه مفروضات ذهنی هیات مدیره و با فرض تحقق آنها و در نظر گرفتن عوامل ریسک و سای مبانی پیش بینی شده، این موسسه به مواردی برخورد ننموده است که متقاعد شود مفروضات مزبور، مبنایی معقول برای تهیه گزارش توجیهی فراهم نمی کند. به علاوه به نظر این موسسه، گزارش توجیهی یاد شده ، براساس مفروضات به گونه ای مناسب تهیه و طبق استانداردهای حسابداری ارائه شده است.
  • در رعایت تبصره 2 ماده 161 اصلاحیه قانون تجارت، هیات مدیره می بایست گزارشی درخصوص امور شرکت از بدو سال مالی جاری ارائه نماید. در این ارتباط اطلاعات مالی مربوط به عملکرد دوره شش ماهه منتهی به 31 شهریور 1401 در گزارش توجیهی هیات مدیره افشا گردیده، لیکن تاکنون توسط این موسسه حسابرسی نشده است.
  • حتی اگر رویدادهای پیش بینی شده طبق مفروضات ذهنی توصیف شده در بالا رخ دهد، نتایج واقعی احتمالا متفاوت از پیش بینی ها خواهد بود، زیرا رویدادهای پیش بینی شده اغلب به گونه ای مورد انتظار رخ نمی دهد و تفاوتهای حاصل می تواند با اهمیت باشد.