سیمان صوفیان و عملکردی در خشان در سال 1400
سیمان صوفیان و عملکردی در خشان در سال 1400
مهندس دلفکار ، سکاندار خوشفکر شرکت ، با تشریح اینکه توانایی تولید انواع محصولات مطابق با استانداردهای ملی و جهانی، بهره­ مندی از شبکه حمل و توزیع متنوع (ریلی، جاده­ای و …) و شفافیت عملکرد در جهت ارائه گزارش­های لازم برای سهامداران و سایر ذینفعان از وجوه تمایز سیمان صوفیان می­باشد افزود :

علیرغم تمام مشکلات و معضلات حاکم بر اقتصاد کشور و صنعت سیمان اعم از تداوم تحریم ها ، مازاد عرضه، قطعی برق و گاز و … با تمهیدات اندیشیده شده توانستیم درسال مالی ۱۴۰۰ بهترین بازده و رشد تمام شاخص های آماری عملکرد را برای ذینفعان و سهامداران خود به ارمغان بیاوریم .کاهش بهای تمام شده از 66 به 59 درصد، افزایش حاشیه سود ناخالص از 34 به 41 درصد، رشد حاشیه سود عملیاتی از 28 به 36 درصد، ارتقاء حاشیه سود خالص از 32 به 34 درصد ، افزایش 90 درصدی سود خالص و 85 درصدی فروش تنها گوشه ای از دستاوردهای مدیران برجسته و پرسنل خدوم سیمان صوفیان بوده است.

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت کارخانجات سیمان صوفیان(سهامی‌عام) مورخ ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ در محل سالن مجموعه فرهنگي ورزشي تلاش برگزار گردید.

در این مجمع که با حضور 76/67 درصد سهامداران حقیقی و حقوقی ، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع برعهده آقای مهدي طالبي بود، که خانم  ژيلا سماواتي و حميد رضا حساس  در مقام نظار اول و دوم و آقای غلامعلي عابدين زاده به عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیدند

درادامه با قرائت گزارش هیات مدیره به مجمع مربوط به اهم فعالیتهای صورت پذیرفته در طی سال مالی منتهی به 29/12/1400 و پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، مجمع نشینان با طنین صلوات خود ضمن  تصویب صورتهای مالی و تنفیذ معاملات مشمول ماده 129 با تقسیم سود 180/2 ریالی به کار خود پایان دادند.

 

مهندس سعید دلفکار در ابتدای گزارش جامع خود با تشریح اینکه سیمان صوفیان در سال ۱۳۴۵ تاسیس و با قدمتی بالغ بر ۵۰ سال دارای دو خط تولید با ظرفیت ۷۰۰۰ تن کلینکر در روز می باشد و این شرکت بعنوان یکی از پشتوانه های مهم توسعه و آبادانی در شمال غرب کشور، تولید و عرضه انواع سیمان را در راستای خدمت به مشتریان، رسالت اصلی خود می داند افزود: در سال گذشته با همت و تلاش کلیه پرسنل و عملیاتی شدن برنامه های مدیریتی توانستیم سهم شرکت 79/2 درصدی از کل بازار سیمان داخل کشور را به خود اختصاص دهیم.

مدیر عامل جوان و بازارشناس صنعت سیمان کشورمان ، در ادامه با تاکید مجدد بر اینکه شرکت سیمان صوفیان با بیش از چهاردهه فعالیت، یکی از تولیدکنندگان مطرح در صنعت سیمان می­باشد افزود: مدیریت «سصوفی» تلاش نموده تا با استفاده از سیستم­های نوین مدیریتی، نیروهای انسانی کارآمد، تکنولوژی­های نوین، کنترل و مدیریت هزینه ­ها، کنترل و مدیریت مصرف انرژی، ارتقاء کیفیت محصولات و ایجاد محیطی پاک و ایمن موجب خلق ارزش برای مشتریان و سایر ذی­نفعان گردد.

به گفته وی شرکت سیمان صوفیان در مبحث مالی شرکت توانست با کسب رقم123/166/8 درآمد عملیاتی در سال 1400 به نسبت درآمد عملیاتی 249/546/4 میلیونی سال 1399 بیش از 85 درصد فروش خود را ارتقاء دهد و در مقابل سود عملیاتی 373/290/1 میلیونی سال 1399 موفق به کسب سود عملیاتی  087/904/2 میلیونی در سال 1400 گردد که به این ترتیب که بیش از 90 درصد سود عملیاتی خود را افزایش داده ایم. سکاندار «سصوفی» در ادامه با اینکه توانستیم از پیش بینی اولیه سود 1728 ریالی و حتی آخرین پیش بینی سود 2483 ریالی برای هر سهم عبور کرده و برای هر سهم 2557 ریال سود حاصل سازیم افزود: این مهم در سایه یک برنامه ریزی خوب و مجاهدت کارکنان ایجاد گردید. به گفته وی نرخ بازده دارائی ها از 37 درصد در سال 99 به 43 درصد در سال 1400 و نرخ بازده صندوق صاحبان سهام از 55 درصد در سال 1399 به 68 درصد در سال 1400 رسیده است و شرکت توانست از سود خالص 457/465/1 میلیونی سال 99 به سود خالص 342/800/2 میلیونی در سال مالی مورد گزارش دست یازد.

مشارالیه در تحلیل صنعت سیمان نیز اظهار داشت از 91 تا 98 به علت رکود بازار مصرف سیمان، کمبود گاز و برق و حامل های انرژی اکثر شرکت ها نتوانستند به ظرفیت خود برسانند ولی از سال 99 صنعت سیمان وارد وضعیت بهتری شد و علی الخصوص سیمان صوفیان به خاطر موقعیت جغرافیایی خاص قرار گرفته خود در نزدیکی تبریز و کیفیت محصولش توانست هم از خود استان و هم استانهای همجوار با توجه به پروژه های عمرانی فراوان تعریف شده سفارش های خوبی از مشتریان خوب و وفادار، پیمانکاران و … داشته باشد.

 

شاخص های کلیدی بسیار مطلوب حاکی از استمرار روندی صعودی «سصوفی» بوده و نشان می دهد سیمان صوفیان و مدیریت کاردان آن عملکردی درخور و شایسته داشته اند. در کنار رشد اکثریت قاطع شاخص های آماری شاهد هستیم که با یک مدیریت منسجم و کنترل های اصولی دوره وصول مطالبات 60 روزه سال 98 شرکت به 25 روز در 99 و در 1400 این عدد به صفر رسیده است.

 

مهندس دلفکار در ادامه با تبیین اینکه توانایی تولید انواع محصولات مطابق با استانداردهای ملی و جهانی، بهره­ مندی از شبکه حمل و توزیع متنوع (ریلی، جاده­ای و …) و شفافیت عملکرد در جهت ارائه گزارش­های لازم برای سهامداران و سایر ذینفعان از وجوه تمایز این شرکت می­باشد اضافه کرد: مهم­ترین محصولات تولیدی این شرکت، انواع سیمان­های خاکستری بوده و چشم انداز حرکت به سوی گسترش تولید محصولات متنوع و مطابق با استانداردهای ملی و جهانی و همچنین سازگار با محیط ­زیست از جمله سیمان­های کامپوزیت و آمیخته، همچنین فروش مواد اولیه از قبیل سنگ آهن، سنگ گچ و پوزولان را در برنامه خود قرار داده ایم.

سکاندار شرکت در بخش پایانی گزارش خود از استان آذربایجان­شرقی و بخصوص شهر تبریز و استان­های همجوار منطقه شمال ­غربی بعنوان بازارهای هدف داخلی و کشورهای غرب و شمال همسایه ایران به عنوان بازارهای هدف خارجی نام برد و اضافه کردتوسعه بازارهای صادراتی از راهبردهای اصلی این شرکت می­باشد.

 

رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی، تبیین رشد بیش از 90 درصدی سود خالص ، اعلام استقبال مشتریان داخلی و خارجی از کیفیت و تنوع محصولات شرکت توسط مدیرعامل ، تقدیر رئیس مجمع از کارنامه درخشان سیمان صوفیان و مدیران ارزنده و بازارشناس آن، تایید حسابهای شفاف و کلین جناب عابدین زاده و تیم مالی مجرب مجموعه، پاسخگویی به سوالات سهامداران حاضر در مجمع و ناظر به صورت برخط و نهایت همکاری و تعامل جناب کاوه فریدی مدیر با تجربه و فرهیخته روابط عمومی با خبرنگاران برای پوشش خبری از نکات خواندنی مجمع بود.

پيام هيأت مدیره

شركت جهت نيل به جايگاه برتر در صنعت ، با استفاده از تمامي منابع و امكانات در اختيار و با تكيه بر كاركنان توانمند خود اقدام به تدوين برنامه هاي مناسب جهت ارتقاء بهره وري ، ارتقاء كيفيت محصولات توليدي ، كاهش زمان واكنش به نياز ذينفعان و در نهايت تلاش براي بهبود مستمر عملكرد شركت و خلق ارزش براي سهامداران در محيطي پاك و ايمن نموده است و اميد آن را داريم با پشتيباني و رهنمود سهامداران محترم شاهد نتايج آن باشيم.

 

ركود حاكم  بر صنعت سيمان در داخل كشور و عدم امكان صادرات محصول به كشورهاي همسايه به دليل وضع تعرفه هاي گمركي از يک سو ( كاهش تقاضا ) و راه اندازي و افزايش ظرفيت كارخانه هاي توليد سيمان خاكستري در منطقه شمال غرب از طرف ديگر ) افزايش عرضه ) در كنار اجراي طرح هدفمندي يارانه ها موجب گرديد كه صنعت سيمان در سالهاي اخير چالشهاي سختي را تجربه نمايد. اختلاف قيمت داخلي و جهاني سيمان و افزايش هزينه هاي سالانه و اقلام بهای تمام شده ، اين صنعت را با بازدهي سرمايه كم مواجه نموده است كه اين امر با عرضه سیمان در بورس کالا در سال 1400 تا حدودی جبران شده است. كما اينكه در ساير صنايع از جمله فلزات قيمت فروش محصولات تابعي از قيمتهاي جهاني مي باشد. عدم افزايش قيمت محصولات متناسب با افزایش هزینه های اقلام بهای تمام شده علاوه بر كاهش سود شركتهاي توليد كننده، آنان را در اجراي طرحها و پروژه هاي بهبود ( از جمله پروژه هاي محيط زيستي ، تصفيه آب و حفظ منابع زير زميني ، ارتقاء تكنولوژي و … ) كه در دنياي امروزي جهت بقاء و تدوام فعاليت شركتها امري ضروري است ، با مشكل جدي مواجه خواهد نمود .

 

شركت سيمان صوفيان با توجه به اجراي طرح بهينه سازي و افزايش ظرفيت كوره هاي 3و4 و بهره برداري از آن از سال 1390 توانست ظرفيت توليد خود را از 3000 تن به 7000 تن در هر روز به عنوان تنها توليد كننده سيمان خاكستري در آذربايجان شرقي ارتقاء دهد.  ركود اقتصادي از ابتداي سال 1394 در عملكرد شركت كاملا محسوس بوده، فروش شركت در سال 1393 معادل 256/989/1 تن بوده كه اين ميزان در سال 1394 به 097/562/1 تن كاهش يافته و در سال 1395 به 780/279/1 تن و در سال 1396 به 369/259/1 تن و در سال 1397 به 605/395/1 تن و در سال 1398 به 674/542/1 تن رسيده و در سال 1399 به 039/883/1 تن رسیده، شرکت در سال 1400، 038/751/1 تن و کلینکر 288/755/1 تن سیمان تولید نمود و فروش داخلی 851/735/1 تن و فروش صادراتی 315/16 تن محقق گردید که به علت کاهش فروش صادراتی محدودیت صادرات از اردیبهشا ماه تا آبان ماه جهت پاسخگویی به تقاضای داخلی بود.

مديريت شركت در سالهاي اخير تمام تلاش خود را در استراتژي رهبري هزينه معطوف نموده تا با افزایش درآمد فروش خود سود قابل قبولی را برای سهامداران محترم فراهم نماید.

با توجه به افزایش هزینه های مواد اولیه، قطعات یدکی و هزینه های پرسنلی، افزایش نرخ برای محصولات جهت ادامه و حفظ روند فعلی امری ضروری می باشد.

انتظار می رود در سال 1401با توجه به برند محصولات این شركت در استان سهم فروش داخلی شرکت حفظ و همچنین افزایش صادرات محصولات اقدام موثری بعمل آید.

بيان برنامه ها و چشم انداز وضعيت شركت براي سال مالي آتي

شركت سيمان صوفيان با بيش از پنج دهه فعاليت ، يكي از توليدكنندگان مطرح در صنعت سيمان مي باشد. اين شركت سعي دارد با استفاده از سيستم هاي نوين مديريتي، نيروهاي انساني كارآمد ، تكنولوژي هاي نوين ، كنترل و مديريت هزينه ها ، كنترل و مديريت مصرف انرژي ، ارتقاء محصولات و ايجاد محيطي پاك و ايمن موجب خلق ارزش براي مشتريان و ساير ذينفعان گردد.

–        محصولات (کالا و خدمات)

مهم ترین محصولات ت.لیدی این شرکت، انواع سیمان های خاکستری بوده و چشم انداز حرکت به سوی گسترش تولید محصولات متنوع و مطابق با استانداردهای کملی و جهانی و همچنین سازگار با محیط زیست از جمله سیمان های کامپوزیت و آمیخته را در برنامه خود قرار داده است.

–        مشتریان و بازار:

آذربایجان شرقی و بخصوص تبریز و استان های همجوار منطقه شمال غربی به عنوان بازارهای هدف داخلی و کشورهای غرب و شمال ایران و توسعه بازارهای صادراتی از راهبردهای اصلی این شرکت می باشد.

–        فن آوری :

–        این شرکت از فن آوری ها و تجهیزات بروز دنیا با عملکرد انرژی مناسب، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و یا حداقل آلایندیگ ، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه و استفاده از فنآوری و سیستم های یکپارچه را سرلوحه خود قرار داده است.

–        فلسفه و ارزش ها:

ایفای مسئولیت های اجتماعی به ویژه استفاده بهینه از منابع طبیعی و حفاظت از محیط زیست، گسترش تولید و فروش محصولات سازگار با محیط زیست، رعایت استانداردهای ملی و بین المللی، کنترل و مدیریت مصرف انرژی و مدیریت بهای تولید و در نهایت افزایش سودآوری مهم ترین ارزش های این شرکت می باشد.

–         شایستگی و تمایز :

توانایی تولید انواع محصولات مطابق با استانداردهای ملی و جهانی، بهره مندی از شبکه حمل و توزیع متنوع (ریلی ، جاده ای و …) و شفافیت عملکرد در جهت ارائه گزارش های لازم برای سهامداران و سایر ذینفعان از وجوه تمایز این شرکت می باشد.

–        برند و تصور ذهنی عمومی :

سابقه درخشان شرکت سیمان صوفیان در تولید سیمان با کیفیت بالا، عامل اصلی خوش نامی این شرکت بوده و حفظ و ارتقاء این خوشنامی از اهداف این شرکت خواهد بود.

–        کارکنان :

کارکنان این شرکت جزء ارزشمندترین سرمایه های شرکت می باشد و این شرکت در چشم انداز خود توانمندسازی منابع انسانی، توسعه دانش مهارت و انگیزه کارکنان را ابزار موفقیت پایدار سازمان می داند.