دومین جلسه هیات مدیره سندیکای شرکت های تولیدکننده برق در سال 1400، بیست و هشتم فروردین ماه به صورت برخط برگزار شد.
در این جلسه که بررسی نتایج و مصوبات جلسات اخیر سندیکا با هیات تنظیم بازار برق یکی از محورهای اصلی آن بود، پنج سناریوی اصلی هیات تنظیم برای تعیین سقف قیمت انرژی در سال ۱۴۰۰ از سوی دکتر افشار مطرح شد. بر اساس این گزارش سناریوهای اصلی هیات تنظیم شامل پوشش سرمایه‌گذاری برای نیروگاه‌ جدید، پوشش سرمایه‌گذاری برای نیروگاه‌ جدید با فرض منتفع‌شدن سرمایه‌گذار از قراردادهای خرید تضمینی پنج‌ساله برنامه پنجم و پوشش سرمایه‌گذاری برای نیروگاه‌ جدید با فرض منتفع‌شدن سرمایه‌گذار از قراردادهای خرید تضمینی هفت‌ساله برنامه ششم هستند. البته به این فهرست می توان پوشش سرمایه‌گذاری برای نیروگاه جدید و با فرض نرخ بازده داخلی ۵.۸ درصد و منتفع شدن سرمایه‌گذار از درآمد گواهی ظرفیت به عنوان ودیعه و پوشش هزینه خرید نیروگاه واگذار شده را نیز افزود.
در نهایت پس از بررسی این سناریوها قرار بر این گذاشته شد که سندیکا پوشش موضوع تعیین سقف قیمت انرژی را بر اساس سرمایه‌گذاری برای نیروگاه‌ جدید با فرض منتفع‌شدن سرمایه‌گذار از قراردادهای خرید تضمینی پنج‌ساله برنامه پنجم پیگیری کند. بر مبنای این سناریو که اصلی ترین روش مورد نظر هیات تنظیم بازار برق هم هست، با فرض سود صفر، سقف نرخ انرژی از ۶۰۰ ریال در سال ۱۳۹۹ به ۸۹۴ ریال در سال ۱۴۰۰ و متوسط نرخ خرید برق نیز از ۸۱۱ ریال در سال ۱۳۹۹ به عدد ۱۰۶۷ ریال در سال ۱۴۰۰ می رسد.
دکتر افشار همچنین به این موضوع اشاره کرد که در جلسات مشترک با هیات تنظیم بازار برق بر ضرورت رونق معاملات در بورس انرژی و لزوم باز طراحی بازار برق تاکید شده و این مساله دنبال می شود که این بازطراحی باید به شکلی انجام شود که بازار عمده فروشی به بازار متعادل ساز تبدیل شده و حجم معاملات آن در طراحی جدید بیش از ۳۰ درصد نباشد. وی همچنین تاکید کرد که تصمیم گیری در خصوص این موضوع با توجه به اختلاف نظر اعضای هیأت تنظیم، به جلسه هفته آتی هیات تنظیم بازار برق موکول شده است. پس از استماع این گزارش، مقرر شد در جلسه‌ای که قرار است سی ام فروردین ماه با معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی برگزار شود، مراتب نگرانی تولیدکنندگان برق از تأخیر در اعلام سقف بهای انرژی در سال ۱۴۰۰ منعکس شده و نگرانی‌های سندیکا در این باره طی نامه ای به اعضای هیات تنظیم بازار برق و وزیر نیرو اعلام شود.
به علاوه قرار بر این گذاشته شد که کمیسیون بازار برق و بورس انرژی سندیکا مسائل مرتبط با معاملات برق در بورس انرژی را بررسی و روش‌های اصلاح قیمت‌گذاری برق در بورس انرژی را پیشنهاد کرده و نقد سندیکا بر نوع نگرش هیات تنظیم بازار برق به بازطراحی معماری بازار برق که بر اساس آن بازار عمده‌فروشی به بازار متعادل ساز تبدیل شود، در نشریه داخلی سندیکا منعکس شود.
اعلام نگرانی و هشدار سندیکا در خصوص بروز خاموشی در تابستان سال جاری در قالب نامه ای به وزیر نیرو، معاون وزیر در امور برق و انرژی، کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و دیگر نهادهای ذیربط هم یکی دیگر از مصوبات دومین جلسه هیات مدیره در سال ۱۴۰۰ بود.
در این جلسه گزارشی از جلسات بررسی واگذاری گواهی ظرفیت توسط رییس کمیسیون حقوقی سندیکا ارائه و به این مساله اشاره شد که اختلاف نظرهای بخش خصوصی و دولتی در این باره حل نشده باقی مانده و نیروگاه‌ها برای واگذاری گواهی ظرفیت با اخطارهایی مبنی بر این مواجه شده‌اند که خرید تضمینی برق از آنان منوط به ارائه گواهی ظرفیت در بورس خواهد شد. بر این اساس پیشنهاد شد این مساله از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری شود. در نهایت مقرر شد دبیرخانه سندیکا با استعلام از اعضا، نیروگاه‌هایی که در این خصوص اخطار دریافت کرده‌اند را شناسایی کرده و جلسه‌ای با حضور آنان و نمایندگان حقوقی هیات مدیره برگزار کند تا با هدایت سندیکا، شکایت نیروگاه‌ها در دیوان عدالت اداری طرح شود.
هیات مدیره سندیکا در این جلسه مقرر کردند که قرارداد پروژه پژوهشی با دانشگاه امیرکبیر به سرپرستی آقای دکتر قره‌پتیان مبادله و در مورد تضمین پیش پرداخت با دانشگاه همکاری شود. همچنین با توجه به آن‌که در قانون بودجه سال ۱۴۰۰، واقعی شدن قیمت برق بعضی از صنایع پیش‌بینی شده است، مقرر شد نرخ قراردادهای دوجانبه پس از این تغییر استخراج و به شرکت‌های عضو اطلاع داده شود. همچنین با توجه به ارائه گزارشی از پی‌گیری اجرای رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری قرار بر این گذاشته شد که جلسه‌ای با نیروگاه‌ها برگزار شود تا به دلیل تأخیر در اجرای حکم، درخواست خسارت تاخیر شود.
در بخش دیگری از این جلسه گزارشی از نخستین ارائه پروژه دانشجویان دوره عالی بازار برق با دانشگاه تهران و تصویب پروژه پژوهشی دفتر پژوهش سندیکا در مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران و دریافت حمایت مالی برای اجرای آن، دریافت هفتاد میلیون تومان کمک مالی بلاعوض اتاق بازرگانی به عنوان پاداش کسب رتبه برتر سندیکا در میان تشکل‌ها، مکاتبات سندیکا درباره پروانه بهره‌برداری، مکاتبه با معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در باره واگذاری برخی از وظایف تصدی‌گری وزارت نیرو به سندیکا، مکاتبات صورت گرفته برای حل مشکل بازپرداخت وام‌های ارزی با شورای گفتگو و دفتر مقام معظم رهبری اشاره شد.