سرمایه گذاری آتیه دماوند و تداوم روند صعودی
سرمایه گذاری آتیه دماوند و تداوم روند صعودی

اقتصاد و بیمه- مجمع عمومی عادی فوق العاده صاحبان سهام شرکت گروه سرمايه گذاري آتيه دماوند (سهامی‌عام) مورخ ۱۴۰۲٫۰۸٫۲۲ در محل شرکت گروه سرمايه گذاري آتيه دماوند برگزار گردید. در این مجمع که با حضور بیش از  ۷۸٫۳۴ درصد سهامداران حقیقی و حقوقی ، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس […]

اقتصاد و بیمه- مجمع عمومی عادی فوق العاده صاحبان سهام شرکت گروه سرمايه گذاري آتيه دماوند (سهامی‌عام) مورخ ۱۴۰۲٫۰۸٫۲۲ در محل شرکت گروه سرمايه گذاري آتيه دماوند برگزار گردید.

در این مجمع که با حضور بیش از  ۷۸٫۳۴ درصد سهامداران حقیقی و حقوقی ، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع برعهده آقای افشين پناهنده کافي فر بود، که خانم الهام اخلاقي مطلق و آقای عباس دستوري در مقام نظار اول و دوم و آقای عليرضا خاني سانيج به عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیدند.

 

در ادامه و با قرائت گزارش توجیهی هیات مدیره مبنی بر لزوم افزایش سرمایه توسط مدیرعامل محترم و پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، مجمع نشینان با طنین صلوات خود ضمن تصویب افزایش سرمایه شرکت به تغییر بند اساسنامه مربوطه رای مثبت دادند.

مدیر عامل شرکت گروه سرمایه گذاری آتیه دماوند هدف از انجام افزایش سرمایه را حفظ و توسعه عملیات جاری، کفایت سرمایه برای ارزش آفرینی پایدار برای صاحبان سهام، حفظ جایگاه رقابتی در سرمایه گذاری، حضور موثر در بازار سرمایه، تقویت ساختار مالی، بهبود بازدهی پرتفو، حفظ و توسعه عملیات جاری بیان و در ادامه اشاره کرد در طرح افزایش سرمایه، نرخ بازده داخلی برای ۵ سال آتی، معادل ۴۹ درصد و خالص ارزش فعلی طرح معادل ۲،۷۴۹،۷۲۴ میلیون ریال  و دوره بازگشت سرمایه معادل ۳ سال برآورد شده است  که این امر توجیه پذیر بودن طرح افزایش سرمایه را از ابعاد مالی و اقتصادی تایید می کند.

نکات مطرح شده در مجمع

 • در این مجمع به افزایش سرمایه شرکت رای مثبت داده شد.
 • ۴۰۰ میلیارد تومان از محل سود انباشته معادل ۸۹درصد به سرمایه این شرکت اضافه شد.
 • این افزایش سرمایه در راستای کفایت سرمایه مناسب برای ارزش‌آفرینی پایدار برای صاحبان
 • سهام، حفظ عملیارت جاری، جلوگیری از خروج وجه نقد و تقویت ساختار مالی صورت گرفت.
 • مدیر عامل گروه سرمایه گذاری آتیه دماوند در پاسخ به سهامداران درخصوص واگذاری بلوک شیران گفت:
  واگذاری شیران جزء سیاست‌های واگذاری دولت است. برای واگذاری بلوک شیران نیاز به دو سیت هیئت مدیره داشتیم و دلیل خریداری سهام شیران توسط واتی در روزهای اخیر، دستیابی به دومین سیت هیئت مدیره شیران بوده است. پس از موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار، اطلاع‌رسانی لازم از طریق آگهی صورت می‌گیرد.

میزبانی شایسته از ذینفعان و برگزاری جلسه در نهایت نظم، پاسخگوئی مهندس سعید فائقی با صراحت و صداقت پیرامون سوال های انجام شده توسط سهامداران حاضر در مجمع و ناظر به صورت برخط، تصریح مهندس فائقی مبنی بر حمایت همه جانبه بانک صنعت و معدن از سیاستها و برنامه های شرکت آتیه دماوند، بازدهی پرتفوی شرکت طی بازه گذشته از سال مالی جدید ، عملکردی فراتر از انتظار و بالاتر برای ارزش آفرینی پایدار و افزایش ثروت صاحبان سهام ، تبیین اینکه افزایش سرمایه کنونی علاوه بر اصلاح ساختار مالی در پیشبرد برنامه های کلان شرکت بسیار راهگشا خواهد بود، اصلاح ماده اساسنامه مربوط به میزان سرمایه شرکت و نهایت همکاری کلیه ارکان شرکت با اصحاب رسانه جهت پوشش خبری از نکات خواندنی این مجمع بود .

گزارش بازرس قانوني درباره گزارش توجیهی هیات مدیره درخصوص افزایش سرمایه

به مجمع عمومي فوق العاده صاحبان سهام شركت گروه سرمایه گذاری آتیه دماوند (سهامي عام)

در اجرای مفاد تبصره ۲ ماده ۱۶۱ اصلاحیه قانون تجارت مصوب سال ۱۳۴۷

 • گزارش توجیهی مورخ ۲۷ تیرماه ۱۴۰۲ هیات مدیره شرکت گروه سرمایه گذاری آتیه دماوند(سهامي عام) درخصوص افزايش سرمايه آن شركت از مبلغ ۴٫۵۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۸٫۵۰۰ ميليارد ريال ، مشتمل بر صورت وضعیت مالی فرضی، صورت های سود و زیان فرضی و جریان های نقدی فرضی و یادداشت های همراه که پیوست می باشد، طبق استاندارد حسابرسی”رسیدگی به اطلاعات مالی آتی” مورد رسیدگی این سازمان قرار گرفته است. مسئولیت گزارش توجیهی مذبور و مفروضات مبنای تهیه آن با هیات مدیره شرکت است.
 • گزارش مزبور در اجرای تبصره ۲ ماده ۱۶۱ اصلاحیه قانون تجارت و با هدف توجیه افزایش سرمایه شرکت از محل سود انباشته به منظور توسعه فعالیت های خود در زمینه سرمایه گذاری و بهبود پرتفوی، جلوگیری از خروج وجوه نقد (از طریق تقسیم سود سهام)، تقویت ساختار مالی و عملکرد و ارزش آفرینی پایدار برای صاحبان سهام، تهیه شده است. این گزارش توجیهی براساس مفروضاتی مشتمل بر مفروضات ذهنی درباره رویدادهای آتی و اقدامات مدیریت تهیه شده است که انتظار نمی رود لزوما به وقوع بپیوندد. در نتیجه به استفاده کنندگان توجه داده می شود که این گزارش توجیهی ممکن است برای هدف هایی جز هدف توصیف شده در بالا مناسب نباشد.
 • براساس رسیدگی به شواهد پشتوانه مفروضات و با فرض تحقق مفروضات ذکر شده در گزارش توجیهی هیات مدیره، این سازمان به مواردی برخورد نکرده است که متقاعد شود مفروضات مزبور، مبنایی معقول برای تهیه گزارش توجیهی فراهم نمی کند. به علاوه به نظر این موسسه، گزارش توجیهی یاد شده ، براساس مفروضات به گونه ای مناسب تهیه و طبق استانداردهای حسابداری ارائه شده است.
 • با توجه به سود انباشته طبق صورت های مای حسابرسی شده سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ۱۴۰۱ و پس از کسر سود تقسیم شده به موجب مصوبه مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام مورخ ۱۴۰۲٫۰۱٫۲۷ و با فرض اعمال تعدیلات جهت موارد مندرج در گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی سال مالی مذکور، انتقال مبلغ ۴٫۰۰۰ میلیارد ریال از محل سود انباشته تلفیقی و جداگانه به سرمایه امکان پذیر می باشد.
 • با عنایت به مقررات حاکم بر بازار سرمایه، تحقق افزایش سرمایه منوط به اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود. ضمن اینکه افزایش سرمایه از محل سود انباشته منجر به ورود منابع نقدی به شرکت نمی گردد.
 • حتی اگر رویدادهای پیش بینی شده طبق مفروضات ذهنی توصیف شده در بالا رخ دهد، نتایج واقعی احتمالا متفاوت از پیش بینی ها خواهد بود، زیرا رویدادهای پیش بینی شده اغلب به گونه ای مورد انتظار رخ نمی دهد و تفاوت های حاصل می تواند با اهمیت باشد.

نتایج حاصل از آخرین افزایش سرمایه

افزایش سرمایه قبلی شرکت از مبلغ ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال به مبلغ ۴٫۵۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال واز محل مطالبات و آورده نقدی بوده که به منظور اصلاح ساختار مالی، کاهش ریسک مالی، بهبود نسبت مالکانه و ارتقاء جایگاه شرکت در صنعت سرمایه گذاری، کاهش ریسک کمبود نقدینگی در سال های مالی آتی و تقویت و توسعه سبد سرمایه گذاری بورسی شرکت صورت گرفته است. نتایج حاصل از افزایش سرمایه مزبور که طی تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۳٫۱۲٫۲۴ تصویب شده و در تاریخ ۱۳۹۵٫۱۲٫۱۸ نزد مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

هدف از انجام افزایش سرمایه

هدف شرکت گروه سرمایه گذاری اتیه دماوند ( سهامی عام ) از افزایش سرمایه موضوع این بیانیه، به شرح زیر می باشد:

توسعه فعالیت های جدید در زمینه سرمایه گذاری و بهبود پرتفوی خود، حضور موثر در بازار سرمایه، حفظ عملیات جاری و جلوگیری از خروج وجه نقد ، تقویت ساختار مالی و عملکرد و ارزش آفرینی پایدار برای صاحبان سهام، سرمایه خود را از مبلغ ۴٫۵۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال به ۸٫۵۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال از محل سود انباشته افزایش دهد. شایان ذکر است در صورت عدم انجام افزایش سرمایه، شرکت با کمبود منابع جهت گسترش فعالیت ها مواجه شده که در نتیجه با عدم توسعه، کاهش سودآوری و ساختار مالی نامناسب در سال های آتی مواجه خواهد شد.

مبلغ افزایش سرمایه پیشنهادی و محل تامین آن

با توجه به برنامه ارائه شده، شرکت گروه سرمایه گذاری آتیه دماوند (سهامی عام)، در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ ۴٫۵۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال به مبلغ ۸٫۵۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال، از محل سود انباشته به شرح زیر افزایش دهد. ۴۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال (معادل ۸۸٫۸۸ درصد) از محل سود انباشته.