رونمایی از تولید روغن فلومکس ATF Multiplex محصول جدید شرکت نفت پارس
رونمایی از تولید روغن فلومکس ATF Multiplex محصول جدید شرکت نفت پارس

شرکت نفت پارس از خط تولید محصول جدیFlowmax ATF Multiplex روغن چند منظوره گیربکس های اتوماتیک رونمایی و این محصول را به بازار عرضه کرد

اقتصاد و بیمه – شرکت نفت پارس از خط تولید محصول جدیFlowmax ATF Multiplex روغن چند منظوره گیربکس های اتوماتیک رونمایی و این محصول را به بازار عرضه کرد.

 

به گزارش روابط عمومی نفت پارس، این شرکت با پیشینه تولید انواع روغن های گیربکس اتوماتیک مطابق با الزامات سازندگان مطرح گیربکس های اتوماتیک در دنیا، سال هاست روغن های ATF II، ATF III، ۴AT با برند پارس و روغن هایATF MV ، ATF AW-1 و CVT با برند فلومکس را به بازار عرضه می نماید و همواره در تولید روغن های گیربکس اتوماتیک پیشرو بوده است.

محصول Flowmax ATF Multiplex جدیدترین محصول شرکت نفت پارس، مطابق با آخرین فناوری های روز دنیا در حوزه روغن های گیربکس خودروهای اتوماتیک می باشد. این محصول در طیف وسیعی از سیستم های انتقال قدرت اتوماتیک خودروهای آمریکایی، اروپایی، ژاپنی، کره ای، چینی با انواع طراحی های متداول کاربرد دارد.

با توجه به اینکه این روغن برای طیف وسیعی از گیربکس های اتوماتیک مناسب می باشد، مشکل مربوط به استفاده از روغن انحصاری برای هر خودرو را مرتفع کرده و همچنین احتمال آسیب رسیدن به سیستم گیربکس به دلیل انتخاب نادرست روغن را نیز کاهش می دهد. این محصول مطابق با راهنمای درج شده بر روی مظروف روغن قابلیت استفاده در انواع گیربکس های AT و CVT تولید شده توسط سازندگان مطرح جهانی را دارد و نخستین روغن گیربکس با قابلیت استفاده دو گانه در گیربکس های AT و CVT در ایران می باشد.

لازم به توضیح است؛ یکی از اجزای اساسی در تعیین عملکرد خودروها، گیربکس یا جعبه دنده است که وظیفه آن، انتقال نیروی تولید شده در موتور به چرخ­ها و کنترل قدرت یا سرعت خودرو می باشد. روغن گیربکس در گیربکس های اتوماتیک علاوه بر نقش روان کنندگی و خنک کنندگی، به عنوان یک سیال نقش انتقال نیرو از موتور را نیز ایفا می کند. به همین دلیل انتخاب این روغن در خودروهای اتوماتیک از حساسیت بیشتری برخوردار است.

در حالی که در گیربکس های دستی تعویض دنده با استفاده از سیستم کلاچ صورت می پذیرد، در گیربکس های اتوماتیک با حذف کلاچ، تعویض دنده تا حدود زیادی تسهیل شده است. از سال ۱۹۰۴ که اولین دنده اتوماتیک تولید شد انواع مختلفی از گیربکس های اتوماتیک طراحی، عرضه و گسترش یافته است. از این میان، گیربکس AMT (Automated Manual Transmission) که به گیربکس نیمه اتوماتیک نیز معروف می باشد راحتی استفاده از گیربکس های اتوماتیک را به همراه آورد ولی به دلیل لختی بالا به هنگام تعویض دنده در رده بندی پایینی از گیربکس های اتوماتیک قرار گرفت. گیربکس CVT (Continuous Variable Transmission) که با نام گیربکس تک سرعته نیز شناخته می­شود، به دلیل سیستم پیوسته، کمترین افت دور موتور و تکانه را به هنگام تعویض دنده به همراه دارد. گیربکسAT (Automatic Transmission) که به گیربکس سیاره ای نیز معروف است یکی از شناخته شده ترین گیربکس های اتوماتیک می باشد و به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است.

روغن های گیربکس نقشی حیاتی در خودروهایی با گیربکس اتوماتیک ایفا می کنند. بنابراین، انتخاب روغن نامناسب می تواند خسارات جبران ناپذیری را به گیربکس وارد نماید. سازندگان گیربکس با مشارکت شرکت های های مطرح تولید کننده روغن در دنیا متناسب با نوع طراحی و عملکرد گیربکس، استانداردهای خاصی را برای روغن های گیربکس تعیین کرده اند. با توجه به تنوع گیربکس­های اتوماتیک، برای انتخاب روغن گیربکس مناسب باید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه و با استحصال اطلاعات فنی دقیق، روغن مناسب با نوع گیربکس اتوماتیک را انتخاب کرد. راهنمای انتخاب روغن های گیربکس اتوماتیک برگرفته از اطلاعات فوق الذکر جهت سهولت در انتخاب این روغن ها به زودی به اطلاع مصرف کنندگان رسانده خواهد شد.