مجمع سالیانه شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در مورخه دوشنبه ۱۴ تیرماه در محل سالن تلاش با حضور ۷۸ درصدی سهامداران این شرکت برگزار شد. به گزارش روابط عمومی این شرکت گزارش عملکرد ارائه شده در مجمع، سود خالص معادل ۱۰۹،۰۱۲،۹۹۹ میلیون ریال را نشان می دهد که حاکی از رشد ۱۹۵ درصدی […]

مجمع سالیانه شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در مورخه دوشنبه ۱۴ تیرماه در محل سالن تلاش با حضور ۷۸ درصدی سهامداران این شرکت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی این شرکت گزارش عملکرد ارائه شده در مجمع، سود خالص معادل ۱۰۹،۰۱۲،۹۹۹ میلیون ریال را نشان می دهد که حاکی از رشد ۱۹۵ درصدی سود «ومعادن» نسبت به سال گذشته است. همچنین میزان درآمدهای عملیاتی شرکت معادل ۱۲۷،۵۹۷،۳۷۴ میلیون ریال بوده و رشد ۱۷۳ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است.
بازده دارایی ها(ROA) و بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) به ترتیب ۵۹ درصد و ۶۳ درصد افزایش را نشان می دهد. همچنین ارزش بازار سهام شرکت از ابتدای سال ۹۹ معادل ۱۵۶ درصد رشد داشته است.

دکتر امیرحسین نادری که از مدیران با سابقه و خوشنام صنعت فولاد و صنایع معدنی کشور به شمار می رود و تجارب ارزشمندی را در کارنامه فعالیتهای قبلی خود در شرکتهای مختلف صنعتی و بورسی ثبت کرده که از آن جمله می توان به ریاست و عضویت هیأت مدیره شرکتهای فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خراسان، ذوب آهن اصفهان، فولاد تاراز، فولاد متیل، معدنی و صنعتی گل گهر و فولاد هرمزگان اشاره کرد و اکنون مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات میباشد در جلسه مجمع عمومی این شرکت از عزم راسخ این مجموعه برای گسترش ارتباط استراتژیک با سایر شرکتهای تأثیرگذار بورس در حوزه معادن و فلزات نظیر شرکتهای سرمایه گذاری امید و غدیر و همکاری و هماهنگی بیشتر با ایمیدرو و سرمایه گذاری های مشترک با آنان راستای منافع صنعت و سهامداران خبر داد.
دکتر نادری با تصریح این نکته که در حال حاضر صنایع معدنی و فولادی به لحاظ افزایش قیمت جهانی محصولات در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارند و آینده سرمایه گذاری در این حوزه رو به بهبود و سودآوری بیشتر است افزود :از طرفی شرکتهای سرمایه پذیر مجموعه سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات از ظرفیت های بالایی برخورداند و مدیران حرفه ای و توانمندی زمام اداره این شرکتهای را در دست دارند. لذا با تکیه بر شرایط موجود دنبال افزایش حداقل دوبرابری سودآوری مجموعه در سال جاری هستیم و با پتانسیل موجود، این هدفگذاری دور از دسترس نخواهد بود.


ناخدای «ومعادن» درادامه با اعلام اینکه شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات به عنوان یک هلدینگ بزرگ معدنی و سهامدار عمده شرکتهای بزرگی چون گل گهر، چادرملو، گهرزمین، فولاد خراسان، صبانور، فولاد ارفع، شهید قندی و… نقش بسزایی در اداره معادن بزرگ و بنگاه‌های مختلف صنعتی و اقتصادی دارداضافه کرد : در بازنگری استراتژی شرکت و شرکتهای زیرمجموعه حرکت مهمی را شروع کرده ایم و اعتقاد داریم با برنامه ریزی دقیق و هماهنگ می توانیم هم افزایی قابل توجهی در شرکتهای هلدینگ ایجاد کنیم. وی همچنین از قریب الوقوع بودن یک انقلاب معدنی در شرکتهای چادرملو و گل گهر خبر داد و افزود: تحولاتی در توسعه این دو شرکت در حال وقوع است که از زمان تأسیس آنها بی سابقه بوده است.
مدیرعامل «ومعادن» و مشاور ارشد پیشین رئیس هیأت عامل در سازمان ایمیدرو، ورود این شرکت به عرصه استخراج و فرآوری فلزات استراتژیک نظیر لیتیوم و نیکل را از جمله برنامه های آتی این مجموعه برشمرد.
دکتر نادری همچنین افزود : اولین شرکت سهامی عام پروژه محور در بورس توسط شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات راه اندازی شد که به زودی در فرابورس بخشی از سهام آن به عموم مردم واگذار خواهد شد. این کار ارزشمند که مورد استقبال وزارت صمت، ایمیدرو و سازمان بورس قرار گرفته است می تواند فرصت های خوبی را هم برای مجموعه صنعت جهت تأمین منابع مالی اجرای طرح ها و هم برای سهامداران برای کسب منافع بیشتر مهیا کند.
سهامداران «ومعادن» در مجمع سالیانه این شرکت پرداخت سود ۶۰ تومانی به ازای هر سهم را به تصویب رساندند. شایان ذکر است که شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات یکی از بزرگترین شرکتهای سرمایه گذاری در ایران است که بیش از ربع قرن در عرصه توسعه بخش معدن کشور حضور جدی داشته است.


سرمایه گذاری در بخش های استخراج کانی های فلزی و فلزات اساسی، معادل ۹۰ درصد ترکیب دارایی های شرکت را در سال گذشته تشکیل داده است.
همچنین ۸۰ درصد دارایی های شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات ، مرکب از سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران بوده و بیشترین سرمایه گذاری شرکت ، در زنجیره سنگ آهن و فولاد متمرکز است.
این شرکت از سهامداران عمده مجموعه های بزرگ معدنی و فولادی ایران از قبیل شرکت های؛ معدنی و صنعتی گل گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، سنگ آهن گهرزمین، شرکت ملی مس، معدنی و صنعتی صبانور، مجتمع فولاد خراسان، آهن و فولاد ارفع، پویا انرژی، کارخانجات کابل سازی شهید قندی، تجلی توسعه معادن و فلزات، گسترش کاتالیست ایرانیان، پرتو تابان معادن و فلزات و شرکت کک طبس است.
این مجموعه یک هلدینگ توسعه محور با هدف ارتقاء معدن و صنایع معدنی در کشور به شمار می رود. ((گزارش تکمیلی به زودی در وب سایت و نشریه ))