راه آورد مدیریتی کاردان در رشد همه شاخص های آماری
راه آورد مدیریتی کاردان در رشد همه شاخص های آماری

مدیرعامل موفق ساروج بوشهر در قسمتی از گزارش خود که با تشویق سهامداران روبرو گردید تصریح کرد که با بازبینی قراردادها اعم از کاهش پرداختی ها در مبحث انبار داری به میزان ۲۴ میلیارد، افزایش موجودی پایان دوره مواد اولیه کارخانه تا ۷۹ درصد، افزایش راندمان کوره تا ۱۰۶ درصد، اکتشاف و ثبت معدن سلیس به مساحت ۴۵۳ هکتار و اخذ مجوز اولیه به میزان ۱۹ هکتار در استان فارس «خود کارخانه در استان بوشهر است» ، انجام تمهیدات اساسی مشتمل بر آیتم های متعدد که یا بخاطر تحریم ها امکان تامین بخشی از تجهیزات نبود و یا در داخل امکان این فعالیت در بازه زمانی گذشته فراهم نبوده، کاهش ۶۷ درصدی تعداد کارگر روزمزد و بالطبع کاهش ۳۲ درصدی تعداد سرویس های ایاب و ذهاب از جمله برنامه هایی بود که با هدف تولید پایدار، افزایش بهره وری و راندمان کاری و حاکم کردن انضباط کاری و … صورت گرفته است

اقتصاد و بیمه – مدیرعامل موفق ساروج بوشهر در قسمتی از گزارش خود که با تشویق سهامداران روبرو گردید تصریح کرد که با بازبینی قراردادها اعم از کاهش پرداختی ها در مبحث انبار داری به میزان ۲۴ میلیارد، افزایش موجودی پایان دوره مواد اولیه کارخانه تا ۷۹ درصد، افزایش راندمان کوره تا ۱۰۶ درصد، اکتشاف و ثبت معدن سلیس به مساحت ۴۵۳ هکتار و اخذ مجوز اولیه به میزان ۱۹ هکتار در استان فارس «خود کارخانه در استان بوشهر است» ، انجام تمهیدات اساسی مشتمل بر آیتم های متعدد که یا بخاطر تحریم ها امکان تامین بخشی از تجهیزات نبود و یا در داخل امکان این فعالیت در بازه زمانی گذشته فراهم نبوده، کاهش ۶۷ درصدی تعداد کارگر روزمزد و بالطبع کاهش ۳۲ درصدی تعداد سرویس های ایاب و ذهاب از جمله برنامه هایی بود که با هدف تولید پایدار، افزایش بهره وری و راندمان کاری و حاکم کردن انضباط کاری و … صورت گرفته است.

 

به گفته دکتر پورنظری کسب رتبه اول صادرات در صنعت سیمان به نسبت تولید ، صادرکننده نمونه ملی سال ۱۴۰۱ ، صادرکننده برتر استان بوشهر در سال ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹ ، پرچمدار صادرات سال ۱۴۰۰ ، تقدیر نامه بانک توسعه صادرات، کسبه رتبه ۲۵۸ از منظر فروش در همایش ۱۰۰ شرکت برتر ایران، تقدیر نامه انجمن صنفی سیمان کشور در هشتاد و نهمین سالروز صنعت سیمان ، به عنوان شرکت پیشرو در امر صادرات کلینکر و گسترش بازار های صادراتی ، افزایش درآمدهای عملیاتی از رقم ۵۷۱/۳۷۱/۸ میلیارد به مبلغ ۱۵۰/۸۹۸/۱۱ میلیارد در سال مالی مورد گزارش و ارتقای سود خالص شرکت به مبلغ ۴۶۰/۶۳۲/۴ میلیارد از دیگر توفیقات مجموعه با تمهیدات اندیشیده شده بوده است.

 

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بين المللي ساروج بوشهر (سهامی‌عام) مورخ ۲۲/۱۲/۱۴۰۱ در محل سالن اجتماعات انجمن صنفي کارفرمايان صنعت سيمان برگزار گردید.

در این مجمع که با حضور ۵۹/۸۰ درصد سهامداران حقیقی و حقوقی ، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع برعهده آقای عزت اله زنگنه بود، که جنابان مهدي جهان بين و رضا عبدل در مقام نظار اول و دوم و آقای علي پور نظري به عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیدند.

درادامه با قرائت گزارش هیات مدیره به مجمع مربوط به اهم فعالیتهای صورت پذیرفته در طی سال مالی منتهی به ۳۰/۰۹/۱۴۰۱ و پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، مجمع نشینان با طنین صلوات خود ضمن  تصویب صورتهای مالی و تنفیذ معاملات مشمول ماده ۱۲۹ و با تقسیم سود ۴,۱۰۰ ریال به ازای هر سهم به کار خود پایان دادند.

در این جلسه ابتدا گزارش هیات مدیره توسط آقای دکتر پورنظری مدیر عامل شرکت بین المللی ساروج بوشهر در خصوص عملکرد شرکت در سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ۱۴۰۱ در حوزه های تولید، تحویل، مالی، اقدامات شاخص و برنامه های راهبردی ارائه و قرائت گردید سپس گزارش حسابرس و بازرس قانونی در خصوص صورت های مالی منتهی به ۳۰ آذر ۱۴۰۱ قرائت شد.

دکتر علی پورنظری در ابتدای گزارش خود با تشریح تاریخچه و ترکیب سهامداران افزود: شرکت بین المللی ساروج بوشهر به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های صادرات محور در صنعت سیمان، تولید و تأمین سیمان و کلینکر با هدف عرضه در بازارهای داخلی و صادراتی و بهره گیری از پتانسیل های موجود در زنجیرۀ ارزش را با رویکردهای ؛ بکارگیری سرمایه های انسانی متخصص ، تکیه بر فناوری روز و نوآوری مستمر ، جلب وفاداری مشتریان ، رضایت پایدار سهامداران در دستور کار خود قرار دارد.

مدیر صاحبنام صنعت کشورمان در ادامه اظهار داشت که در سال مالی مورد گزارش علیرغم تمام دشواریهای حاکم بر فضای اقتصادی و مسائل و مشکلات مربوط به صنعت این شرکت با تولید حدود ۱٫۶۶۶٫۰۰۰ تن کلینکر توانست مطابق برنامه های پیش بینی شده حرکت نموده و بر مبنای جداول TLR  مصوب شده شرکت، نزدیک به ۹۸% برنامه ها و اهداف تولید و فروش کلینکر را محقق نماید.

به گفته وی در سال مالی منتهی به ۳۰/۰۹/۱۴۰۱ در خصوص فروش سیمان صادراتی با توجه به محدودیت های ایجاد شده به دلیل شیوع ویروس کرونا و بسته بودن بنادر مقصد صادراتی، فروش شرکت با کاهش رو به رو بوده است.

دکتر پورنظری در فرازی دیگر از گزارش خود با تصریح اینکه سیلیس، مارل و آهک مهم ترین ماده اولیه شرکت محسوب می‌شود و بخش زیادی از بهای تمام شده شرکت را مواد اولیه تشکیل می‌دهد اضافه کرد: این شرکت در حوزه بازرگانی اولین عرضه کننده کلینکر و سیمان کشور در رینگ صادرات بورس کالا بوده.

 

مدیرعامل ساروج بوشهر ضمن اعلام اینکه ظرفیت تولید کلینکر برابر با ۶۰ هزار تن و ۲۰ هزار تن سیمان در روز می باشد افزود: با توجه به افزایش هزینه حمل دریایی شرکت توجه خود را بر بازارهای نزدیکتر مثل هندوستان و کویت معطوف کرده است.

سکاندار شرکت همچنین خاطرنشان کرد که در سال ۱۴۰۱ سهم‌بازارهای صادراتی در کویت برابر با ۶۰۶ هزار تن، هند برابر با ۲۰۹ هزار تن و بنگلادش با ۳۲۲ هزار تن بوده و قیمت صادراتی کلینکر در طی سال تا حدودی افزایشی بوده است.

دکتر پورنظری در قسمت دیگری از گزارش خود پیرامون دستاوردهای شرکت در سال مالی مورد گزارش گفت: از جمله اقدامات شاخص شرکت می‌توان به افزایش تولید با راه اندازی های گاز و همچنین افزایش راندمان کوره در طی سال جاری، کاهش ۶۷ درصدی تعداد کارگران روزمره و کاهش ۳۳ درصدی سرویس ایاب ذهاب اشاره کرد.
مدیر برنامه محور و رزومه دار بازار سرمایه ظرفیت محدود آسیاب سیمان، بالا رفتن هزینه حمل ‌نقل، انحصاری بودن تجهیزات کارخانه، استهلاک بالای دارایی ثابت، کیفیت دسترسی به مواد اولیه ‌‌و عدم وجود قطعات حیاتی در انبار شرکت را از جمله مسائلی برشمرد که به عنوان نقاط ضعف در شرکت وجود داشته و مدیریت با تمام تلاش کوشیده است این مسائل را مدیریت و کنترل کند. مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت در بخش دیگری از گزارش خود به مجمع نشینان؛ نصب ‌و راه اندازی تابلوی هات گاز آسیاب مواد، خرید و نصب فن استند بای پرایوتی مشعل اصلی کوره، ساخت کامل دیسشارژ رینگ آسیاب مواد در کارخانه (۱۰۰ درصد)، بازطراحی نازل های مشعل اصلی کوره، تامین سیستم روتاری خوراک کوره فیستر جهت جایگزینی سیستم های توزین شنگ، برنامه حذف پایل C را از مهمترین پروژه های مدنظر مدیریت برشمرد.
دکتر پورنظری در قسمت پایانی گزارش خود خرید یک فروند کشتی ۵۰ هزار تنی، راه اندازی نیروگاه گازی ۱۲ مگاواتی، احداث آسیاب سیمان و استفاده از گاز پارس جنوبی را از مهمترین برنامه های آینده شرکت اعلام کرد.

 

استقبال خوب سهامداران و پذیرایی شایسته توسط کلیه ارکان شرکت، برگزاری مجمع در نهایت نظم، گزارش جامع دکتر پورنظری پیرامون توفیقات متعدد حاصل شده در سال مالی مورد گزارش ، تبیین اینکه ساروج بوشهر پرچمدار صادرات در صنعت سیمان می باشد، تاکید رئیس مجمع مبتنی بر انجام افزایش سرمایه برای سال مالی آتی، تایید حسابهای شفاف و کلین جناب دکتر جعفر عباسی معاون مالی پاکدست شرکت توسط حسابرس و بازرس قانونی، تقدیر ویژه جناب زنگنه ریاست مجمع و نمایندگان سهامدار عمده از عملکرد موفق و جهادی مدیرعامل محبوب و پرسنل متعهد و متخصص شرکت بخاطر دستاوردهای متعدد در بُعدهای سودآوری – کسب سهم بازار و ارزش آفرینی، تصریح این نکته که در کنار انجام اورهال و بازسازی بخشهای متعدد با یک برنامه ریزی دقیق شاهد افزایش راندمان کاری و بهره وری در ساروج بوشهر طی سال مالی مورد گزارش بوده ایم، پاسخگویی مستند به سوالات سهامداران حاضر در مجمع و ناظر به صورت برخط، نهایت همکاری کارکنان«ساروج» با اصحاب رسانه و تعامل جناب صالح ربیعی مدیر فرهیخته روابط عمومی برای بازنشر گزارش مجمع از نکات خواندنی بود که حیفمان آمد به اسب قلم سپرده نشود.

 

ییام هیأت مدیره :

هیات مدیره شرکت بین المللی ساروج بوشهر(سهامی عام) مفتخر است با وجود مشکلات اقتصادی ناشی از رکود حاکم بر صنعت سیمان و ساختمان و علیرغم پایداری تحریم ها توانسته سال مالی منتهی به ۳۰/۰۹/۱۴۰۱ را همچون سنوات گذشته با موفقیت پشت سر بگذراند. هیات مدیره قصد دارد در سال مالی منتهی به ۳۰ / ۰۹ / ۱۴۰۲ پایه های رشدهای آتی شرکت را بیش از پیش مستحکم تر نموده و بر اساس چشم انداز و برنامه های تجاری بلندمدت خود، در سایه لطف الهی و همراهی سهامداران محترم روند سودآوری شرکت را برای سهامداران محترم تضمین نماید. بدون شک اجرای موفقیت آمیز برنامه های پیش بینی شده در گرو تعهد هیات مدیره و هماهنگی کامل میان ارکان شرکت امکان پذیر بوده و مدیریت نهایت تلاش خود را در این زمینه به کار خواهد بست. هیات مدیره امیدوار است در سال مالی ۱۴۰۲ با بکارگیری ظرفیت های مناسب و استفاده بهینه از منابع، تبدیل تهدیدهای پیش رو به فرصت و برنامه ریزی هدفمند، عملکرد قابل قبولی از خود به جای بگذارد. اکنون به منظور اطلاع سهامداران محترم بخشی از موفقیت های بدست آمده در سال مالی منتهی به ۳۰ / ۰۹ / ۱۴۰۱ در قالب عناوین ذیل به اطلاع سهامداران محترم رسانده می شود:

 • افزایش سود آوری و افزایش ریالی فروش
 • تامین به موقع قطعات و لوازم یدکی و نگهداری مناسب ماشین آلات خطوط تولید
 • تامین مناسب و بموقع مواد اولیه، حفظ کیفیت و کسب رضایتمندی مشتریان
 • کسب رتبه اول صادر کننده کلینکر و سیمان در سال مالی ۱۴۰۱
 • صادر کننده نمونه سال مالی ۱۴۰۱
 • اخذ تقدیرنامه از انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان بعنوان شرکت پیشرو در امر صادرات
 • پرداخت بموقع سود سهام به سهامداران مطابق برنامه زمانبندی ارایه شده

جایگاه شرکت در صنعت :

حجم تولید کلینکر در ایران در سال مالی ۱۴۰۱ حدوداً ۶۵ میلیون تن بوده و شرکت بین المللی ساروج بوشهر با تولید ۱٫۶۶۶٫۰۰۰ تن کلینکر حدوداً ۲٫۵ درصد این صنعت (تولید کلینکر) را به خود اختصاص داده است.

با در نظر گرفتن اطلاعات فوق این شرکت همچون سالهای گذشته به دلیل مزایای رقابتی ذیل بزرگترین صادر کننده کلینکر ایران می باشد. ( تولید کلینکر جهان حدود ۴٫۲ میلیارد تن بوده و با در نظر گرفتن حجم صادرات این شرکت، حدود ۰٫۰۳ درصد کلینکر جهان در این شرکت تولید و صادر شده است.(

 

مزایای رقابتی شرکت بین المللی ساروج بوشهر:

✓ وجود دو اسکلۀ اختصاصی و اسکلۀ سوم مجاور

✓ زمان کوتاه بارگیری کشتی ها با استفاده از نوار نقاله و Ship Loader

✓ مجاورت با آبهای آزاد و نزدیکی به بازارهای هدف در منطقه

✓ مجاورت با معادن غنی سنگ آهک و مارن

✓ بهره مندی از انواع معافیت های مالیاتی ناشی از موقعیت مکانی شرکت

✓ کیفیت مطلوب مستند به تأییدیه های معتبر جهانی و داخلی

✓ تعهد به رعایت کیفیت، ایمنی، بهداشت حرف های و مراقبت از محیط زیست

✓ تعهد به مصرف بهینۀ حامل های انرژی

✓ بهره مندی از نیروی انسانی جوان، تحصیل کرده و پویا

 

برنامه های عملیاتی آتی شرکت:

 • استفاده از گاز فلر برای تولید برق و فروش آن به شبکه توزیع
 • توسعه بازارهای صادراتی
 • اکتشاف معادن سیلیس در نزدیکی کارخانه
 • اخذ تسهیلات ریالی برای تسویه تسهیلات ارزی
 • مدیریت موجودی پیشرفته انبار

اهم اقدامات انجام شده طی سال مالی:

 • تدوین منشور اخلاقی و به روز رسانی خط مشی سیستم مدیریت یکپارچه IMS ))
 • تدوین سند راهبردی و استراتژی ها و راهبردهای شرکت
 • تدوین مطالعات امکان سنجی احداث آسیاب سیمان در عمان
 • تدوین طرح تداوم کسب و کار Business continuity plan ))
 • تدوین طرح جامع فناوری اطلاعات
 • تدوین طرح خرید کشتی ۵۰ هزار تنی
 • طراحی سایت مزایده انلاین کلینکر شرکت بین الملی ساروج بوشهر
 • برنامه ریزی و اجرای ممیزی داخلی در سازمان
 • تهیه گزارشات تحلیلی، فنی و مالی شرکت ببن المللی ساروج بوشهر
 • اجرای سیستم ارزیابی عملکرد وپایش شاخص های فرآیندی سازمان
 • صدور اقدامات اصلاحی و استقرار و نگهداری و تمدید گواهینامه های سیستم مدیریت یکپارچه IMS

ISO 9001 2015 ، ISO 14001 2015 ، ISO 45001 2018  و ISO 50001 (2018

 • راهبری نظام بسیج اندیشه ها و بررسی پیشنهادهای اخذ شده از پرسنل در کارگروه ها

صفحه به اسم خانم سرخوش