دوده صنعتی فام؛ برترین صادرکننده دوده صنعتی با تکنولوژی روز
دوده صنعتی فام؛ برترین صادرکننده دوده صنعتی با تکنولوژی روز

اقتصاد و بیمه- مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت صنعتی دوده فام (سهامی‌عام) مورخ ۱۴۰۳٫۰۴٫۱۷ در محل هتل سیمرغ  تشکیل گردید. در این مجمع که با حضور ۲۳۱٫۵ درصد از سهامداران حقیقی و حقوقی، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع برعهده آقای محمد نوین […]

اقتصاد و بیمه- مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت صنعتی دوده فام (سهامی‌عام) مورخ ۱۴۰۳٫۰۴٫۱۷ در محل هتل سیمرغ  تشکیل گردید.

در این مجمع که با حضور ۲۳۱٫۵ درصد از سهامداران حقیقی و حقوقی، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع برعهده آقای محمد نوین بود، که آقای امیر قنبری و آقای فرید دهقانی در مقام نظار اول و دوم و آقای امیر حسین باقری بایگی به عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیدند.

درادامه با قرائت گزارش هیات مدیره به مجمع مربوط به اهم فعالیتهای صورت پذیرفته در طی سال مالی منتهی به ۱۴۰۲٫۱۲٫۲۹ و پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، مجمع نشینان با طنین صلوات خود ضمن  تصویب صورتهای مالی و تنفیذ معاملات مشمول ماده ۱۲۹ با تقسیم سود ۱٫۴۵۰ ریالی به ازای هر سهم به کار خود پایان دادند.

بر اساس تصمیمات مجمع اعضای هیئت مدیره جدید به ‌شرح زیر به مدت ۲ سال انتخاب گردیدند.

بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی افشین فتح الهی کهنه شهری رئیس هیئت مدیره غیر موظف – اصلی
پالایش قطران ذغال سنگ امیرپیروز سلیمانی عضو هیئت مدیره غیر موظف – اصلی
ره نگار خاورمیانه پارس سیدهادی بیدار عضو هیئت مدیره غیر موظف – اصلی
پیوند تجارت آتیه ایرانیان جعفر عباسی اوخچی عضو هیئت مدیره موظف – اصلی
انرژی گستر سینا امیرحسین باقری بایگی نایب رئیس هیئت مدیره موظف – اصلی

شرکت صنعتی دوده‌فام از جمله شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ انرژی گستر سینا و بزرگترین تولید کننده و صادرکننده دوده صنعتی در ایران و تنها شرکت دانش بنیان این صنعت در کشور به شمار می‌رود.به گفته وی شرکت صنعتی دوده فام (صدف) به‌عنوان «بزرگ‌ترین تولیدکننده دوده صنعتی ایران» با بهره‌گیری از تجربیات ارزشمند و موفق خود و همچنین با تکیه‌بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخل و دانش فنی بومی‌سازی شده، توانسته است ضمن تأمین نیاز بازارهای داخلی (به‌ویژه صنعت تایر و لاستیک‌سازی) به بازارهای جهانی ورود کرده و به‌عنوان «بزرگ‌ترین صادرکننده دوده صنعتی» کشور، سهم قابل‌توجهی از صادرات غیرنفتی ایران را به خود اختصاص دهد.


سال ۱۳۹۰ بود که «مجتمع تولیدی صنعتی دوده فام» در کیلومتر ۷ جاده سیاه منصور احداث شد؛ شرکتی که از آن زمان تاکنون چون نگینی بر شهرک صنعتی سیاه منصور درخشیده و توانسته به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده دوده صنعتی ایران و نخستین شرکت دانش‌بنیان در صنعت دوده کشور افتخارآفرینی کند.
مجتمع تولیدی دوده فام (صدف) که با بهره‌گیری از تکنولوژی نوین تولید دوده صنعتی در سال ۱۳۹۱ به بهره‌برداری رسید، یکی از شرکت‌های تابعه «هلدینگ انرژی گستر سینا» و «نخستین و تنها شرکت دانش‌بنیان در صنعت دوده ایران» است که با برخورداری از تکنولوژی برتر و به‌روز و استانداردهای لازم، مفتخر به کسب جوایز و گواهینامه‌های معتبر بوده و توانسته ضمن تحقق ظرفیت اسمی تولید ۶۰,۰۰۰ تن دوده صنعتی در سال و هم‌افزایی مستمر با شرکت‌های پالایش قطران ذغالسنگ و ایران تایر (به‌عنوان زنجیره‌های پیشین و پسین محصول خود) در تولید دانش‌بنیان و اشتغال آفرین و همچنین سودآوری و حفظ ارزش‌افزوده حاصله در مجموعه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی نقش شایان و قابل‌توجهی داشته باشد.
گفتنی است یکی از برنامه‌های بلندمدت این شرکت دانش‌بنیان که ضمن تأمین بازارهای داخلی، به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به بیش از ۱۵ کشور خارجی صادرات دارد، رهبری بازار صنعت دوده سازی در ایران و خاورمیانه است.
محصول اصلی شرکت صنعتی دوده فام (صدف) «دوده صنعتی» با نام تجاری کربن بلک (carbon black) است؛ محصولی شیمیایی با ساختاری مولکولی بی‌شکل و به‌صورت ذراتی بسیار ریز که ۲۵ تا ۳۰ درصد وزنی تایر و تیوب اتومبیل را تشکیل می‌دهد و پس از لاستیک‌سازی بیشترین استفاده آن در ساخت قطعات لاستیکی خودرو، جوهرسازی به‌خصوص برای چاپ روزنامه، همچنین رنگ‌سازی و پلاستیک است.
معمولاً دو نوع دوده در صنعت تایر به کار می‌رود؛ یکی «دوده سخت» که برای افزایش مقاومت سایشی در تایر استفاده شده و بیشتر در روکش لاستیک‌ها کاربرد دارد و دیگری «دوده نرم» که باعث استحکام‌بخشی و افزایش انعطاف‌پذیری در تایر می‌شود.
«دوده صنعتی» در پلاستیک و تولیدات وابسته به آن جهت رنگ بخشیدن، محافظت در برابر حرارت و فساد ناشی از تشعشعات ماوراءبنفش، ایجاد خصوصیات الکتریکی و همچنین استحکام‌بخشی و در صنعت تایر به جهت تقویت‌کنندگی، ایجاد مقاومت بالا در بربر پاره شدن و فرآیندپذیری مناسب مورداستفاده قرار می‌گیرد.
در همین راستا، شرکت صنعتی دوده فام با برخورداری از به‌روزترین تکنولوژی و فناوری‌های بومی‌شده، ۹ گرید انواع دوده سخت و نرم را تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌کند.
شرکت صنعتی دوده فام موفق به ثبت رکورد تولید در سه ماهه ابتدای سال ۱۴۰۳ گردید
به گزارش روابط عمومی صدف؛ در سه ماهه ابتدایی سال جاری و پس از بهبود فرایند تولید و انجام به موقع فرایند نگهداری و تعمیرات، شرکت صنعتی دوده فام موفق شد رکورد جدیدی در تولید سه ماهه ثبت کند.
شایان ذکر است این رشد تولید با افزایش ۹ درصدی نسبت به سال گذشته و رشد ۷ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱ در بازه زمانی مشابه سه ماهه اول سال به عدد ۱۵،۰۱۴ تن رسید که با توجه به منویات مقام معظم رهبری و شعار سال مبتنی بر “جهش تولید با مشارکت مردم” برگ زرین دیگری در کارنامه درخشان این شرکت صنعتی تولیدی رقم خورد.
این مهم که در سایه تلاش و تخصص پرسنل زحمتکش و تدبیر و هدایت مدیران واحدهای مختلف محقق گردید، نشان از ظرفیت فنی و توان بالای تولیدی این مجموعه دارد که نتیجه آن در دست داشتن بالاترین سهم صادرات محصول کربن بلک در بین تولید کنندگان داخلیست.
«امیرحسین باقری بایگی» دانش آموخته مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی شیمی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. وی مدیر نظارت بر شرکت‌های هلدینگ اهداف، عضویت در هیأت مدیره گروه پتروشیمی تابان فردا، عضویت در هیأت مدیره شرکت نیرو کلر و رئیس مطالعات بازار و تحلیل صنعت هلدینگ تاپیکو را در کارنامه مدیریتی خود دارد.

مهمترین نکات مطرح شده

علت کاهش تولید شرکت در سال مالی مورد گزارش نسبت به سال ۱۴۰۱ این است که در خط ۲ یعنی خط دوده soft (به دلیل پیش‌بینی نکردن توقفات در تابستان سال گذشته) تعمیرات داشتیم.

در سه ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۶۷درصد رشد درآمد عملیاتی، ۹درصد رشد تولید و ۱۹درصد رشد فروش داشتیم.

ظرفیت اسمی شرکت در سال معادل ۶۰هزار تن و ظرفیت عملی معادل ۵۷هزار تن است.

کل فروش صادراتی در سال مالی مورد گزارش ۲۶ هزار و ۲۲۲ تن به ارزش ۲۲ میلیون و ۵۷۸ هزار و ۵۴۵ دلار بوده است. ضمن آنکه سهم عمده بازارهای هدف از کل تناژ صادراتی شرکت عبارت است از؛ ۴۴درصد هند، ۱۷درصد ترکیه، ۱۴درصد پاکستان، ۱۴درصد اندونزی و ۴درصد چین.

شصدف سهم ۲۸درصدی از بازار دوده صنعتی ایران را در اختیار دارد.

ارز مورد نیاز واردات از محل فروش صادراتی تأمین شده است.

در زمستان سال گذشته برای اولین بار در بین تولیدکنندگان دوده صنعتی کشور در راستای صرفه و صلاح شرکت، تندر صادراتی برگزار کردیم و توانستیم به بالاترین نرخ پیشنهادی بفروشیم.

از زمستان سال گذشته برای واگذاری ارز حاصل از صادرات به‌صورت مستمر و از طریق ثبت آگهی در سامانه جامع تجارت، برگزاری مزایده و فروش به بالاترین نرخ ممکن اقدام کردیم.

توسعه و رسوخ بیشتر در بازارهای هدف صادراتی ازجمله اروپا، آمریکای جنوبی و آفریقا از اهداف شرکت است.

افزایش سهم شرکت از بازار قطعه‌ساز داخلی شروع شده و تاکنون هم عملکرد خوبی ثبت کردیم.

در سه ماهه اول امسال ۲۳درصد در صادرات و ۸۱درصد در سود ناخالص نسبت به دوره مشابه سال ۱۴۰۱ رشد داشتیم.

همچنین در سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۳ حاشیه سود ناخالص شرکت از ۲۵درصد در مدت مشابه سال ۱۴۰۲ به ۲۷درصد رسیده است.

در سه ماهه اول سال جاری سود خالص ۱۳۵میلیارد تومانی را محقق کردیم.

احداث تصفیه‌خانه پساب برای عدم انتقال پساب کارخانه در دستور کار است.

احداث واحد RO برای تأمین آب مورد نیاز گریدهای دانش بنیان از برنامه‌های شصدف برای سال جاری است.

احداث خط لوله انتقال آب از شبکه آبیاری شمال خوزستان به کارخانه برای تأمین کسری آب کارخانه در دست اقدام است.

انجام مطالعات جامع امکان سنجی احداث نیروگاه برقی با استفاده از گازهای خروجی کارخانه در دستور کار شرکت است. امسال مطالعات مهندسی و ارزیابی‌های مربوطه به نتیجه می‌رسد و درصورت تأیید سهامداران به سراغ اجرایی کردن پروژه می‌رویم.

در بهار امسال برای اولین بار در طول فعالیت شرکت از کیسه فیلترهای ساخت داخل (جایگزین تولیدات وارداتی) استفاده کردیم که در سال بالغ بر ۲۷میلیارد تومان صرفه‌جویی دارد.

کشورهای روسیه، هند و چین از تولیدکنندگان مهم دوده هستند که صادرات روسیه با توجه به تحریم‌ها به دلیل جنگ با اوکراین کاهشی بوده و با نرخ‌های پایین می‌فروشد. نرخ‌های ما ۲۵ درصد از نرخ روسیه بالاتر است. اتمام جنگ به نفع ما خواهد بود چون دیگر دامپینگ انجام نمی‌شود.

نرخ‌های چین و هند به نرخ‌های ما نزدیک است که اگر همه هزینه‌ها همچون هزینه حمل را در نظر بگیریم، باز هم ۳ درصد بالاتر می‌فروشیم.

متوسط نرخ‌ فروش در سه ماهه سال جاری ۹۵۰ دلار بوده است.

با بالاترین نرخ دلاری که بتوانیم محصولاتمان را می‌فروشیم.

در سال گذشته اقدامات اصلاحی زیادی داشتیم که در عملکرد ۱۴۰۳ شاهد آن خواهیم بود.

در پایان با تصویب صورت‌های مالی به ازای هر سهم ۱۴۵۰ ریال سود تقسیم شد.

 

  

«گزارش تکمیلی بزودی در نشریه و سایت»