در دولت سیزدهم رقم خورد/ عملیات اجرایی PDH-PP
در دولت سیزدهم رقم خورد/ عملیات اجرایی PDH-PP

اقتصاد و بیمه- یکی از مهمترین اقدامات هلدینگ صباانرژی در دولت سیزدهم، رفع موانع وآغاز عملیات اجرایی مگاپروژهPDH-PP است که پیش از این طی سالیان متمادی مغفول واقع شده بود . به گزارش اقتصاد و بیمه به نقل از روابط عمومی هلدینگ صبا انرژی ،  یکی از مهمترین اقدامات هلدینگ صباانرژی در دولت سیزدهم، رفع موانع […]

اقتصاد و بیمه- یکی از مهمترین اقدامات هلدینگ صباانرژی در دولت سیزدهم، رفع موانع وآغاز عملیات اجرایی مگاپروژهPDH-PP است که پیش از این طی سالیان متمادی مغفول واقع شده بود .

به گزارش اقتصاد و بیمه به نقل از روابط عمومی هلدینگ صبا انرژی ،  یکی از مهمترین اقدامات هلدینگ صباانرژی در دولت سیزدهم، رفع موانع وآغاز عملیات اجرایی مگاپروژهPDH-PP  است که پیش از این طی سالیان متمادی مغفول واقع شده بود .
عملیات اجرایی مگاپروژه PDH-PP  با پیگیری‌های مجدانه مدیران ارشد هلدینگ صباانرژی پنجشنبه ۹ اسفند سال ۱۴۰۱ همزمان با حضور رییس جمهور در عسلویه آغاز شد و هم اکنون با گذشت کمتر از ۶ ماه، پیشرفت ۹۰ درصدی در بخش طراحی مهندسی پارک استایرن را پشت سر گذاشته است .
این پروژه عظیم در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار و با هدف تولید پروپیلن به روش هیدروژن‌زدایی تحت لیسانس شرکتUOP  و تولید پلی پروپیلن مطابق با تکنولوژی در دسترس شرکت پتروشیمی جم توسط هلدینگ صباانرژی طراحی و اجرا شده است .
ارزش سرمایه‌گذاری پروژه PDH-PP 1 میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورور است که دارای واحدهای تولیدی پروپیلن و پلی‌پروپیلن به ظرفیت۶۰۰ هزار تن در سال است،  ارزش محصولات تولیدی این مگاپروژه با در نظر گرفتن بکارگیری ۱۰۰% ظرفیت اسمی بالغ بر ۵۵۰ میلیون یورو خواهد بود .
پروژه PDH-PP  با چالش‌هایی مانند «تامین منابع مالی» و «انتخاب پیمانکار توانمند جهت اجرای پروژه» مواجه بوده است. پیش از استقرار دولت سیزدهم، قرارداد زمین پروژه ملغی شده بود و برای تامین مالی اجرای آن اقدامی نشده بود .
با استقرار دولت جدید، و تغییر مدیریت در هلدینگ صباانرژی برنامه‌ها و اقداماتی جهت رفع چالش‌ها و عبور از بحران توسط مدیریت دکتر علی‌رضا زمان‌پور مدیرعامل هدلدینگ صباانرژی انجام شده که از آن می‌توان «رفع مشکلات و موانع حقوقی و مذاکره و رفع مشکل زمین احداث کارخانه»، «مذاکره جهت تامین مالی از صندوق توسعه ملی و خط اعتباری چین» و «آغاز فرآیند مناقصه جهت انتخاب پیمانکار» اشاره کرد .
هم‌اکنون این مگاپروژه با «نهایی¬سازی اختصاص زمین جهت اجرای پروژه»، «کلنگ¬زنی رسمی پروژه و آغاز عملیاتی اجرایی» و «اخذ مجوز استفاده از آب دریا» در حال اجرا و پیشرفت مراحل می‌باشد .
این مگاپروژه برای بیش از ۳۵۰۰ نفر در منطقه عسلویه اشتغال ایجاد خواهد کرد .