در بیست و نهمین همایش بیمه و توسعه چه گذشت
در بیست و نهمین همایش بیمه و توسعه چه گذشت

مجید بهزاد پور رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه سخت گیری بر شرکتهای بیمه را افزایش می دهیم، عنوان داشت: در عین اینکه از دخالت در شرکتهای بیمه پرهیز می کنیم ، برنامه داریم که در برخورد با شرکتها سخت گیرانه تر عمل کنیم

اقتصاد و بیمه – مجید بهزاد پور رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه سخت گیری بر شرکتهای بیمه را افزایش می دهیم، عنوان داشت: در عین اینکه از دخالت در شرکتهای بیمه پرهیز می کنیم ، برنامه داریم که در برخورد با شرکتها سخت گیرانه تر عمل کنیم.
بیست و نهمین همایش بیمه و توسعه امروز در حالی برگزار شد که تفاوت قابل توجهی با همایش های پیشین داشت.
درحالیکه این همایش ها غالبا با حضور وزیر اقتصاد انجام می گرفت و حتی در مواردی هم بوده که رئیس جمهور و یا وزیر نفت و نمایندگان مجلس و اعضا کمیسیون اقتصادی حضور بهم رساندند اما همایش بیست و نهم بدون حضور مقامات ارشد حاکمیتی و در حلقه بیمه گران برگزار شد و مخاطبان با پیام ویدئویی ضبط شده وزیر اقتصاد و نامه کتبی رئیس جمهور این همایش را پایان دادند.
این در حالی است که وزیر اقتصاد این روزها در خصوص صنعت بیمه اظهارات مختلفی ارائه می کند و حتی در مراسم سالگرد تاسیس بیمه ایران هم حضور یافت.
همایش بیست و نهم با حضور رئیس کل بیمه مرکزی، معاونت بانک و بیمه وزارت اقتصاد ، دبیر کل سندیکای بیمه گران ،رئیس پژوهشکده بیمه ، مدیران عامل شرکتهای بیمه و دیگر اهالی صنعت بیمه برگزار شد.
همچنین از چهار پیشکسوت صنعت بیمه معصوم ضمیری مدیر عامل بیمه پاسارگاد، جواد سهامیان عضو هیات مدیره بیمه تعاون، لطف الله نکوئی مدیر عامل آسماری و حسین کریم خان زند مدیر عامل بیمه نوین تقدیر شد.
ریسکهایمان را مانند شادیهایمان تقسیم کنیم
دبیر کل سندیکای بیمه گران در این همایش گفت:پیش بینی امسال ۱۷۰ هزار میلیارد تومان سهم بیمه در اقتصاد کلان و ملی است.
وی نسبت به شرایط بیمه درمان تکمیلی و نرخ شکنی ها ابراز نگرانی کرد و گفت: در عین رفاقت می توان رقابت کرد. لازم است شادی هایمان را مانند ریسک هایمان تقسیم کنیم.
به گفته وی در پرداخت خسارت با قوه قضاییه اقدامات موثری را به عمل آورده ایم.
دبیر کل سندیکا بر ضرورت مدیریت ریسک تاکید کرد و گفت:در کمک به کاهش ریسک انتظار داریم واحد های ما جزیره ای به آن فکر نکنند.
وزیر اقتصاد به همایش بیمه و توسعه نیامد و تصویری ارتباط گرفت
وزیر در بیست و نهمین همایش بیمه و توسعه صحبتهای گذشته خود را تکرار کرد و گفت: وقتی ما در مورد اقتصاد دانش بنیان صحبت می کنیم فقط روی صحبت در خصوص تکنولوژی فناوری نیست بلکه دسترسی به فناوری ها به افزایش بهره وری و نوآوری در حوزه های مختلف کمک می کند.
وی گفت:یکی از جهتگیری های صنعت بیمه باید این باشد که خود را برای تحول دانش بنیان و دیجیتالی شدن آماده کند.
وی با بیان اینکه مسیرهای طی نشده در حوزه هوشمند شدن بیمه وجود دارد، گفت: جهت گیری ها درست است اما سرعت تحولات با آنچه که جامعه نخبه ما از ما انتظار دارد، مناسب نیست.
به گفته وزیر اقتصاد عدم اتصال به سامانه های آنلاین بیمه راه را برای سندسازی ها و تخلفات باز می کند. لازم است صنعت بیمه پویایی داشته باشیم برای این منظور زیرساخت های لازم فراهم کنیم.
در این همایش رئیس کل بیمه مرکزی عنوان کرد: بیمه همچنان که عامل آرامش در میان مردم و عاملان اقتصادی است عامل ثبات اقتصادی، پس اندازها و پروسه سرمایه گذاری ، کاهش هزینه مبادلاتی در اقتصاد به شمار می آید.
به گفته وی امروز صنعت بیمه نزدیک به 7 هزار میلیارد دلار یعنی 7 درصد تولید ناخالص جهان را به خود اختصاص داده است . سرانه حق بیمه جهان حدود 875 دلار است. از کل حق بیمه تولیدی جهان نزدیک به 4 هزار میلیارد دلار که حدود 49 درصد می شود مربوط به بیمه درمان در جهان را تشکیل می دهد.
وی با اشاره به امار بیمه در جهان افزود: در سال 2021 ایالت متحده ، سپس چین و ژاپن همچنان بزرگترین بازارهای بیمه دنیا را تشکیل داده اند که در مجموع حدود 56 درصد کل حق بیمه جهان را شامل شده اند. کل دارایی بیمه ها در دنیا بالغ بر 32 هزار میلیارد دلار است و بیش از 21 هزار میلیارد دلار در بخش های مختلف اقتصاد سرمایه گذاری شده است.
بهزاد پور افزود: در سال گذشته صنعت بیمه بالغ بر یکصد و 15 هزار میلیارد تومان حق بیمه تولید کرده است که 65 هزار میلیارد تومان آن صرف پرداخت خسارت شد. حق بیمه تولیدی صنعت در 7 ماهه نخست سال جاری با رشد 62 درصدی نسبت به مدت مشابه خودش در سال گذشته به 97 هزار میلیارد تومان رسیده است . لازم به ذکر است که در پایان 7 ماهه نخست سال جاری سهم بخش غیردولتی از بازار بیمه به بالای 75 درصد افزایش یافت.
رئیس کل بیمه مرکزی افزود: همچنین نزدیک 3 هزار و 660 هزار میلیارد تومان بابت خسارت های بدنی مربوط به آن دسته از مسببین حادثه که در محل حادثه حضور نداشتند یا بیمه شخص ثالث خریداری نکرده بودند ، پرداخت شد.
بهزادپور تاکید کرد: در زمینه بیمه درمان نیز نزدیک به 17 میلیون و 200 هزار نفر تحت پوشش بیمه درمان تکمیلی هستند که در سال گذشته بالغ بر 22 هزار میلیارد تومان خسارت دریافت کرده اند. همچنین صنعت بیمه با پرداخت 10 درصد حق بیمه های شخص ثالث به وزرات بهداشت کمک کرده تا مجروحین حوادث رانندگی به صورت رایگان درمان شوند.
وی با اشاره به بیمه های زندگی گفت:در پایان سال 1400 تعداد بیمه شده های بیمه زندگی 208 میلیون بوده است.
به گفته وی صنعت بیمه در کنار پرداخت خسارت ، تامین مالی و رشد اقتصادی را به جریان می اندازد. با در اختیار داشتن 140 هزار میلیارد ذخایر بیمه ای تا پایان سال 1400 نزدیک به 123 هزار میلیارد تومان در اقتصاد کشور سرمایه گذاری کرده است.
وی با اشاره به اینکه یکی از اصلی ترین و نخستین بخش هایی که در تحریم ها مورد اصابت قرار گرفته است ، صنعت بیمه بوده ، اذعان داشت: صنعت بیمه خوشبختانه توانست از این شرایط بحرانی عبور کند و تمامی ریسک های بیمه ای را تحت پوشش قرار دهد.
بهزاد پور ادامه داد: صدور پروانه شرکت های بیمه ای تخصصی جدید در حوزه اتکایی 3 مورد، زندگی 2 مورد، اصلاح آیین نامه صلاحیت حرفه ای مدیران ، آماده سازی سامانه ارزیابی ریسک، آماده سازی سوئیچ بیمه ، آماده سازی سامانه کشف تقلب و تخلف مبتینی بر هوش تجاری، آماده سازی اعلام تخلفات در صنعت بیمه و تدوین سند پدافند غیرعامل صنعت بیمه بخش از عملکردها و اقدامات مهم بیمه مرکزی در ماه های سال جاری بوده است.
وی افزود: محوریت توسعه دانش بنیان در صنعت بیمه راهبرد مهم ما برای این هدف خواهد بود و برای انتخاب عنوان توسعه یا دانش بنیان صنعت بیمه برای همایش بیمه و توسعه امسال نیز کمک به تحقق همین راهبرد است. صنعت بیمه به نوآوری و تحول بزرگ نیاز دارد و ما نیازمند ایجاد فرهنگ نوآورانه در گستره شرکت های بیمه و بلوغ تحول دیجیتال هستیم. مسیر درست بلوغ تحول دیجیتال داشتن نگاه چابک در جهت گیری راهبردی نسبت به حوزه های مختلف تحول و اجرای مکرر برنامه های کوتاه مدت چند ماهه است. البته سرعت به تنهایی به معنای چابکی نیست. در واقع چابکی یعنی توانایی تغییر مسیر و انعطاف پذیری نسبت به تغییرات است.
بهزاد پور تصریح کرد: تحول گرایان اقتصاد ریشه اقتصاد را در اقتصاد دانش بنیان تعریف می کنند و این مجموعه اقتصاد دانش بنیان را بر مبنای اقتصاد تولید ، توزیع و کاربرد دانش تعریف کرده است و در آن دانش بر خلاف سایر منابع کلاسیک که هنگام مصرف مستهلک می شوند، می تواند بارها مصرف شود و هر بار رشد بیشتری داشته باشد.
وی افزود: اینشورتک ها بازار بیمه را به نفع مردم تغییر خواهند داد. در این اقتصاد به کمک فناوری های دیجیتال امور با بالاترین سرعت انجام می شود و رشد کسب و کارهای فناوری محور در کوتاه ترین زمان اتفاق می افتد.برای بقا در اقتصاد دیجیتال باید نوآور بود و با توجه به کوتاه بودن زمان برای خدمات دیجیتال ،نوآوری راهبرد اصلی کسب و کارهای موفق است. با نگاهی به سازمان های پیشرو می توان دریافت که آنها پیشگامان نوآوری در عصر خود بوده اند. عامل اصلی در سبقت در اقتصاد دیجیتال سرمایه های غیرملموس است. بنابراین اقتصاد دیجیتال ذاتا اقتصادی دانش محور است.
رئیس کل بیمه مرکزی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری مسیر روشنی را در پروسه دانش بنیان بیمه ترسیم کرده ایم ؛ انتعقاد تفاهم نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سرآغاز همکاری گسترده ای در این زمینه بود. تلاش برای ایجاد و تاسیس مرکز نوآوری ، فراخوان شرکت های فناوران برای توسعه مشارکت با دانش بنیان کشور و صاحبان ایده برای تحقق این هدف مهم بخشی از این اقدامات است که در این مسیر بسیاری از شرکت های بیمه به عنوان پیشران برنامه های قابل توجهی طراحی و تدوین کرده اند.
وی افزود: چند محور اصلی در سند تحول دیجیتال مورد توجه قرار گرفته است؛ ارتقای جایگاه صنعت بیمه در تامین مالی و سرمایه گذاری در پروژه های عمومی ، تحول دیجیتال در عرصه های مختلف مانند مخصولات و فرآیندهای ارائه خدمات، کاهش تصدی گری ،ارتقا و تقویت نظارت موثر و هوشمند و مقررات زدایی و تسهیل فرآیندهای اخذ مجوز در حوزه کسب و کار صنعت بیمه . بر مبنای محور های گفته شده بیش از 20 پروژه اجرایی از ابتدای سال جاری در بیمه مرکزی تعریف و به اجرا درآمده است که بخشی از آن ها هم اکنون آماده رونمایی می باشد.
بهزاد پور گفت: اهم پروژه های اجرایی شامل پیاده سازی شیوه نظارت هوشمند بیمه ، مقررات زدایی و کاهش تصدی گری از طریق اصلاح مقررات و آیین نامه ها، اجرای پروژه آنلاین خسارت، راه اندازی مرکز نوآوری صنعت بیمه ، ایجاد نظام بیمه های تکافل در قالب عرضه محصولات جدید بیمه ای ،ایجاد زمینه های قانونی برای انتشار اوراق بهادار بیمه ای با همکاری سازمان بورس، پوشش بیمه های درمان تکمیلی یا هاب درمان و ارائه خدمات کروکی آنلاین است.
وی تاکید داشت: در برنامه هفتم پیگیر مواردی از جمله ؛ افزایش ضریب نفوذ ، افزایش سهم بیمه های زندگی ، اصلاح قوانین برای مراکز تمام دیجیتال و مجازی ، تقویت زمینه های قانونی نظارت ، تداوم کاهش بیمه اتکایی اجباری ، معافیت بر مالیات ارزش افزوده و تاسیس مراکز داوری بیمه ای به مراجع مربوط ارائه و پیشنهاد شد.
رئیس کل بیمه مرکزی در نشست خبری عنوان کرد: بخش عمده عملیات کروکی آنلاین شامل تجهیزات سخت افزاری آماده شده و لوازم آن خریداری و ترخیص شده است همچنین دوره آموزشی برای همکاران برگزار شد که این پروژه برای اولین بار در استان قم به صورت پایلوت اجرا شد که تا یک ماه دیگر در سطح کشور پیاده می شود.
بهزاد پور در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که به نظر می رسد دبیرکل سندیکا در مقام رئیس کل ظاهر شده ، گفت: از نگاه بنده آقای کریمی از طرف شرکت های بیمه گر خواسته هایشان را مطرح کرده است. جایگاه ما حمایت از بیمه گزاران است و ایشان به عنوان متولی سندیکا این صنعت این موارد را گفته اند. من این همایش را علمی می بینم و در همایش های علمی علاقه شخصی بنده این است که مباحث علمی مطرح شود تا ایده های نو ورود پیدا کنند.
وی تصریح کرد: حدود 75 تا 80 درصد صنعت بیمه شامل بخش فروش است که اگر این افراد از این صنعت بروند مشکل اشتغال پیدا می کنند . بخش فروش حیات صنعت بیمه است پس قطعا حضورشان نه تنها لازم است بلکه بدون آنها این صنعت معنا ندارد. به نظر می رسد باید این صنعت را تجهیز کنیم که قدرتمند پیش رود.
بهزاد پور افزود: در تمام زمینه ها توسعه دانش بنیان ها را داریم و از فرآیندهای داخلی نظارت تا فرآیند ارائه خدمات بیمه و سایر اقدامات و محصولات تمام ارتباط باید به سمت دانش بنیان شدن بروند. در حال حاضر خودمان روی نظارت هوشمند متمرکز شده ایم که نقش تعیین کننده ای خواهد داشت. اینکه ما موفق هستیم یا خیر، باید گفت که خودمان راضی نیستیم و لازم است اجرای ایده های نو سرعت گیرد.
مجید بهزاد پور رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه سخت گیری بر شرکتهای بیمه را افزایش می دهیم، عنوان داشت: در عین اینکه از دخالت در شرکتهای بیمه پرهیز می کنیم ، برنامه داریم که در برخورد با شرکتها سخت گیرانه تر عمل کنیم.
به گفته وی اخیرا چند مدیر نمره منفی گرفته اند که برخوردهای لازم با انها را صورت داده ایم.
وی افزود: در کمیته صیانت وضعیت شرکتهای دارای مشکل در حال بررسی است.