ایران نیوز 24: مراسم فرهنگی، رزمی گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد جنگ تحمیلی و هفته دفاع مقدس در ذوب آهن اصفهان ، همزمان با اولین روز از هفته دفاع مقدس و به منظور یادآوری رشادت ها و حماسه های شهدا ، رزمندگان و سایر ایثارگران و خانواده های شان در سال های دفاع مقدس و همچنین ارج نهادن به فداکاری های شهدای مدافع حرم و امنیت و شهدای سلامت برگزار شد.

در این مراسم که همچون سال های گذشته به همت ستاد برگزاری مراسم هفته دفاع مقدس ذوب آهن اصفهان و با محوریت حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان در محوطه یادمان شهدای گمنام شرکت برگزار گردید، جمعی از فرماندهان نظامی وانتظامی استان ، روحانیون و مسئولین نهادهای دولتی شهرستان لنجان ، مدیران ، بسیجیان و سایرکارکنان و مجاهدان جبهه صنعت و جمعی از خانواده های معظم شهدا و ایثارگران حضور داشتند، برنامه های متنوعی به اجرا درآمد و تعدادی از خانواده های شهدای دفاع مقدس، مدافع حرم و جبهه سلامت و درمان منطقه مورد تقدیر قرار گرفتند.

 دفاع مقدس در ایران اسلامی با فرهنگ حسینی پیوند خورده است

سردار سرتیپ نیلفروشان معاون عملیات فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این مراسم گفت : هفته دفاع مقدس یادآور روزهای جهاد و مقاومت ، ایثار و شهادت است. در سال جاری نیز این هفته با اربعین حسینی همراه شده و به ما و نسل های بعدی پیام می دهد که دفاع مقدس در ایران اسلامی با فرهنگ حسینی پیوند خورده است.وی افزود : تمام مردم وکارکنان کارخانه هایی مانند ذوب آهن اصفهان نیز با ایثارگری و تقدیم شهدای بزرگوار توطئه دشمن را خنثی نمودند. پیشرفت های فنی و موشکی کشور در حال حاضر نیز از تجربیات دفاع مقدس و فعالیت سرداران شهید حاج قاسم سلیمانی و حسن تهرانی مقدم است.

سردار سرتیپ نیلفروشان اظهار داشت : در دوران دفاع مقدس،فرمانده گردان امام حسین (ع) لشگر نجف بودم، بسیاری از نیروهای گردان که امروز در جبهه صنعت حضور فعال دارند را امروز در این مراسم ملاقات کردم. نفراتی که زمان جنگ دوشادوش هم خط های دشمن را می شکستند و پیروزی های بزرگی را برای این نظام به ارمغان آوردند.همچنین شهدایی که  جزء همرزمان من در میدان های مختلف بودند ، فرزندانشان در این شرکت مشغول به فعالیت هستند .وی افزود : امروز به این صنعت داخلی افتخار کردم زیرا نیروهای انقلابی،مومن و ایثارگر و مدیریت مجموعه با عزم جهادی در سنگر تولید حضور فعال دارند.فرمانده عملیات سپاه پاسداران تصریح کرد :جنگ سخت امروز به جنگ نرم تبدیل شده که محور آن جنگ اقتصادی است و اینها رزمندگان و مجاهدان جبهه انقلاب هستند که در این صنعت نقش آفرین هستند.

همچنین در این مراسم ، منصور یزدی زاده در سخنانی به ذکر یاد و خاطره شهدای سال های دفاع مقدس ، شهدای مدافع حرم ، شهدای سلامت کشور و  ۲۹۰ شهید ذوب آهن پرداخت.وی یادآور شد:  تمام موفقیت ها و هرآن چه که در کشور داریم مدیون حماسه آفرینی های رزمندگان ؛ شهدا و ایثارگران و خانوادهای  محترم شان و یادگار دفاع مقدس است. تمام تلاش و افتخار امروز ما نیز توسعه محصولات فولادی و خودکفایی اقتصادی کشور است .وی با اشاره به نقش ذوب آهن در دفاع مقدس و حماسه های رزمندگان آن و تداوم این فعالیت ها در زمان حاضر افزود: ما در جهت پیشرفت در جبهه صنعت و تولید تلاش کرده و به عنوان مثال تولید ریل مورد نیاز ۶ محور در کشور توسط این شرکت طراحی و تولید شده است. در این زمینه در سال ۱۳۹۹ به میزان ۷۰۰ کیلومتر ریل گزاری  در کشور با محصولات ذوب آهن انجام شده است.

خاطره گویی در مورد سردار دل ها سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

در این مراسم سردار ایرانمنش از همراهان سردار دل ها سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی ، خاطرات خود در مورد زندگی و رزم این شهید عزیز را بیان نمود و گفت : شهید حاج قاسم سلیمانی سیر و سلوک اخلاقی و معرفتی را در جنگ طی کرده بود و در تمام زمینه ها از رزم تا تمامی امور زندگی نمونه بود . او خستگی را خسته کرده بود و شهادتش موجب بیداری جوانان شد.

تقدیر از خانواده های شهدا و رزمندگان

در ادامه این مراسم از  خانواده های شهدا و رزمندگان جبهه های مختلف تقدیر و لوح های یادبود و هدایایی به آنها تقدیم شد که اسامی آنها بدین شرح است:

۱- خانواده  شهید  حسین پور جعفری از محافظان سردار دل ها سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

۲-  خانواده شهید مهندس حمزه نعمتی از شهدای شهر چرمهین

۳- خانواده شهید  سلامت علی منصوری

۴- رزمنده دفاع مقدس و تلاشگر جبهه تولید مهندس همایون صمیمی مدیر کوره بلند ذوب اهن اصفهان

همچنین شرکت کنندگان  مراسم هفته دفاع مقدس برسر مزار دو شهید گمنام  آرمیده در شرکت در محل یادمان شهدا حاضر شده و ضمن قرائت فاتحه، گلباران نمودن مزارها و اجرای مارش نظامی به تجدیدپیمان با شهدا پرداختند. گفتنی است در این مراسم گروه هنری شهر آشوب شهر بروجرد سیر زندگی  یک شهید غواص عملیات کربلای ۴ را به نمایش گذاشتند.