مدیرعامل بیمه تعاون در کنفرانس آنلاین «کووید-19 و مدل‌سازی در علم مدیریت» که از سوی دانشگاه لیورپول انگلستان برگزار شد، به تشریح چگونگی مدل‌سازی و اجرای طرح بیمه توقف کسب‌وکار ناشی از اپیدمی (شیوع کووید-19) پرداخت.

به گزارش اقتصاد و بیمه به نقل از روابط‌عمومی بیمه تعاون، یونس مظلومی در این کنفرانس با اشاره به اینکه با شیوع کووید-۱۹ بسیاری از مشاغل و کسب‌وکارها دچار توقف شده و حتی بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی با تعطیلی موقت یا دائمی مواجه شده‌اند، اظهار داشت: متأسفانه ایران از جمله کشورهایی است که نرخ بالایی در ابتلای موارد جدید به این ویروس دارد و به همین دلیل نیز در دوره‌های مختلف توقف‌هایی در فعالیت برخی رسته‌های شغلی صورت گرفته است تا شیوع بیماری کاسته شود که این موضوع، منجر به بروز مشکلات اقتصادی برای بنگاه‌های اقتصادی شده است.
وی افزود: شیوع کرونا ریسک فعالیت‌های اقتصادی برای بنگاه‌ها را افزایش داده است که برای مدیریت این ریسک، بیمه‌ها می‌توانند نقش بسزایی داشته باشند. به‌طور کلی، صنعت بیمه به دلیل ماهیت پذیرش ریسکی که دارد، به بهبود محیط کسب‌وکار کمک می‌کند.
مدیرعامل بیمه تعاون با بیان اینکه در دنیا معمولاً توقف فعالیت‌های کسب‌وکارها در اثر بروز بیماری‌های فراگیر مشمول بیمه نمی‌شود، گفت: در اکثر قراردادهای بیمه توقف کسب‌وکار، بندهای ممانعت ویروسی وجود دارد تا شامل بیماری¬های گسترده و همه¬گیر نشود. برای مثال شرکت‌های مهم بیمه دنیا مانند شرکت‌های زوریخ، مونیخ و آکسا چنین ریسکی را پوشش نمی¬دهند اما شرکت هیسکاس کلیه محرومیت‌های ناشی از عدم دسترسی به دلیل بیماری¬ها را پوشش می¬دهد یا شرکت بیمه سوئیس وقفه¬های تجاری ناشی از بیماری¬¬های خاص را پوشش می¬دهد اما شامل کووید-۱۹ نمی¬شود.
وی ادامه داد: با این وجود، برای پاسخ به تقاضای روزافزون برای کاهش ریسک و زیان ناشی از تعطیلی واحدهای اقتصادی و صدور بیمه‌های توقف کسب‌وکار ناشی از همه¬گیری کووید-۱۹، بیمه تعاون تلاش کرده است تا محصول جدیدی معرفی کند که از آن به عنوان «واکسن اقتصادی ویروس کرونا» نام برده می‌شود.
مظلومی افزود: ایده¬ اولیه «بیمه توقف کسب‌وکار ناشی از اپیدمی» در اسفندماه ۱۳۹۸ مطرح شد. در آن زمان تیمی منسجم متشکل از کارشناسان فنی، بیمه اتکایی، مدیریت ریسک و فناوری اطلاعات روی طراحی محصول جدید متمرکز شدند و سرانجام بعد از مذاکرات متعدد با بیمه مرکزی ایران و اخذ مجوزهای لازم، این محصول جدید در شهریور ۱۳۹۹ راه‌اندازی شد که مورد استقبال صنوف مختلف قرار گرفته است.
وی در تشریح ویژگی‌های بیمه توقف کسب‌وکار ناشی از اپیدمی گفت: در این طرح کسب‌وکارها بر اساس احتمال تعطیلی و توقف فعالیت به دلیل شیوع بیماری به سه دسته تقسیم می‌شوند: کم‌ریسک کم، با ریسک متوسط و پرریسک که تخفیف‌ها یا هزینه¬هایی اضافی بر مبنای ریسک هر دسته تعیین شده است. این محصول که به طور انحصاری از سوی بیمه تعاون در پاسخ به از دست دادن درآمد ناشی از توقف فعالیت در اثر شیوع بیماری کرونا طراحی شده است، واکسن اقتصادی کووید-۱۹ نیز نامیده می¬شود و تقریباً تمام کسب‌وکارها و شرکت¬های تجاری می¬توانند از این محصول بهره¬مند شوند.
مدیرعامل شرکت بیمه تعاون در ادامه به تشریح میزان حق‌بیمه‌های تعریف‌شده در این طرح پرداخت و اظهار داشت: حق بیمه پرداختی مشاغل در این طرح بین دو میلیون و یکصدهزار ریال تا ۱۰۸ میلیون ریال (۲۱۰ هزار تومان تا ۱۰ میلیون و هشتصد هزار تومان) در سال است. پوشش بیمه‌ای این محصول برای کسب‌وکارها به ازای هر روز تعطیلی پنج میلیون ریال تا ۱۲۰ میلیون ریال و برای حداکثر ۶۰ روز است. به عنوان مثال یک نانوایی می‌تواند با پرداخت حق بیمه دو میلیون و یکصدهزار ریالی، تا ۳۰۰ میلیون ریال خسارت یا با پرداخت حق بیمه شش میلیون و سیصدهزار ریالی تا ۹۰۰ میلیون ریال در سال خسارت دریافت کند. در این زمینه موضوع حائز اهمیت آن است که پرداخت خسارت به کسب‌وکارهایی صورت می‌گیرد که تعطیلی طبق دستورالعمل¬های مقامات دولتی صورت گرفته باشد. البته این محصول بیمه‌ای نه تنها برای بیماری همه¬گیر کووید-۱۹ بلکه برای سایر بیماری¬های همه¬گیر که منجر به تعطیلی و توقف کسب‌وکار می¬شود نیز کاربرد دارد.
وی در ادامه به بیان جزئیات علمی و محاسباتی این خدمت بیمه‌ای پرداخت.
مظلومی در پایان ارائه خود در این کنفرانس گفت: صنعت برای مشکلات مختلف و شرایط متفاوت، راهکارهای مختلفی دارد و همواره در صدد حمایت از رونق کسب‌وکار و ایجاد آرامش در بخش صنعتی و خدماتی برای توسعه بیشتر اقتصادی است.

  • منبع خبر : بیمه تعاون