تحکیم استراتژی رشد تولید و توسعه صادرات در شرکتهای هلدینگ تاپیکو در سال ۱۴۰۲
تحکیم استراتژی رشد تولید و توسعه صادرات در شرکتهای هلدینگ تاپیکو در سال ۱۴۰۲

اسم خانی بر تحکیم استراتژی رشد تولید و توسعه صادرات در شرکتهای هلدینگ تاپیکو در سال ۱۴۰۲ تاکید کرد

اقتصاد و بیمه – اسم خانی بر تحکیم استراتژی رشد تولید و توسعه صادرات در شرکتهای هلدینگ تاپیکو در سال ۱۴۰۲ تاکید کرد.

دکتر«مسعود اسم خانی» مدیرعامل تاپیکو در حاشیه بازدید از کارخانه نفت پاسارگاد تهران و پالایشگاه نفت ایرانول تهران در خصوص برنامه های این هلدینگ برای تحقق شعار سال ۱۴۰۲ و رشد تولید اظهار داشت: همکاران من در نفت پاسارگاد پارسال توانستند حدود ۴۰ درصد افزایش ظرفیت داشته باشند و تولید را ارتقا بدهند.
مدیرعامل تاپیکو گفت: امسال هم قرار است این رکورد شکسته بشود و حدود ۲۵۰ هزار تن به ظرفیت سال قبل اضافه کردیم. نفت پاسارگاد در سال جاری قرار است بالای یک میلیون و ۵۵۰ هزار تن تولید قیر را داشته باشد و تمام همتان را خواهیم گذاشت که محقق بشود.
اسم خانی با اشاره به اینکه یک اقدام موثرتر برنامه های تاپیکو در نفت پاسارگاد، توسعه صادرات و فروش مستقیم با استفاده از بسترهای موجود در بورس است، افزود: مذاکراتی در این زمینه انجام داده ایم که در رینگ صادراتی به صورت مستقیم قیر را عرضه کنیم و با فروش مستقیم، ارزآوری برای کشور داشته باشیم.
مدیرعامل تاپیکو با تاکید بر اینکه استراتژی توسعه صادرات در تمام شرکتهای زیرمجموعه تاپیکو حاکم است تصریح کرد: در شرکتهای پتروشیمی زیر مجموعه تاپیکو، برنامه بودجه سال جاری را به همین ترتیب بسته ایم و تقریبا دست کم ۱۵ تا ۲۵ درصد متناسب با هر شرکت افزایش تولید خواهیم داشت و بایستی ظرفیت اسمی تولید را بالا ببریم.
اسم خانی با تقدیر از پتروشیمی غدیر در خصوص افزایش تولید در سال گذشته اظهار داشت: جا دارد از پتروشیمی غدیر و همکاران مان در این شرکت تشکر کنم چرا که در سال گذشته رکورد زدند، چون ظرفیت اسمی پتروشیمی غدیر ۱۲۰ هزار تن در سال است و همکاران ما توانستند این عدد را به ۱۳۰ هزار تن برسانند و ۱۰ هزار تن از ظرفیت اسمی هم بیشتر تولید کردند. استراتژی ما افزایش تولید و صادرات هست و به غیر از چند شرکت که مشکلات بنیادی دارند و باید آنها را از پایه حل بکنیم، سایر پتروشیمی ها و شرکتهای اصلی ما نسبت به سال گذشته برنامه تولیدشان امسال افزایشی خواهد بود.
مدیر عامل تاپیکو در مورد اینکه آیا برنامه بازبینی کاملی از ظرفیتها و خلاء های موجود در راستای تحقق ظرفیت کامل اسمی شرکت ها و افزایش و رشد تولید آنها وجود دارد، اعلام کرد:در بعضی از شرکتهای زیر مجموعه تاپیکو با برنامه ریزی تولید و تامین خوراک به موقع، این اتفاق خواهد افتاد، ولی در بعضی از شرکتها زیرساختهای ما نیاز به نوسازی دارد و متناسب با هر کدام برنامه ریزی جداگانه شده است و معاونت امور شرکتها به صورت ماهیانه و در درون مجموعه هر دوهفته یکبار تولید را پایش می کند و اصلی که حاکم است اینست که افزایش تولید و تولید حداکثری داشته باشیم، البته بعضی شرکتها نیاز به اورهال دارند که قطعا بعد از اورهال این افزایش تولید اتفاق خواهد افتاد.
اسم خانی در خصوص اینکه آیا قیمتگذاری خوراک با نرخ تسعیر ۲۸٫۵۰۰ تومان باعث فساد و رانت خواهد شد، پاسخ داد: این قانون قطعا ممکن است مشکلاتی را داشته باشد، ولی بایستی اجرا شود و بعد از اینکه اجرا شد با تبصره هایی بایستی اصلاح بشود. نرخ ۲۸٫۵۰۰ تومان برای خوراک قطعی شده و به عنوان نرخ تسعیر برای فروش داخلی هم معین شده که عملاً مشکلاتی را ممکن است ایجاد کند، ولی نمی خواهیم پیش داوری کینم. با توجه به اینکه در صادرات عملاً نرخ بر اساس بازار متشکله خواهد بود پتروشیمی ها بهره کافی را خواهند برد.
مدیرعامل تاپیکو افزود: در حال حاضر چند روزی است که این قانون اجرا شده، معضلاتی داشته ایم، مثلاً پتروشیمی فن آوران «اسید استیک» که به پتروشیمی تندگویان می دهد، وقتی با نرخ ۲۸٫۵۰۰ تومان محاسبه می کنیم عملا از مقدار عدد هزینه تولیدی که برای آنها در می آید، پایین تر است ولی از این ابلاغیه جدید تبعیت کردیم و امیدورایم با صادراتی که انجام می دهیم، جبران شود. بهرحال ما نیز بایستی بخش پایین دستی را حمایت کنیم، وقتی دولت با نرخ ۲۸٫۵۰۰ خوراک را تحویل می دهد قطعاً با هنر خودمان بواسطه افزایش تولید و افزایش میزان صادرات بتوانیم مابه التفاوت آن را جبران کنیم.
منبع: نفت ما