تحریم هم مانع چرخش آسیاب گلوله ای گل گهر نشد
تحریم هم مانع چرخش آسیاب گلوله ای گل گهر نشد
شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با تمرکز توسعه دانش فنی و تقویت متخصصان داخلی توانست بر تحریم ها غلبه و نصب بزرگترین تجهیز در صنعت سنگ آهن ایران را با توان داخلی انجام دهد.

اقتصادوبیمه

با تشدید تحریم ها پیش بینی غرب آن بود که صنایع ایران در بخش های مختلف با مشکلات بسیاری مواجه می شوند که در ادامه چرخ صنعت را از حرکت باز نگه می دارد. اما امروز نگاهی به صنایع مختلف و وضعیت تولید در آنها نشان می دهد این پیش بینی کاملا غلط از آب در آمد.

شاید گل گهر نمونه بارز این موضوع باشد که در این سال ها در حوزه بومی سازی دانش فنی عملکرد موفقی از خود به جای گذاشته است.

تا کنون این مجموعه توانسته ۹۰ هزار قطعه را داخلی سازی نماید و ۱۵۰ میلیون یورو صرفه جویی ارزی ثبت کند. این اتفاق توانست قدرت موجود در این مجموعه را نمایان کند تا با سرمایه گذاری بیشتر تقویت شده و روز به روز نیاز به خارج از کشور در بخش تامین قطعات و تجهیزات را کاهش دهد.

جالب است که پس از این موضوع و تنها در سال گذشته گل گهر موفق به ۵۱٫۶میلیون دلار صرفه جویی ارزی شد که از مسیر بومی سازی محقق شده بود. ساخت تراک ۶۰ تنی از سوی متخصصان این شرکت در سال جاری از دیگر توانایی هایی بود که گل گهر توانست روی آن مانور بدهد.

وجود این توانمندی باعث شد تا گل گهر با توان بیشتر اجرای پروژه های مهمتری را در دستور کار قرار دهد و به نوعی تحریم ها را بی تاثیر کند.

البته برای رسیدن به چنین جایگاهی، مجموعه معدنی و صنعتی گل گهر باید در بخش تحقیق و توسعه خود سرمایه گذاری کند که بی تردید بخشی از رقم حاصل از صرفه جویی ارزی را می توان در این بخش با نقشه راه مشخص هزینه کرد.

ساخت قطعات و نصب تجهیزات خارجی از مهمترین اتفاقاتی است که می تواند در این راستا رخ دهد.

دستگاه بالمیل یا آسیاب گلوله‌ای ۹ مگاواتی که یکی از دستگاه های موثر در بهبود کیفیت خط چهارم کنسانتره این بار به دست توانمند نیروهای گل گهر یعنی متخصصان داخلی نصب شد.
افزایش کیفیت محصولات تولیدی گل گهر به ویژه کنسانتره که در حلقه های ابتدایی قرار دارد باعث می شود کیفیت محصولات نهایی نیز افزایش پیدا کند.

درنتیجه راه اندازی این دستگاه حائز اهمیت فراوانی است. مشخصات فنی این دستگاه نشان می دهد که به قطر ۶.۷ متر و طول ۱۰ متر است و از حساسیت بالایی برخوردار است که تنها شرکت سازنده نصب آن را انجام می دهد.

در این مرحله شدت گرفتن تحریم ها می توانست مانع از نصب این دستگاه شود، اما تاکید بر توانمند سازی نیروهای متخصص این شرکت توانست تحریم در این بخش را بی اثر کند و این دستگاه که بزرگترین تجهیز در صنعت سنگ آهن ایران بدون حضور نیروی های خارجی، در شرکت گل گهر نصب شود.

با تشدید تحریم ها، شرکت تولیدکننده این دستگاه از فرستادن نیروهایی برای نصب و تجهیز خودداری کرد، اما توسعه دانش و تخصص در گل گهر در چنین بزنگاهی به کمک شرکت آمد تا بتواند بر تحریم ها فائق آید.

بررسی اقدامات صورت گرفته در حوزه تجهیزات و ساخت قطعات در گل گهر که به برخی از انها اشاره شد، نشان می دهد نگاه مدیریتی در این مجموعه کاهش وابستگی به واردات و تامین از داخل است. موضوعی که حاکمیت نیز بارها بر آن تاکید داشته است. چنین نگاهی باعث شد تا بخش معدن گلوگاه تحریم ها کمترین آسیب را به خود ببیند . هرچند شرکت های بزرگ معدنی در این زمینه افتخارات بسیاری را ثبت کرده اند اما شاید گل گهر انرژی بیشتری را صرف این موضوع کرد تا بتواند سرعت حرکت چرخ تولید را افزایش دهد.

وجود چنین توانمندی علاوه بر کاهش وابستگی ها، باعث می شود تا گل گهر ارز حاصل از این صرفه جویی را راهی پروژه های توسعه ای کند و با اتکا بر دانش داخلی، اشتغالزایی در این بخش را هم افزایش دهد. در نهایت این نقشه راه سهم گل گهر در زنجیره ارزش فولاد کشور را افزایش می دهد و باعث می شود لیدری بازار را از آن خود کند.

  • منبع خبر : www.akhbaremadan.ir