رییس هیات مدیره شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی با بیان اینکه دشمن به دنبال صفر شدن صادرات نفتی ایران و جلوگیری از صادرات محصولات پتروشیمی بود، گفت: ما نه تنها در برابر این تحریم به زانو در نیامدیم که رکورد بیشترین صادرات فرآورده‌های نفتی ایران در طول تاریخ را در زمان همین تحریم‌های شدید محقق کردیم.

به گزارش اقتصاد و بیمه به نقل از روابط عمومی شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، حبیب الله بیطرف در مراسم بیست و ششمین سالگرد تاسیس شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی که در سالن اجتماعات هلدینگ خلیج فارس برگزار شد، با تبریک چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند اسلامی ایران و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب و دفاع مقدس، گفت: در یکسال اخیر بیشترین فشارهای تحریم به اقتصاد ایران وارد شده و هدف دشمن از اعمال تحریم‌ها، فلج کردن اقتصاد ایران و به زانو درآوردن نظام جمهوری اسلامی بوده است.
وی با بیان اینکه در همین راستا صنعت نفت تحت شدیدترین تحریم‌ها برای به صفر رساندن صادرات نفت خام بود، اظهار داشت: آنها همچنین به دنبال جلوگیری از صادرات محصولات پتروشیمی بودند، اما در این اهداف ناکام ماندند، امروز آنها رفته‌اند و کشور ایران روی پای خود ایستاده است.
رییس هیات مدیره شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، ادامه داد: در این مدت اگرچه فشارهایی به اقتصاد ایران و مردم ایران وارد کردند ولی کشور به زانو درنیامد و هیچگاه صادرات نفت به صفر نرسید.
بیطرف تاکید کرد: در دوره‌ای که شاهد شدیدترین تحریم‌ها به ویژه علیه صنعت نفت و پتروشیمی ایران بودیم، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها با تمام ظرفیت کار کردند و بیشترین صادرات فرآورده‌های نفتی در طول تاریخ در همین زمان بدست آمد.
وی افزود: در سال ۹۸ پتروشیمی ایران ۱۵ میلیارد دلار محصول تولید کرد و ۱۰ میلیارد دلار آن‌را صادرات کرد.
رییس هیات مدیره شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی با بیان اینکه مصرف خوراک پتروشیمی‌ها در سال ۹۸ اعم از گاز طبیعی، اتان، نفتا، میعانات و
نفت سفید معادل روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام شد، گفت: این مقدار در سال ۱۴۰۴ به ۲میلیون بشکه در روز می‌رسد و همه این اتفاقات، یعنی نه تنها ما بر اثر تحریم از پا در نیامده‌‌ایم، بلکه طرح‌های توسعه صنعت پتروشیمی هم متوقف نشد.
وی تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده، قرار بود در طی سال ۹۹ و تا پایان این سال، ۱۷ طرح توسعه پتروشیمی با مبلغ سرمایه گذاری ۱۱ میلیارد دلار افتتاح شود که تاکنون ۱۲ مورد آن افتتاح شده که سه طرح آن یعنی طرح عظیم پالایشگاه گازی بیدبلند و طرح الفين و SRU ایلام و پتروشیمی لردگان مربوط به هلدینگ خلیج فارس بوده است.
رییس هیات مدیره شرکت توسعه صنایع پتروشیمی با بیان اینکه در شرایط تحریم‌های سنگین و سخت، ما به توسعه ساخت داخل کالا و تجهیزات صنایع نفت و گاز و پتروشیمی بیشتر پرداختیم، اظهار داشت: امروز بیش از ۶۵ درصد کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت و پتروشیمی در داخل کشور تولید می‌شود.
وی تصریح کرد: همه این دستاوردها در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، یعنی ما توانسته‌ایم فشار تحریم‌ها را تحمل کنیم، ما توانسته‌ایم به شرکت‌های دانش بنیان بیشتر اعتماد کنیم، ما توانسته‌ایم به بخشی از فناور‌ی‌های ساخت تجهیزات مورد نیاز دست پیدا کنیم و ما توانسته‌ایم ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی را نه تنها حفظ کنیم که آن را افزایش هم بدهیم و همه اینها در گرو تلاش متخصصان و تدبیر مدیران ما بوده است.
وی خاطر نشان کرد: ما قدردان زحمات همه تلاشگرانی که چنین دستاوردهای بزرگی را برای صنعت نفت و پتروشیمی به ارمغان آوردند هستیم.
گفتنی است، در این مراسم از تلاشگران نمونه طرح‌های راه‌اندازی شده شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس شامل پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس و پتروشیمی ایلام و همچنین مدیر نمونه شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی تقدیر شد.