بهپاک و سهم ۷۰ درصدی از پروتئین سویا کشور
بهپاک و سهم ۷۰ درصدی از پروتئین سویا کشور

مدیرعامل شرکت بهپاک با تبیین اینکه کیفیت خوب محصولات «پروتئین خوراکی» یکی از مزیت های رقابتی ویژه شرکت می باشد که توانسته علیرغم حضور بیش از ۲۳ کارخانه فعال در این حوزه سهم بیش از ۷۰ درصدی از بازار به خود اختصاص دهید

اقتصاد و بیمه – مدیرعامل شرکت بهپاک با تبیین اینکه کیفیت خوب محصولات «پروتئین خوراکی» یکی از مزیت های رقابتی ویژه شرکت می باشد که توانسته علیرغم حضور بیش از ۲۳ کارخانه فعال در این حوزه سهم بیش از ۷۰ درصدی از بازار به خود اختصاص دهید اضافه کرد: با دو مرحله افزایش سرمایه در سال گذشته، بهپاک توانسته است سرمایه خود را به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهد. دکتر علی دانا همچنین خاطرنشان کرد علیرغم تمام معضلات و مشکلات حاکم و تحمیلی بر صنعت و شرکت های تولیدی، بهپاک در سال مالی مورد گزارش بیش از ۲۴۵ میلیارد سود خالص برای سهامداران و ذینفعان خود ارمغان آورده است.

به گفته وی درآمد عملیاتی شرکت از ۷۰۰ میلیارد به ۲۴۳۲ میلیارد رسیده است که رشد چشمگیری را نشان می دهد و علت اصلی آن عمدتا بابت افزایش قیمت محصولات ناشی از تغییر ارز ترجیحی به نیمایی می باشد. مدیر خوشنام وبا تجربه صنعت کشورمان، افزایش ۳۱۱ درصدی بهای تمام شده را از معضلات معطوف به این افزایش چند درصدی در تامین مواد اولیه برشمرد و اظهار کرد سود عملیاتی با ۶۸ درصد رشد از ۱۷۸ میلیارد به ۲۹۹ میلیارد رسیده است و سود خالص شرکت نیز از رقم ۲۰۴ میلیاردی سال ۱۴۰۰ به رقم ۲۴۵ میلیاردی در سال ۱۴۰۱ ارتقاء پیدا کرده است که حاکی از یک رشد ۲۰ درصدی سود خالص می باشد.
مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهپاک (سهامی‌عام) در تاریخ ۲۰/۰۱/۱۴۰۲ در محل شرکت بين المللي بازرسي کالاي تجاري (IGI) تشکیل شد.

در این مجمع که با حضور ۸۱/۶۸ درصدی سهامداران حقیقی و حقوقی ، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع برعهده آقای فرهاد تقوا منش بود، که جنابان همايون باقري و حميد مظفري در مقام نظار اول و دوم و آقای علي دانا به عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیدند.
درادامه با قرائت گزارش هیات مدیره به مجمع مربوط به اهم فعالیتهای صورت پذیرفته در طی سال مالی منتهی به ۳۰/۰۹/۱۴۰۱ و پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، مجمع نشینان با طنین صلوات خود ضمن تصویب صورتهای مالی و تنفیذ معاملات مشمول ماده ۱۲۹ با تقسیم سود ۲۵۰ ریال به ازای هر سهم به کار خود پایان دادند.
آخرین اعضای هیئت مدیره درسال مالی مورد گزارش به‌شرح ذیل بوده است :
توسعه صنايع بهشهر عضو هیئت مدیره موظف-اصلی
خدمات بيمه اي پوشش توسعه بهشهر علي دانا نایب رئیس هیئت مدیره موظف-اصلی
سرمايه گذاري ساختمان گروه صنايع بهشهر تهران عضو هیئت مدیره غیرموظف-اصلی
سرمايه گذاري گروه صنايع بهشهر ايران ابوالفضل علي مراد رئیس هیئت مدیره غیرموظف-اصلی
قند نيشابور قدرت رجبي ساروئي عضو هیئت مدیره موظف-اصلی

 

دکتر علی دانا در ابتدای گزارش جامع خود با تشریح تاریخچه و پتانسیل بالای شرکت برای تولید سویا افزود: به علت آنکه سالها حجم زیادی از واردات ما در مورد دانه های روغنی از جمله کنجاله و سویا از کشورهای برزیل و اوکراین بود با آغاز جنگ روسیه و اوکراین در کنار تداوم تحریم های بین المللی و حذف ارز ترجیحی باعث گردید که شاهد سالی سخت در عملکرد مالی بهپاک همراه با جهش قیمت مواد اولیه باشیم.
مدیر با سابقه صنعت غذایی کشورمان در ادامه خاطرنشان کرد که در سال مالی منتهی به ۳۰/۹/۱۴۰۱ (سال ۲۰۲۲ میلادی) قیمت جهانی دانه سویا ۶۲۰ تا ۷۵۰ دلار در نوسان بود که نوسانات فوق تا حدی نشات گرفته از نوسانات قیمت جهانی نفت بوده است. به گفته وی وجود متغیرهای گوناگون ازجمله فزونی عرضه نسبت به تقاضای استحصالات(کنجاله و روغن) ، بالارفتن نرخ مبادله ای ارز از سوی بانک مرکزی ، پائین بودن قیمت روغن در کشور و مازاد عرضه روغن نباتی به تقاضای کشور در مجموع در سال مالی مورد گزارش، مبین حاشیه سود اندک فروش روغن خام و کنجاله بوده و سود عملیاتی قابل توجه شرکت، ناشی از افزایش تولید نسبت به سال قبل و سرشکن شدن هزینه های ثابت بر آحاد تولید، فعالیت در حوزه تولید پروتئین، واردات و فروش دانه سویا و نیز سایر امور بازرگانی بوده است.
دکتر دانا در ادامه با تصریح اینکه در سال مالی گذشته تا ۵۵ درصد ظرفیت کارخانه مورد استفاده قرار می گرفت افزود: از فروردین ۱۴۰۲ با تمهیدات اندیشیده شده توانستیم با ظرفیت حداکثری به فعالیت بپردازیم و اکنون تلاش مضاعف خود را برای بهره برداری هر چه سریعتر از کارخانه تولید خوراک دام و طیور معطوف ساخته ایم. شایان ذکر است که کارخانه خوراک دام نیز در داخل محوطه بهپاک ایجاد شده و این کارخانه توان تولید خوراک دام و طیور که شامل ۱۵ محصول می‌شود را دارد به گفته مدیریت در تلاش هستیم که در تابستان کارخانه را به بهره‌برداری برسانیم.

مدیرعامل بهپاک در بخش دیگری از گزارش خود اظهار داشت که روغن و پروتئین گیاهی بهپاک جزء محصولات خوب و مرغوب کشاورزی در کشور بوده و مورد استقبال مصرف کننده‌ها است و امیدواریم خوراک دام و طیور را نیز در همین سطح کیفی تولید کنیم.
شرکت در سال ۱۴۰۰ دو مرحله افزایش سرمایه داشته که از محل تجدید ارزیابی‌ها انجام شده و سرمایه شرکت به ۳۰۹ میلیارد تومان رسیده است. در سال ۱۴۰۱ نیز با افزایش سرمایه مجدد از محل سود انباشته، سرمایه شرکت به ۴۱۰ میلیارد تومان افزایش یافته که اقدام بسیار خوبی است و امیدواریم با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، نیاز شرکت به منابع مالی تامین گردد.
همچنین برنامه دیگری که شرکت دنبال می‌کند، ایجاد برند جدید در پروتئین سویا است تا بتواند با بسته‌بندی جدید، قیمت مناسب‌تری را برای این محصول از سازمان حمایت دریافت کند.
دکتر دانا در فرازی دیگر از گزارش خود سیاستگذاری جهت تبلیغات بیشتر محصول اصلی شرکت که هم دارای ارزش غذایی بالا و هم قیمت مناسب می باشد ، برنامه ریزی جهت ارائه بسته بندی و تنوع محصولات جدید را با بازاریابی مناسب ، اجرای طرح های توسعه ای جهت افزایش سهم بازار و رشد فروش و سود شرکت را از اهم برنامه های خود برای سال ۱۴۰۲ برشمرد و تاکید کرد سعی وافر داریم با متدهای جدید بازاریابی، بیشترین عایدی و منفعت را برای سهامداران و ذینفعان خود حاصل سازیم.
دکتر دانا با بیش از ربع قرن سابقه درخشان در مجموعه های سرمایه گذاری کشاورزی های متعدد منجمله در شرکت های خاوردشت خراسان، جهان محصولات صنعت روغنی و … حضوری اثرگذار داشته و خود غیر از بنیان گذاری و تاسیس ۳ تا از شرکت های روغن کشی در میهن مان در امر صادرات و واردات نیز حائز تجربه های ارزشمند و مغتنمی می باشد.

مدیرعامل شرکت بهپاک در بخش پایانی گزارش خود دارا بودن زمین های مناسب جهت توسعه کارخانه، بهره بردن از توان حمل و نقل ریلی و دارا بودن منابع انسانی متعهد و متخصص را از مزیت های رقابتی شرکت بهپاک اعلام کرد.
استقبال خوب سهامداران ، برگزاری مجمع در نهایت نظم و میزبانی شایسته، پخش یک تله فیلم زیبا که در آن مواهب استفاده از سویا و توان تولیدی شرکت بهپاک به سمع و نظر سهامداران رسید، گزارش مبسوط جامع دکتر علی دانا مدیرعامل مدبر و جدید شرکت بهپاک در مورد برنامه های آتی و دستاوردهای حاصله، ارائه توضیحات تکمیلی جناب هادی ارکیان معاون مالی مجرب مجموعه پیرامون بندهای حسابرسی ، تایید حسابهای شفاف و کلین مدیریت و تیم مالی پاکدست مجموعه توسط بازرس قانونی ، تاکید بر موقعیت جغرافیایی – دستگاه های موجود و منابع انسانی ارزشمند و تکمیل بیش از ۹۰ درصدی پروژه تولید خوراک دام در مجموعه توسط رئیس مجمع به عنوان مزیت های رقابتی شرکت، پاسخگویی دقیق به سوالات سهامداران و نهایت همکاری کلیه ارکان مجموعه و تعامل ستودنی سرکار خانم هاشمی مدیر فرهیخته روابط عمومی شرکت برای پوشش خبری از نکات خواندنی این مجمع بود.

اهم فعالیت های انجام شده
– دریافت مجوز از وزارت صنعت ، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی درخصوص تبدیل ۴۴ درصد از کنجاله استحصالی به پروتئین انسانی با ارزش آفرینی بیشتر
– اخذ مجوز افزایش نرخ محصولات پروتئین از سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان
– ادامه روند کاهشی پرت حلال درخط تولید روغنکشی به منظور کاهش هزینه های تولید
– تامین مواد اولیه خطوط تولید با استفاده از ظرفیت طرف های تجاری علیرغم تحریم های حاکم بر گروه توسعه ملی و توسعه صنایع بهشهر
– اتمام احداث کارخانه خوراک دام وطیور با ظرفیت تولید روزانه ۸۰۰ تن

پیام هیات مدیره
حمد و سپاس به درگاه خداوند متعال بابت تمام الطاف بیکرانش که شامل حال مجموعه ذی‌نفعان این شرکت گردیده تا ما بتوانیم سال مالی منتهی به ۳۰/۹/۱۴۰۱ را با تمام نوسانات اقتصادي و رکود حاکم به اقتصاد با موفقیت به انتها برسانیم.
سال مالی منتهی به ۳۰/۹/۱۴۰۱ شرکت صنعتی بهپاك در شرایطی سپري شد که به لحاظ فقدان توجیه اقتصادي در صنعت روغن‌کشی کشور، از ۴میلیون تن ظرفیت تولیدی تنها ۲/۲ میلیون تن (معادل ۵۵%) ظرفیت فعال بوده است.
شرکت صنعتی بهپاك در سال مالی مورد گزارش با هدف حداکثرسازي سود حاصل از فعالیت‌های تولیدي و بازرگانی، ترکیب تولیدات را به گونه‌ای تعیین نمود تا سود مورد انتظار سهامداران محترم و بودجه مورد تعهد هیات مدیره تحقق یابد.
به طوری که سهامداران محترم استحضار دارند صنعت روغن نباتی و به تبع آن صنعت روغن‌کشی کشور به دلیل سطح اندک زیر کشت دانه‌های روغنی در کشور، وابستگی شدید به واردات مواد اولیه وارداتی داشته به طوریکه در سال مالی مورد گزارش ، مجموع دانه‌های روغنی قابل برداشت در کشور حدود ۲۳۰ هزار تن بوده که مجموع استحصالات آن کمتر از ۴% نیاز روغن نباتی و کنجاله مصرفی در کشورمی باشد که این محدودیت در شرایط اقتصادي و ارزي و تحریم‌ها و سایر محدودیت‌های حاکم بر کشور فرایند دسترسی به مواد اولیه را دشوارتر می‌سازد.
هیات مدیره شرکت صنعتی بهپاك علیرغم مشکلات موجود، موفقیت‌های حاصل‌شده را ناشی از اتخاذ استراتژی‌های مناسب با شرایط روز و همچنین حاصل همکاري تیم ۵۷۰ نفره بهپاك دانسته و افتخار دارد با کمال خرسندي به استحضار سهامداران محترم برساند با توجه به اصلاح ساختارمالی شرکت و خروج از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت و بهبود شاخص‌های مالی،نماد شرکت در تاریخ ۱۷/۱۱/۱۳۹۵ در بازار دوم فرابورس بازگشایی شد.
هیات مدیره شرکت معتقد است که امانتدار سهامداران محترم بوده و به منظور حراست و ارتقای امانت واگذارشده به آنها، وظیفه خود می‌داند که از انجام هیچ تلاش و کوششی دریغ نورزد. گزارش حاضر دربرگیرنده اهم فعالیت‌های شرکت در جهت نیل به اهداف و استراتژی‌های شرکت است.
هیات مدیره شرکت معتقد است تمامی افتخارات و موفقیت‌های کسب‌شده، در سایه حمایت‌های بی‌دریغ و با پشتوانه سهامداران محترم حاصل شده است. تعامل مطلوب و استفاده از نظرات و انتقادات سازنده شما سهامداران محترم بی‌شک چراغ راه خواهد بود. در این راستا بهره مندي از نظرات و رهنمودهاي شما عزیزان را ارج نهاده و آن را بستري یگانه در راستاي بهبود فرایندهای تصمیم گیري و برنامه ریزي خود می‌داند.
در پایان شایان ذکر است مدیریت شرکت بر خود فرض می‌داند طبق رسالت و وظایف خود در هر زمان با افتخار، پذیرا و پاسخگوي سهامداران محترم بوده و مقدم سهامداران محترم را که بی‌شک همراه با خیر و برکت براي شرکت خواهد بود، گرامی می‌دارد.

اهم برنامه ها و فعالیت های آتی
۱- کاهش فروش های اعتباری
۲- کاهش متوسط نرخ هزینه های مالی
۳- افزایش سهم بازار پروتئین (از طریق تنوع تولید محصولات جدید و همچنین افزایش ظرفیت تولید(.
۴- افزایش ظرفیت فلش با توجه به راه اندازی خطوط جدید تولید پروتئین
۵- ورود از بازار فرابورس به بازار بورس و اوراق بهادار
۶- افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۵۰۰ میلیارد به ۱۰۰/۳ میلیارد ریال
۷- آغاز مطالعات و بررسی پروژه تولید همزمان برق و بخار( ( CHP
۸- تهیه طرح مطالعاتی احداث کارخانه خوراک دام و طیور به ظرفیت ۲۵۰ تن در روز
۹- تهیه طرح مطالعاتی احداث کارخانه تصفیه روغن خوراکی با ظرفیت ۳۵۰ تن در روز .
۱۰- احداث مخازن ذخیره بلغور به ظرفیت انبارش ۴۰۰۰ تن
۱۱- مجوز احداث مسیر جدید جاده کامیونی از مسیر مستقیم کمربندی به شرکت.