با همت بیدبلند خلیج فارس، پایان آلودگی رودخانه مارون نزدیک است تفاهم‌نامه واحد تصفیه فاضلاب و پساب ۲۸ هزار مترمکعبی بهبهان امضاء شد
با همت بیدبلند خلیج فارس، پایان آلودگی رودخانه مارون نزدیک است تفاهم‌نامه واحد تصفیه فاضلاب و پساب ۲۸ هزار مترمکعبی بهبهان امضاء شد

تقاهم‌نامه احداث واحد تصفیه فاضلاب و پساب شهرستان بهبهان به ظرفیت ۲۸ هزار مترمکعب در روز به منظور تأمین آب مصرفی مورد نیاز پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس به امضاء رسید.

اقتصاد و بیمه – در بیستمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست، تقاهم‌نامه احداث واحد تصفیه فاضلاب و پساب شهرستان بهبهان به ظرفیت ۲۸ هزار مترمکعب در روز به منظور تأمین آب مصرفی مورد نیاز پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس به امضاء رسید.

به گزارش  روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، این تفاهم نامه در سال «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین» و در راستای رویکرد مسئولیت‌های اجتماعی، ارتقاء فرهنگ زیست محیطی و کمک به بالانس آب کشور و با عنایت به سیاست سازمان آب و فاضلاب کشور در خصوص عدم اختصاص آب شرب برای صنایع کشور، فیمابین شرکت آب و فاضلاب خوزستان و شرکت پالایش گاز بید بلند خلیج فارس منعقد شد.
به موجب این تفاهم‌نامه، سرمایه‌گذاری و تأمین بودجه عملیات مهندسی، پایه مهندسی، تفصیلی خرید و تدارکات اجرا و راه‌اندازی واحد تصفیه پساب شهرستان بهبهان با ظرفیت اسمی ۲۸۰۰۰ متر مکعب با مدل قراردادی بیع متقابل از سوی شرکت آب و فاضلاب خوزستان به شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس واگذار شد.
این طرح با سرمایه گذاری پنج هزار میلیارد ریال و طی مدت ۲۴ ماه به بهره برداری برسد.
هدف از احداث طرح، بازیابی فاضلاب شهرستان بهبهان و جلوگیری از آلودگی محیط زیست، اتلاف و استفاده حداکثری و بهینه از منابع ارزشمند آب کشور و تأمین آب مجتمع عظیم پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس بعنوان بزرگترین طرح پالایشی و جمع آوری گازهای مشعل کشور و طرح‌های توسعه‌ای تکمیل زنجیره ارزش پالایشگاه است.

*پساب های شهری بهبهان، تهدیدی برای مارون

مدیرکل محیط زیست استان خوزستان در مراسم انعقاد این تفاهم‌نامه در غرفه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس گفت:به دلیل نبود تصفیه خانه پساب شهری در بهبهان، روزانه ۲۸ هزار متر مربع پساب، وارد رودخانه مارون می‌شود که موجب آلودگی‌های فراوان محیط‌زیستی می‌شود و تهدیدی برای سلامت مردم است.
محمد جواد اشرفی ادامه داد: با عنایت به توجه هلدینگ خلیج فارس به محیط زیست و اهتمام مهندس امین‌نژاد مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، این تصفیه خانه برای رفع این مشکل احداث می‌شود که قدردان این اقدام هستیم.

*استفاده دوباره از منابع با این تفاهم‌نامه محقق می‌شود

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل آبفای خوزستان نیز در این مراسم با اشاره به اهتمام دولت سیزدهم برای حل اساسی مشکل آب و فاضلاب استان خوزستان گفت: در راستای این سیاست، با اقدامات متعدد و استفاده از همه ظرفیت تلاش کردیم از قابلیت صنعت برای تصفیه پساب‌های استان بهره‌ بگیریم که تصفیه پساب در بهبهان به بیدبلند خلیج فارس و در ماهشهر به پتروشیمی بندر امام خمینی محول شده است.
محمدرضا کرمی‌نژاد تصریح کرد: با این تفاهم‌نامه ده میلیون یورویی با بیدبلند خلیج فارس هم پساب از زیر پای مردم جمع می‌کنیم و هم شاهد استفاده دوباره از منابع خواهیم بود که موجب خیر و برکت برای مردم خواهد بود.

*بیدبلند، آبادگر محیط‌ زیست است
در ادامه، مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با بیان اینکه بیدبلند ماهیتا یک پروژه زیست‌محیطی است، اظهار داشت: اگر تا پیش از این در بیدبلند به دنبال حفاظت از محیط زیست در هوا و خاک بودیم از امروز و با این تفاهم‌نامه حفاظت از منابع آبی هم به مسئولیت اجتماعی خود اضافه کردیم.
محمود امین‌نژاد با بیان اینکه در تاریخ ۱۱۲ ساله صنعت نفت کسی جرأت نکرده بود دنبال پروژه جمع‌آوری گازهای همراه مشعل برود، اظهار داشت: خوراک بیدبلند خلیج فارس گازهای همراه مشعل است که سال‌ها محیط زیست را آلوده می‌کرد اما امروز به ثروت ملی تبدیل شده، ما توانستیم نقمت را به نعمت تبدیل کنیم و شاهد آن عرضه‌۸۰۰ میلیون دلار به سامانه نیما است.
وی با اشاره به سرمایه‌گذاری ۳.۴ میلیارد دلاری در بیدبلند خلیج فارس، گفت: ما در مرحله بعد با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلار پروژه جمع‌آوری گازهای مشعل را آغاز کردیم که امروز با ۳۳ درصد پیشرفت در پهنه چهار استان کشور در حال اجراست.
امین‌نژاد تاکید کرد: در‌گام بعدی، در راستای تکمیل زنجیره ارزش به‌دنبال تولید پروپان هستیم و برای طرح PDH/PP بیدبلند خلیج فارس یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کردیم که هم شاهد ثروت آفرینی و هم اشتغال آفرینی خواهیم بود.
وی ادامه داد: در شرایطی که کشور با تنش آبی مواجه است ما با آبفا‌ خوزستان قراردادی برای تصفیه آب آشامیدنی روزانه‌ ۲۵ هزار متر مکعب آب مورد نیاز مردم بهبهان را داشتیم و مازاد آن در‌ مجتمع مصرف می‌شد، اما تصمیم گرفتیم به سراغ پساب شهری که پیش از این به رودخانه مارون می‌ریخت برویم.
مدیرعامل بیدبلند خلیج فارس افزود: با موافقت دکتر علی عسکری و مجموعه هلدینگ خلیج فارس، بیدبلند خلیج فارس تصفیه کل پساب شهر‌۱۶۰ هزار نفری بهبهان را بر عهده گرفت تا آب مصرفی خود را از این آب تأمین کند.
امین‌نژاد با اشاره به برخی جوسازی در خصوص طرح PDH/PP بیدبلند خلیج فارس، تأکید کرد: ما با اجرای طرح تصفیه فاضلاب و پساب شهرستان بهبهان، ثابت خواهیم کرد ما آبادگر محیط‌زیست هستیم و نه ویرانگر آن.

احداث تصفیه خانه فاضلاب، مطالبه مردم بهبهان بود
در این مراسم نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی با تقدیر از انعقاد این تقاهم‌نامه، تاکید کرد: لازمه توسعه صنعت، توجه به محیط زیست است و با همکاری هلدینگ خلیج فارس، آبفا و سازمان حفاظت از محیط زیست، مردم بهبهان که از تصفیه خانه پساب محروم بودند دارای این تصفیه خانه که مطالبه آنها بود بهره‌مند خواهد شد.
محمد طلا مظلومی خاطر نشان کرد: این اقدام در راستای مسئولیت اجتماعی شرکت بیدبلند خلیج فارس است و اقدام مبارکی برای ایران اسلامی و بهبهان خواهد بود