رئیس امور مالی شرکت پتروشیمی پارس از افزایش ۱۲ درصدی مقدار فروش محصولات این شرکت در هفت ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: مبلغ فروش محصولات پتروشیمی پارس نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد ۲۹ درصدی داشته است.

فریدون امیری، به افزایش میزان فروش محصولات پتروشیمی پارس در هفت ماهه ابتدای امسال اشاره کرد و گفت: علی‌رغم اعمال تحریم‌های گسترده و ظالمانه امریکا علیه صنعت پتروشیمی کشور، خوشبختانه موفق شدیم در هفت ماهه ابتدای سال جاری به افزایش ۱۲ درصدی میزان فروش محصولات این شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته دست یابیم و این موضوع در سامانه کدال نیز به اطلاع سهامداران پتروشیمی پارس رسیده است، همچنین فروش شرکت از لحاظ مبلغی نیز ۲۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

وی همچنین در مورد رکورد تولید پتروشیمی پارس نسبت به سال گذشته افزود: در حالی که این مجتمع در فهرست تحریم‌های گسترده آمریکا قرار گرفته، اما شاهد آن هستیم که مطابق با ظرفیت اسمی به تولید محصولات پرداخته و عملکرد درخشان و قابل توجهی را برجای گذاشته است و با اطمینان می‌توان گفت که این شرکت هم‌پا با مجتمع‌های پتروشیمی بزرگ و پیشرفته جهان که با مشکلات تحریم نیز مواجه نیستند، در حال حرکت و دستیابی به اهداف از پیش تعیین‌شده است.

امیری در معرفی این شرکت به تشریح فعالیت‌های ۳ واحد استحصال اتان، اتیل بنزن و استایرن منومر پتروشیمی پارس اشاره کرد و گفت: واحد فرآیندی استحصال اتان در شرکت پتروشیمی پارس یکی از بزرگ‌ترین واحد‌های تولید اتان و LPG (پروپان و بوتان) در خاورمیانه به شمار می‌رود که با بکارگیری از فن‌آوری نوین و دانش روز و با صیانت از محیط زیست و مطابق با استانداردهای بین‌المللی محصولاتی با کیفیت جهانی تولید می‌کند.

وی با اشاره به اینکه این واحد به دلیل تامین خوراک واحدهای پتروشیمی منطقه، جایگاه ویژه و حساسی در صنعت پتروشیمی کشور دارد، گفت: خوراک این واحد که تحت لیسانس شرکت لینده آلمان طراحی شده، روزانه ۶۰ هزار تن گاز طبیعی است که در قراردادی ۱۵ ساله با مجتمع گاز پارس جنوبی از فازهای ۱، ۲ و ۳ تأمین می‌شود که پس از استحصال اتان و هیدروکربن‌های سنگین‌تر، روزانه ۴۸ هزار تن گاز سبک جهت تأمین خوراک سایر مجتمع‌ها (پتروشیمی‌های زاگرس، پردیس و…) و یا تزریق به شبکه گاز سراسری به پالایشگاه‌ها برگشت داده می‌شود.

امیری درباره دیگر محصولات تولیدی واحد استحصال اتان این مجتمع به تولید سالانه ۸۷۰ هزار تن پروپان، ۵۱۰ هزار تن بوتان، ۱۱۰ هزار تن گسولین (پنتان پلاس) اشاره کرد و گفت: پروپان تولیدی این واحد به پتروشیمی‌های جم، مروارید و…، بوتان تولیدی به پتروشیمی جم و…، گسولین تولیدی آن به پتروشیمی‌های جم، نوری و… ارسال می‌شود.

رئیس امور مالی شرکت پتروشیمی پارس در معرفی دومین واحد فرآیندی این شرکت گفت: این واحد براساس تکنولوژی شرکت پلیمری اروپا (PE) و برای تولید سالانه ۶۴۵ هزار تن محصول اتیل بنزن طراحی شده است.

وی افزود: خوراک اتیلن این واحد به میزان سالانه ۱۷۵ هزار تن، از شرکت پلیمر آریاساسول که ۵۰ درصد سهام آن متعلق به پتروشیمی پارس است، و همچنین خوراک بنزن این واحد نیز به میزان ۴۸۰ هزار تن از پتروشیمی‌های نوری و بوعلی‌سینا تامین می‌شود.

این مقام مسئول در شرکت پتروشیمی پارس در معرفی آخرین واحد تولیدی این مجتمع گفت: این واحد، بزرگترین واحد تولید استایرن منومر کشور است که در زمینی به مساحت ۵/۴ هکتار بنا شده و یکی از بزرگ‌ترین واحدهای تولیدی استایرن منومر در جهان به شمار می‌رود. خوراک سالانه ۶۴۵ هزار تن اتیل‌بنزن این واحد از همین شرکت تأمین می‌شود.