افتتاح سد باطله “زرشوران” به عنوان بزرگ ترین طرح زیست محیطی معادن کشور
افتتاح سد باطله “زرشوران” به عنوان بزرگ ترین طرح زیست محیطی معادن کشور

سد باطله زرشوران، به عنوان بزرگ ترین طرح زیست محیطی معادن کشور، عصر امروز با حضور وجیه اله جعفری و مقامات استان آذربایجان غربی در شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی زرشوران افتتاح شد

اقتصاد و بیمه – سد باطله زرشوران، به عنوان بزرگ ترین طرح زیست محیطی معادن کشور، عصر امروز با حضور وجیه اله جعفری و مقامات استان آذربایجان غربی در شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی زرشوران افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران (زیرمجموعه ایمیدرو)، با تکیه بر تجربیات جهانی و شرایط محیط زیستی منطقه، این پروژه عظیم را با چهار هدف ارتقاء شاخص های زیست محیطی، ذخیره و بازگردانی پساب و آب های سطحی کارخانه، ساماندهی محل تجمیع باطله و امکان فرآوری و استحصال عناصر با ارزش موجود در آن از جمله طلا، نقره و سایر عناصردر آینده، بنا کرد.

عملیات ساخت طرح سد باطله طلای زرشوران، با اعتباری نزدیک به 1500 میلیارد ریال، از سال 1398 با نظارت سازمان محیط زیست استان آذربایجان غربی آغاز و پس از سه سال تلاش متخصصان ایرانی، با بالاترین سطح استانداردهای روز دنیا، در دی ماه 1401 آماده بهره برداری شد.

مشخصات فنی سد باطله زرشوران

این سد با ارتفاع 25 متر، 265 متر طول تاج، 550 هزار متر مکعب عملیات خاکی، دو برج آبگیر به ارتفاع ده متر و ایستگاه پمپاژ با توان روزانه 4800 مترمکعب دارد و در زمینی به مساحت 50 هکتار بنا شده است. سد فوق با خط انتقالی به طول 1310 متر و سطح ایزولاسیونی به مساحت 50 هکتار؛ ظرفیت دپوی باطله و فرآوری پساب معدنی را به 20 میلیون مترمکعب و فراتر از آن می رساند.

معدن طلای زرشوران (زیرمجموعه ایمیدرو)، بزرگترین معدن طلای خاورمیانه است که با 42 میلیون تن ذخیره ماده معدنی و 125 تن طلای خالص، به عنوان بزرگترین واحد تولید طلای کشور، شناخته می شود.